EURO 2024

Piksijev štos iz Minhena nije prošao: Orlovi ispali sa Evropskog prvenstva!

Reprezentacija Srbije završila je učešće na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj. Orlovi su u poslednjem kolu odigrali bez golova sa Danskom (0:0) i sa dva boda, kao poslednjeplasirani tim u grupi C, napuštaju kontinetalni šampionat posle grupne faze.

Probao je Dragan Stojković Piksi da “proda” ove večeri Dancima na stadionu Bajerna “štos iz Minhena”, ali je zbog njega protraćio prvih 45 minuta i drugi put u nizu kao trener napustio veliko takmičenje već posle grupne faze.

Na šest utakmica na velikim turnirima, u Kataru i Nemačkoj, srpski selektor nema pobedu na velikim takmičenjima, a ruku na srce, nismo ni zaslužili da idemo među 16 najboljih ekipa jer nismo ličili na tim koji igra ozbiljan fudbal.

Orlovi u prvom poluvremenu nisu uputili nijedan udarac ka golu Danske. Bilo je to još jedno ružno poluvreme našeg tima u Nemačkoj u kome bukvalno nismo mogli da povežemo krštenu akciju, ali ni Danci se nisu proslavili iako su češće pretili, uglavnom šutevima sa distance.

Francuski sudija Leteksije je već u četvrtom minutu pokazao prvi žuti karton i to našem Nikoli Milenkoviću zbog prekršaja nad Rasmusom Hojlundom. Prvu veliku šansu imala je Danska i to u 16. minutu, ali je Aleksander Bah glavom šutirao pored gola sa desetak metara.

Danska je pripretila i u 21. minutu, ali je udarac kapitena Kristijana Eriksena sa dvadesetak metara posle greške Ivana Ilića u korner skrenuo golman Orlova Predrag Rajković. U 28. i 30. minutu francuski sudija je pokazao žute kartone Dancima Jonasu Vindu i Mortenu Hjulmandu.

Između dva poluvremena, selektor Stojković je na teren poslao Dušana Tadića i Luku Jovića, umesto Lazara Samardžića i Nemanje Gudelja. U 54. minutu poništen je gol Srbije, odnosno autogol Joahima Andersena, zbog ofsajda Luke Jovića.

U 68. minutu umesto Ivana Ilića u igru je ušao Dušan Vlahović, pa je Srbija krenula na sve ili ništa sa trojicom napadača. Od 75. minuta zaigrao je i Filip Mladenović umesto debitanta Srđana Mijailovića. Odličnu šansu za Srbiju nije iskoristio Mitrović u 81. minutu, kada nije bio precizan iskosa sa leve strane.

U 83. minutu Mitrović je povučen s leđa za dres, ali ne samo da nije reagovala VAR soba, već je napadač Srbije dobio žuti karton posle duela sa bivšim saigračem iz Fulama. Saša Lukić je u 87. minutu ustupio mesto Sergeju Milinkoviću Saviću, a upravo je fudbaler Al Hilala imao šansu u 93. minutu, kada je loše šutirao sa ivice šesnaesterca.

U drugom meču poslednjeg kola u grupi C, Engleska i Slovenija su odigrale takođe bez golova (0:0), pa su se obe reprezentacije plasirale u osminu finala. Na konačnoj tabeli grupe C Engleska ima pet bodova, Danska je druga sa tri boda, koliko ima i trećeplasirana Slovenija, dok je Srbija poslednja sa dva boda.

Uživo:

90+5. minut – KRAJ UTAKMICE! Srbija se vraća kući sa Evropskog prvenstva.

90+3. minut – Kakav očajan šut Sergeja. Tadić mu je pripemio šansu, dodao mu loptu na 16 metara, ovaj imao idealnu poziciju, ali je očajno šutirao. Još manje od tri minuta do kraja.

90. minut – Igraće se još pet minuta nadoknade u Minhenu.

87. minut – Još jedna izmena u našem timu, umesto Lukića na terenu je Sergej Milinković Savić. Još malo je ostalo do isteka 90. minuta, videćemo kolika će biti nadoknada.

83. minut – Još jednom je Mitrović pao u šesnaestercu Danske posle duela sa Andersenom, ali francuski sudija nije pomislio da pokaže na 11 metara. Mitrović se pride “zakačio” sa nekadašnjim saigračem iz Fulama.

81. minut – Kakva šansa za Srbiju! Prvi šut našeg tima na utakmici, Vlahović je odložio loptu za Mitrovića koji je šutirao iskosa, probao da plasira, ali pored stative. Najbolja prilika za naš tim, koji kreće u napad u finišu. Deluje da su se Danci povukli i da čuvaju 0:0.

75. minut – Sve je manje vremena za Srbiju. Bod nam više nije dovoljan, jer Engleska ne zna kako da pobedi Sloveniju pa ćemo morati kući, ako u Kelnu ne padne gol u mreži Slovenije.

68. minut – Nema šta da se čeka, mora i Dušan Vlahović u igru. Piksi u poslednjih 20 i kusur minuta kreće na sve ili ništa, sa trojicom napadača.

65. minut – Najviši igrač Danaca je zapretio posle kornera, ostavili su ga naši igrači olako, ali je udarac glavom bio mlak i bez opsanosti po mrežu Srbije.

60. minut – Još smo živi! Branimo se, Danci kontrolišu teren i imaju posed, ali ne uspevaju da zaprete Predragu Rajkoviću. Velika se borba vodi na sredini terena, biće ovo dugih 30 i kusur minuta.

54. minut – Šteta! Srbija je dala gol i to je bio autogol Joahima Andersena, ali je Luka Jović bio u ofsajdu što je VAR potvrdio posle provere. Baš šteta, imali smo ih… Deluje da je minimalan ofsajd, svaka čast pomoćnom sudiji koji je to signalizirao.

46. minut – POČINJE DRUGO POLUVREME! Dragan Stojković je rešio da krene u napad, pa je u igru uveo Luku Jovića i Dušana Tadića. U svlačionici su ostali Samardžić i Gudelj. Srbija kreće u ofanzivu. Izmenu je napravio i danski selektor, umesto Vinda u igri je Skov Olsen.

45. minut – KRAJ PRVOG POLUVREMENA! Bez golova, bez velikih šansi Srbija i Danska idu na odmor.

39. minut – Nova opasna akcija Danaca, posle kombinacije lopta je došla do Vinda, koji se spetljao i loše šutirao, pored gola. Ono što brine je što su Danci lako došli do ove šanse, iako je završnica bila loša.

30. minut – Pola sata ničega u Minhenu. Nema ni golova, ni prilika, jedna vrlo ružna utakmica za gledanje.

21. minut – Najbolja šansa za Dance, Eriksen je opasno šutirao sa oko 20 metara posle velike greške Ilića, ali je Rajković krajnjim naporom izbacio loptu u korner. Baš su Danci bili navalili na naš gol, ali smo se odbranili. Inače, Eriksen ove večeri postaje rekorder Danaca po broju nastupa.

16. minut – Konačno jedna dobra akcija na meču i to Danca kada je Mejle centirao na drugu stativu, ali Bah nije zahvatio dobro loptu. Orlovi su imali potencijalno opasan napad nekoliko minuta ranije, ali je Lukić dao lošu loptu ka Andriji Živkoviću.

5. minut – Srbija se od starta brani i čeka Dance na svojoj polovini. Vind je posle prekida i kombinacije sa Eriksenom zapretio, ali slabo, bez opasnosti za Rajkovića. Prethodno je Milenković dobio žutu karton zbog faula na Hojlundu.

1. minut – Počeo je duel na Alijanc areni. Sa centra prvi kreću fudbaleri Danske.

Fudbaleri Srbije igraju meč odluke na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj. Protivnik je Danska u Minhenu, a našem timu samo pobeda donosi siguran plasman u osminu finala. Prema nekim kalkulacijama, možemo do nokaut faze i s jednim bodom iz ove utakmice, ali će to dosta zavisiti i od raspleta u ostalim grupama.

Mićko starter, trio na klupi

Poznati su sastavi timova za koje su se odlučili selektori Kasper Hjulmand i Dragan Stojković Piksi. Selektor Srbije je iznenadio izborom igrača jer je mesto u startnoj postavi zauzeo i Srđan Mijailović, fudbaler Crvene zvezde, kome će ovo biti debi na velikom takmičenju.

SOCCERBET KVOTE: DANSKA – SRBIJA

Za Srbiju će u formaciji 3-5-1-1 igrati: Rajković – Veljković, Milenković, Pavlović – Mijailović, I. Ilić, Gudelj, Lukić, Živković – Samardžić – Mitrović.

Na klupi su ostali Sergej Milinković Savić, Dušan Tadić i Dušan Vlahović.

Piksi je najavio ovakav tim…

Deluje da će našem timu defanziva biti u fokusu na početku utakmice, a podsetimo da je selektor Stojković juče indirektno i najavio da bi najiskusniji mogli da sačekaju šansu sa klupe za rezeve.

– Utakmica se igra 90 minuta, treba razmišljati i o drugom periodu igre. Treba razmišljati o toku cele utakmice. Morate da imate oružje na klupi. Treba biti pametan, da povučete prave poteze. Klupa je mnogo važna danas u fudbalu, igrači s klupe su mnogo važniji od onih koji igraju – rekao je Piksi.

Srbi se tukli s policijom

Utakmici u Minhenu prethodio je i okršaj srpskih navijača i policije.

UEFA kaznila Srbiju
Srpski navijači (Foto: MN Press)

Piksi: “Da promenimo istoriju”

Piksi je uoči meča rekao da je Danska snažna, ali da sa njom može da se igra ravnopravno.

– Znali smo da su utakmice protiv Engleske i Slovenije bitne, ali je ova najbitnija. Drago mi je što ćemo igrati za prolaz dalje. Danska ima sjajan tim i odlične igrače, igraju jak fudbal, Ne pobeđuju, ali nisu ni izgubili u ove dve utakmice. Jako dobro organizovana ekipa, deluju ozbiljno. Nadam se da ćemo promeniti istoriju u našim mečevima sa njima i pobediti – rekao je Stojković.

DRAGAN STOJKOVIC PIKSI selektor i trener fudbalera reprezentacije Srbije na prijateljskoj utakmici protiv KASPER HJULMAND selektor i trener Danske na stadionu Parken, Kopenhagen 29.03.2022. godine Foto: Marko Metlas