
Fudbal
Ančeloti proslavio 66. rođendan i odveo Brazil na Mundijal: Sao Paulo slavio do duboko u noć
Karlo Ančeloti postigao je svoj prvi uspeh sa reprezentacijom Brazila u samo svojoj drugoj utakmici kao selektor, nakon remija 0:0 sa Ekvadorom pre pet dana. Vinisijus Žunior je postigao jedini gol u 44. minutu utakmice protiv Paragvaja u Sao Paulu, poslavši Brazil na Svetsko prvenstvo sledeće godine, dva kola pre kraja južnoameričkih kvalifikacija.
Brazil je oborio sopstveni rekord. Kvalifikovanjem za Svetsko prvenstvo 2026. godine, ostaje jedina reprezentacija koja se kvalifikovala za svako Svetsko prvenstvo od početka turnira 1930. godine. Brazil se kvalifikovao za svih 22 Svetska prvenstva u istoriji. Nemačka je druga sa 18 uzastopnih nastupa na Svetskim prvenstvima.
Ali, uz veoma loše nastupe i rezultate
Brazil je oborio sopstveni rekord mnogo teže nego što se očekivalo. Iako ima mnogo sjajnih igrača, nije uspeo da ih integriše u efikasan tim tokom dugih i napornih južnoameričkih kvalifikacija. U 16 utakmica, pobedili su samo sedam puta, izgubili pet puta, primili 16 golova i završili deset bodova iza vodeće Argentine.
Uprkos tome, kvalifikovali su se za Svetsko prvenstvo rano, ali samo zato što je prvenstvo masovno prošireno na 48 timova, pri čemu je šest od deset timova iz Južne Amerike otišlo direktno tamo, dok je sedmi igrao u dodatnim kvalifikacijama.

Kvalifikovalo se 12 timova
Svetsko prvenstvo, koje se igra u SAD, Meksiku i Kanadi, do sada je kvalifikovalo timove iz gorepomenutih zemalja domaćina, kao i Australije, Irana, Japana, Jordana, Južne Koreje, Uzbekistana, Argentine, Brazila i Ekvadora.
Iz Evrope će doći 16 timova, devet iz Afrike, zagarantovanih šest iz Južne Amerike i još tri iz Severne Amerike i Azije. Poslednja dva tima doći će iz interkontinentalnih dodatnih kvalifikacija u kojima će učestvovati dva severnoamerička tima i po jedan iz Južne Amerike, Azije, Afrike i Okeanije (Nove Kaledonije).
48 timova, 12 grupa, 32 prolaze dalje
Iako su prvobitni planovi predviđali sistem takmičenja sa 16 grupa od po tri tima, odlučeno je da će timovi biti podeljeni u 12 grupa od po četiri tima. U tom pogledu, ništa se nije promenilo u odnosu na prethodne formate, osim što je broj grupa povećan.
Međutim, broj timova koji prolaze dalje će se promeniti. Kao i do sada, dve najbolje ekipe iz svake grupe će se plasirati u nokaut fazu, ali će im se pridružiti i osam od 12 najboljih trećeplasiranih ekipa. Ovaj sistem podseća na onaj koji je korišćen na Evropskom prvenstvu i rezultiraće time da nokaut faza počinje od 32. finala, a ne od 16. finala, kao što je do sada bio slučaj. To će značiti da će ekipe morati da odigraju još jednu utakmicu na putu do finala.
