fudbaler Crvene zvezde na utakmici Superlige Prvenstva Srbije protiv Partizana na stadionu JNA, Beograd, 23.09.2024. godine Foto: Marko Metlas Fudbal, Crvena zvezda, Superliga Prvenstvo Srbije, Partizan

Zvezda je prejaka za Partizan: Het-trik Endijajea za najgori poraz crno-belih u istoriji Večitih derbija u Humskoj

Het-trikom Šerifa Endijajea Crvena zvezda je ostvarila najubedljiviju pobedu (4:0), a Partizan najgori poraz na svom terenu u Večitim derbijima. Četiri lopte su završile u mreži Aleksandra Jovanovića i time je jasno nacrtana trenutna razlika u kvalitetu dva najveća srpska kluba.

Dočekao je Vladan Milojević svoju prvu pobedu na gostujućem terenu u Večitim derbijima i to kakvu. Njome je verovatno i potpisao otkaz svom kolegi Aleksandru Stanojeviću, kome su navijači u nekoliko navrata skandirali “Stanoje, odlazi”.

I treću sezonu zaredom Partizan je u Superligi doživeo poraz od 4:0 na svom terenu. Činili su to Mladost GAT i TSC, a sada i najveći rival, ono što sigurno najviše peče.

Šerif Endijaje je imao svoje veče i verovatno sada zakucao sebi mesto u startnoj postavi za naredne mečeve. Osim što je prvi stranac sa het-trikom u istoriji Večitih derbija, prvi je posle skoro 60 godina koji je postigao 3 gola u najvećem meču srpskog fudbala.

Bili su crveno-beli više nego apsolutni favoriti, ne samo zbog kvaliteta tima, već i kompletne situacije u i oko Partizana. Ipak, ovo je Večiti derbi, ali jednostavno Stanojević nema igrače, pogotovo na klupi. Tačnije, njegove rezerve su daleko ispod nivoa Partizana i to se i pokazalo večeras.

S druge strane, Milojević se kockao i dobio kad je rešio da od 1. minuta pošalje Andriju Maksimovića. Debitant sa 17 godina odigrao je fenomenalno, uostalom imao je možda i ključne uloge kod prva dva gola.

On je dodao loptu do Elšnika nakon čega je Stefan Kovač napravio glupost i rukom zaustavio loptu, posle čega je dosuđen jedanaesterac. Isto tako je i asistirao do Silasa u poslednjem minutu nadoknade prvog poluvremena kada je ovaj duplirao prednost.

Stanojevićeve izmene su bile i pogrešne i nerezonske i čak i krivci kod golova (Antić). Odbrana je neuigrana, sa previše propusta, nedopustivih grešaka, zakasnelih reakcija. Sredina terena, pogotovo izlaskom Natha, potpuno neupotrebljiva. Jedini period neke solidne igre crno-belih je bio posle prvog primljenog gola. Tada je Jurčević i pogodio prečku posle lepog prodora Zubairua, a Natho je imao jedan dobar šut sa distance kada je lopta zamalo prošla stative.

Nove golove Zvezde u drugih 45 minuta je najavila šansa koju sramotno nije iskoristio Silas. Tačnije kiks Ilića na sredini terena kad je predao loptu u noge Ivaniću, a ovaj spojio Silasa sa golom, međutim, pojačanje iz Štutgarta je dva puta proklizalo u situaciji 1 na 1 sa golmanom.

Ono što on nije znao on, uradio je koji minut kasnije Endijaje. Mada sve zasluge za gol zapravo idu Elšniku, koji je opet morao da igra na levom beku veći deo meča. Takoreći pustili su igrači Partizana slovenačkog reprezentativca da im se došeta s loptom u šesnaesterac i onda proigra Šerifa koji kroz noge Jovanoviću šalje loptu u mrežu.

Rešio je posle toga Milojević da eksperimentiše, pa je vratio na desnog beka Olajinku, a na desno krilo stavio rezervistu Pruceva, dok je Seol promenio stranu i otišao na levog beka, pa je Elšnik mogao na svoje prirodno mesto u sredinu. Upravo je ruski talenat minut kasnije asistirao za četvrti gol.

Opet loša komunikacija i reakcija odbrane Partizana, Endijaje je ušao između Ilića i Antića, i lako ubacio loptu u mrežu. Mogla je Zvezda i da nanese još veću katastrofu najvećem rivalu, ali Mujakić je u poslednjem trenutku izblokirao šut Duartea.

Jedino što može posle derbija da brine Milojevića i posle ove utakmice jeste loša igra krilnih igrača, Olajinke i Silasa. Obojica nisu uspevali da naprave ništa konkretno na terenu, a usput su se i obrukali u 2 situacije kad su imali čistu šansu za gol.

Za Partizan ostaje kao najveći problem šta dalje i šta sada, da li ostaviti na klupi Stanojevića?! Crno-beli su bez pobede od 4. avgusta, titula je maltene već sad izgubljena, a ove sezone u svim takmičarskim utakmicama su primili 21 gol na 13 mečeva.

Sastavi:

Pošto su izašli sastavi možemo reći da je Milojević rešio da napravi eksperiment i Elšnika opet stavi na poziciju levog beka kao što je to bio slučaj posle povrede Mimovića protiv Benfike, dok je u startnu postavu na sredinu terena upao talentovani 17-godišnji Andrija Maksimović koji će debitovati u Večitim derbijima. On je ostavio odličan utisak u duelu omladinaca Zvezde i Benfike. Takođe, posle nekoliko mečeva je prednost od prvog minuta dobio Endijaje umesto Duartea u špicu napada.

Kada je reč o Partizanu, Aleksandar Stanojević je izveo najbolji tim od igrača koje ima na raspolaganju trenutno.

Partizan: A. Jovanović – Filipović, Ilić, Mujakić, Jurčević (Antić) – Arijaga, Kovač – Zubairu (Trifunović), Natho (Goh), Zahid (Lazarević) – Kalulu (Đ. Jovanović).

Crvena zvezda : Glazer – Seol (Kanga), Spajić, Điga, Elšnik- Krunić, Maksimović (Prucev) – Silas (Milson), Ivanić (Katai), Olajinka – Endijaje (Duarte).

Uživo:

90. minut – Kraj utakmice, odlučio je Simović da uopšte ne bude nadoknade u drugom poluvremenu. Prethodno je Prucev imao solidnu priliku da postigne peti gol za Zvezdu, ali je lopta otišla preko gola. Partizan je imao jedan šut u drugih 45 minuta i to je bio udarac glavom Filipovića koji je lako odbranio Glazer.

78. minut – Mujakić sprečava da se i Duarte upiše u strelce i postigne peti gol Zvezde u derbiju. U poslednjem času je Mujakić blokirao njegov šut.

65. minut – GOOOL! Het-trik Šerifa Endijajea u Humskoj. Sada već preti ozbiljan debakl Partizanu. Između Ilića i Antića se ubacio na oštro ubačenu loptu Pruceva, koji je minut ranije ušao na teren.

55. minut – GOOOL! Lopta je u mrežu Aleksandra Jovanovića. Sve je uradio Timi Maks Elšnik koji se prošetao do šesnaesterca Partizana i u pravom trenutku dodao do Endijajea, a ovaj šalje loptu kroz noge golmanu Partizana. Proverena je situacija u VAR sobi da nije bilo ofsajda, međutim, Antić je zakasnio sa izlaskom.

52. minut – Kakvu šansu je propustila Zvezda da reši utakmicu. Greška na sredini Ilića, Ivanić je presekao loptu i dodao idealno do Silasa, ali najzvučnije pojačanje srpskog šampiona je dva puta proklizao i nije na vreme šutirao, pa je vratio do Maksimoviću koji je šutirao, ali sjajno je odbranio Jovanović.

46. minut – Stanojević je odlučio da izvrši 2 izmene na poluvremenu. Ostavio je u svlačionici najkreativnijeg igrača, Natha, a umesto njega je na terenu Goh. Promenio je i levog beka, umesto Jurčevića je ušao Antić.

I poluvreme

45+3. minut – GOOOL! Crvena zvezda u poslednjim sekundama nadoknade prvog poluvremena duplira vođstvo. Silas Emvuempa koji se maltene nije video celo poluvreme precizno je pogodio malu mrežu. Imao je i sreće da lopta stigne do njega zbog ne baš dobre reakcije igrača Partizana, asistencija za debitanta Maksimovića.

38. minut – Rasplamsao se duel, konačno gledamo i dobre akcije i prilike. Olajinka je imao šansu kad mu je uz sreću lopta došla u noge, ali umesto šuta, hteo je da doda i očajno je reagovao. U jednom od sledećih napada je dao povratnu za Elšnika koji je loše šutirao sa ivice šesnaesterca preko gola. Odmah na drugoj strani svoj udarac u odličnoj situaciji je oprobao Natho, ali lopta prolazi tik pored stative Zvezdinog gola.

33. minut – Prečkaaa! Mogao je Partizan sada do izjednačenja. Odlično je snašao Jurčević uleteo na drugu stativu na centaršut Zubairua, tukao je glavom ali je lopta pogodila okvir gola.

24. minut – GOOOL! Siguran izvođač penala je Šerif Endijaje. Trajao je prekid prilično pre izvođenja penala, igrači Partizana su se objašnjavali sa sudijom, čak je i jedan navijač uleteo na teren. Ipak, to nije poremetilo koncentraciju Endijajea koji je šutirao jako i precizno, neuhvatljivo za Jovanovića koji jeste pogodio stranu.

20. minut – Sudija Novak Simović otišao je da pregleda snimak posle sugestije iz VAR sobe. Lopta je udarila u ruku Stefana Kovača u šesnaestercu Partizana. Posle pregleda je pokazao na “belu tačku”, situacija je prilično bila jasna.

18. minut – Prilično neatraktivan fudbal u ovoj prvoj četvrtini utakmice. Crvena zvezda ima posed lopte, ali ništa osim dolaska do dvadesetak metara od gola Partizana nije uradila. Jedino Ivanić deluje nešto inspirisano. Partizan je opredeljen na kontranapade, gde želi da iskoristi brzinu Kalulua i Zubairua, ali to do sada nije prošlo.

6. minut – Prva opasna situacija pred golom Partizana. Endijaje je uspeo da dođe do lopte i vrati je na peterac, ali Silas nije uspeo da se snađe i otišla je preko gola.

19h – Počeo je 174. Večiti derbi. Pre samog početka utakmice su navijači Zvezde imali transparent sa prozivkom za navijače Partizana, a potom su i razvili koreografiju sa srpskom zastavom kao pozadinom i likom Stefana Nedeljkovića koji je ubijen u Banjskoj.

Transparent navijača Crvene zvezde na utakmici Superlige Prvenstva Srbije protiv Partizana na stadionu JNA, Beograd, 23.09.2024. godine Foto: Marko Metlas Fudbal, Crvena zvezda, Superliga Prvenstvo Srbije, Partizan

18.23h – Pogledajte kako sada izgleda teren na stadionu u Humskoj na kome će se igrati Večiti derbi.