SERBIA vs BULGARIA Leskovac, 19.11.2023. foto: Marko Metlas Fudbal, Srbija, Bugarska
Srđan Babić daje gol za izjednačenje protiv Bugarske i plasman Srbije na EURO, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Srbija na EURO posle 24 godine čekanja: Orlovi se kroz iglene uši provukli protiv Bugara

Fudbalska reprezentacija Srbije remizirala je protiv Bugarske u Leskovcu (2:2) u poslednjem meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Nemačkoj.

Izabranici Dragana Stojkovića Piksija čekirali su kartu za kontinentalnu smotru najboljih selekcija i to prvi put posle 2000. godine kada smo nastupili u Holandiji kao SR Jugoslavija.

Vodeći gol za Srbiju postigao je Miloš Veljković u 17. minutu posle gužve u petercu gostiju.

Prvo poluvreme je proteklo u znaku Orlova, a delovalo je da je Srbija mnogo dominantnija reprezentacija od Bugarske, te se na poluvreme otišlo samo sa rezultatom 1:0.

Već na startu drugog poluvremena videlo se da su Bugari ušli puni elana u nastavak meča, a izjednačujući gol postigao je Georgi Rusev u 59. minutu nakon sjajnog šuta, ali i greške Filipa Kostića.

Ubrzo nakon prvog gola u 69. minutu usledio je potpuni šok u Leskovcu, posle greške Andrije Živkovića u velikoj prilici našao se Kiril Despodov koji je sjajno uputio udarac i matirao Vanju Milinković-Savića.

Negde u tom trenutku preokrenuli su i Mađari protiv Crne Gore u Budimpešti, pa se i pored loše igre moglo lakše disati.

Poslednji gol za Srbiju i uopšte na utakmici dao je Srđan Babić u 82. minutu za konačnih 2:2. Pobedom Mađara nad Crnom Gorom od 3:1 definitvno je jasno da ćemo posle 24 godine igrati na Evropskom prvenstvu, a poznato je i u kom će se šeširu na žrebu naći naša reprezentacija.

Sastavi

SRBIJA: V. Milinković-Savić – Milenković, Veljković, Babić – Živković, Lukić, Gudelj, Kostić – Tadić, Đuričić – Mitrović

Dakle Srđan Babić je prilično iznenađenje u odbrnai, a verovatno niko Filipa Đuričića nije očekivao u prvih 11. Na klupi će od golmana biti Rajković i Petroviž, defanzivci Pavlović, Mladenović i Erakoviž, od vezista tu su Maksimović, Radonjić, Samardžić, Ilić, Račić i Grujić i što se tiče napada Dušan Vlahović.

Bugarska: Naumov – Turicov, Petkov, Atanasov, Popov – Gruev, Kraev, Krastev – Despodov, Kolev, Minčev

Velika podrška u Leskovcu – Stigao i Aleksandar Čeferin

Slovenac Aleksandar Čeferin bio je gost Srbije na meču u Leskovcu, ali i prilikom otvaranja stadiona u Zaječaru.

O dolasku važnog gosta u Srbiju Fudbalski savez je obavestio javnost na zvaničnom sajtu, gde su prikazane i fotografije sa niškog aerodroma na kojem je delegacija FSS dočekala jednog od najuticajnijih ljudi svetskog fudbala. Ovo nije prva poseta Čeferina Srbiji, pošto je on već nekoliko puta bio gost u Beogradu i Staroj Pazovi, a sastajao se i sa Draganom Stojkovićem.

Podsećamo utakmica Srbija – Bugarska odigrana je u Leskovcu na stadionu “Dubočica” pred punim tribinama, ali sa oko 2.000 odraslih i još oko 6.000 dece do 14 godina starosti.

Stadion Dubočica
Stadion “Dubočica” u Leskovcu; Foto: MN Press

UŽIVO:

II Poluvreme

KRAJ – Na kraju je samo jedno bitno – Srbija je posle 24 godine na Evropskom prvenstvu!

82. minut – GOOOOL, Stigli smo do izjednačenja. Ponovo posle kornera, još jedan defanzivac se upisuje u listu strelaca. Srđan Babić bio je najviši u petercu Bugarse, ponovo je nerešeno. Oseća se miris EP!

69. minut – Bugarska je preokrenula na 2:1. Očjan pas naših defanzivaca iskoristio je brzi Despotov i dao gol za preokret.

Ali, sreća da su Mađari preokrenuli na 2:1, te će “Orlovi” svakako na EP – bar za sad!

59. minut – Bugari dali gol za izjednačenje, strelac za komšijsku reprezentaciju je Rusev u 59. minutu. Sprema li se šok u Leskovcu?

53. minut – Vanja Milinković Savić nas je sada spasio! Velika šansa za Bugare, ali srećom bio je i ofsajd pa se gol ne bi računao. Međutim, Bugarska trenutno ima inicijativu.

49. minut – Poništen gol Srbije, čini se ispravna odluka belgijskog arbitra. Mitrović je izvršio strašan pritisa nad golmana Naumova, koji je nespretno reagovao i dodao defanzivcu koji je vratio našem napadaču i lopta je završila u golu. Međutim pre toga je lopta završila izvan terena.

Rusov je zamenio Minčeva na startu drugog poluvremena, dok Srbija kreće u istom sastavu. Još manje od 45 minuta do Eura!

I POLUVREME

– Srbija vodi sa 1:0 i to je trenutno najvažnije. Izabranici Dragana Stojković bili su dominantni u prvom poluvrremenu, a jedinu šansu Bugarske zaustavila je prečka. Srbija je povela u 17. minutu posle kornera, a gol je dao glavom Miloš Veljković.

42. minut – Kostić je šutnuo, Naumov je odbranio i lopta je otišla u korner. Milenković je uspeo da zakači loptu, a posle nove gužve Andrija Živković je promašio.

Treba napomenuti da u drugoj utakmici ove grupe Mađarska gubi. Trenutno je Srbija prva u grupi. Veliki šok i preokret Bugarske izbacio bi Srbiju sa veđ viđenog EP.

28. minut – Prvi šut Bugara i kakva šansa. Despodov je sa 20ak metara uputio sjajan šut ka golu Vanje Milinković-Savića, a golman je loptu samo ispratio pogledom. Na sreću po navijače Srbije lopta je završila na prečki, a potom je pogodila i stativu.

17. minut – GOOOOL,  Posle velike gužve pred golom Bugarske naš štoper se najbolje snašao pred golom i ubacio je loptu u mrežu!

7. minut – Srija je krenula jako ofanzivno, a već u prvom minutu Tadić je dobio loptu u šesnaestercu, kasnije je Kostić centrirao, ali nije bilo većih problema za odbranu Bugarske.U sedmom minutu Filip Kostić je uputio jak udarac, ali lopta je završila pola metra pored leve stative. Napadamo!

U isto vreme kao ova utakmica igra se i meč Mađarske i Crne Gore koji takođe treba ispratiti!