Aleksandar Mitrović slavi pobedu nad Crnom Gorom
Aleksandar Mitrović slavi pobedu nad Crnom Gorom (Foto: MN Press)

Srbija na korak od istorije: Sokolovi, ne može se “autobusom” na Evropsko prvenstvo! (VIDEO)

Fudbaleri Srbije slavili su nad Crnom Gorom u svom sedmom meču kvalifikacija za EURO 2024. Konačan rezultat bio je 3:1 (1:1), ali on je izvojevan teškom mukom.

Poveli su Orlovi preko Aleksandra Mitrovića u 10. minutu, ali su Crnogorci 25 minuta kasnije izjednačili preko Stevana Jovetića.

Na našu sreću, u drugom poluvremenu su izabranici Dragana Stojkovića uspeli da probiju “autobus” ispred kaznenog prostora Crne Gore, koji jeste funkcionisao do 74. minuta.

Tada ga je prvo “proburazio” Mitrović, a onda tri minuta kasnije i Dušan Tadić.

Zbog toga, Srbiji je potreban samo jedan bod u meču sa Bugarima u novembru u Leskovcu, dok su Crnogorci praktično ostali bez ikakve šanse da se plasiraju u Nemačku.

Mađarska je igrala 2:2 sa Litvanijom, iako je gubila 2:0, pa je tako i zvanično Orlovima potreban samo bod protiv Krstajićeve ekipe ne bi li osigurala istorijski plasman. Prvi na Evropsko prvenstvo otkako se zemlja zove Srbija.

I poluvreme

Pre utakmice, plaketu za 100. meč u nacionalnom timu (koji je odigrao u Mađarskoj) kapiten Dušan Tadić je dobio plaketu od FSS. Uramili su njegov dres i stavili broj 100 na leđa.

Ubrzo potom, utakmica je i počela.

Prvu priliku u uvodnim minutima imali su naši, polupriliku, preko Živkovića, ali njegov udarac nije završio tamo gde je prvobitno želeo.

Crnogorci su u 7. minutu prvi put zapretili sa leve strane preko Camaja, koji je centrirao, ali je ta lopta završila u korneru.

Igrao se 10. minut, kada je Srbija povela preko Aleksandra Mitrovića. Meč nije mogao bolje da počne, on je primio loptu iskosa na nekih 25 metara od gola, uneo je u kazneni prostor Crnogoraca i onda spoljnim felšom šutirao u stilu najvećih majstora. Nemoćni su bili Sokolovi.

Bio je ovo Mitrovićev 56. gol u dresu Srbije.

Naši su posle pogotka malo spustili gas, pa je tačno na polovini prvog dela igre rezultat i dalje bio onakav kakav se dopada svim navijačima Srbije.

Priliku za 2:0 Srbija je propustila u 25. minutu, kada je Andrija Živković šutirao iskosa, sa svoje desne strane, levom nogom, ali lopta nije našla put do male mreže.

Morao je već u 31. minutu da menja Radulović. Izašao je povređeni Andrija Vukčević, na teren je uveo Rista Radunovića.

Crnogorci su, nažalost, iz prve prave šanse na utakmici došli do izjednačenja. Igrao se 36. minut kada je Stevan Jovetić dokazao da je njegovo iskustvo više nego dobrodošlo i da nije za bacanje, kako je pre neko veče tvrdio Rade Bogdanović.

Utisak je da se posle tog pogotka Jovetića Crna Gora potpuno povukla i da pušta naše da igraju duge napade, a onda ona čeka kontre. Te kontre su mogle da nam prave puno problema. Srećom, nisu nas koštale, pa se na poluvreme otišlo pri rezultatu 1:1.

II poluvreme

Nastavljen je meč, Srbija mora da dođe do pobede, kako bi do kraja zavisila samo od sebe. Stojković je uveo Kostića i Sergeja umesto Mladenovića i Ilića.

Zbog svega toga Srbija je krenula veoma ofanzivno u drugom delu. Nažalost, u prvih 15-ak minuta bez nekog konkretnijeg pokušaja. Crnogorce je u tom momentu delilo još 30-ak minuta do fudbalske istorije, pošto bi u slučaju remija postali bliži od Srbije direktnom plasmanu na EURO.

Najbolju šansu u drugom delu do tog momenta imala je Srbija u 63. minutu, kada je krajnjim naporom, nogom, Mijatović odbranio sjajan pokušaj glavom SMS-a.

Igru je polovinom drugog poluvremena napustio Nemanja Gudelj, umesto njega na teren je ušao as Hetafea Nemanja Maksimović, talija, momak koji je 2015. dao ONAJ gol Brazilu.

A onda, igrao se 74. minut, divna akcija Orlova počela je na levoj strani. Lopta je došla do Dušana Tadića, ovaj je uposlio opet Mitrovića, koji nastavlja da teroriše Crnu Goru. Postigao je na prazan gol svoj peti pogodak protiv ovog rivala u četvrtoj utakmici.

U 77. minutu je i kapiten postigao gol, na maestralan način. Ostalo je mnogo više prostora otkako je Mitrović “razbio” crnogorski “autobus” koji je Radulović parkirao ispred svog gola. Ne može se “autobusom” na Evropsko prvenstvo.

Tačno negde u momentu kada su naši postizali gol za 3:1, crnogorski navijači su počeli da lome stolice, jer im je jedan redar skinuo određenu zastavu, pa je morala da reaguje i Žandarmerija. Ali, nećemo dozvoliti da nam ovakve stvari pokvare istorijsko veče na Marakani. Veče kada smo praktično obezbedili plasman na EURO.

Samo još da osvojimo bod protiv Krstajićevih Bugara.

Sastavi

Srbija (3-4-2-1) – V. Milinković-Savić – Milenković, Veljković, Pavlović – Živković, Ilić, Lukić, Gudelj Mladenović Tadić – Mitrović.

Crna Gora ( 3-4-1-2) – Milan Mijatović – Stefan Savić, Žarko Tomašević Marko Tuć, -Edvin Kuč, Marko Janković – Driton Camaj – Stevan Jovetić Nikola Krstović

Kontekst

Ukoliko Srbija slavi, samo čudo je može odvojiti od Nemačke, a to čudo bi bio poraz od Bugara.

S druge strane, ako Crnogorci pobede ili izvuku remi, mi ćemo, osim meča u Leskovcu sa Bugarima u novembru, morati da osluškujemo šta će uraditi Mađari sa Crnogorcima.

Prethodni duel – Srbija slavila 2:0