kosarkas Partizana na utakmici Evrolige protiv Crvene zvezde u hali Stark Beogradska arena, Beograd 26.10.2023. godine Foto: MN PRESS Kosarka, Partizan, Evroliga, Crvena zvezda

ABA liga

Navijači tresli Višnjik, ali je Zvezda neumoljiva: Crveno-beli se dignute glave vraćaju iz Hrvatske

Crvena zvezda je slavila u utakmici 7. kola regionalne ABA košarkaške lige u Zadru. Utakmica koja je bila u senci nemilih događaja od prethodnih dana u ovom hrvatskom gradu završena je pobedom bolje i kvalitetnije ekipe – 81:74

Crvena zvezda se mučila u prvom poluvremenu, a onda dodala gas u trećoj četvrtini i uspela da prelomi meč do kraja trećeg dela igre. Na kraju je sa nekoliko diskutabilnih odluka, ishitrenih šuteva i loših dodavanja zamalo vratila Zadrane u igru, ali su crvneo-beli ipak pobedili.

Najefikasniji igrač utakmice bi je Rokas Gedraitis sa 19 poena, a čak 11 ubacio je u prvoj četvrtini. Luka Božić je bio najefikasniji za Zadar sa 18 poena 10 skokova i pet asistencija. Šabaz Nejpir ponovo je ostavio loš utisak, postigao je pet poena a iz igre je šutirao dva od osam.

Podsećamo pred meč je napadnuta delegacija crveno-belih i povređeni su jedan član upravnog odbora kluba, jedan prijatelj kluba kao i dva srpska novinara koja su otišla u Hrvatsku da prate ovaj meč.

Isplivale su i slike povređenih novinara.

Navijači Zadra dočekali su igrače Crvene zvezde uz pogrdne pesme i transparente koji veličaju vojnu akciju Oluju, a na tribinama je viđena i zastava NDH. Međutim ni to nije poremetilo igrače Janisa Sferopulosa koji su upisali šestu pobedu u ABA ligi.

Naša oluja nikad ne prestaje“, stajalo je na pozivu da se u nedelju od 17 časova dođe na utakmicu protiv crveno-belih.

UŽIVO:

IV četvrtina

Kraj meča – 81:74 Tesno ali učinkovito, slavila je Zvezda u Zadru. Ispraćeni su zvižducikma igrači Crvene zvezde iz hale, dok su košarkaši Zadra izašli sa terena uz bodrenje svojih navijača. To im neće mnogo značiti pošto su upisali još jedan poraz u ABA ligi.

80:71 – Od gotovog prave veresiju. Dva puta na liniji penala igrači Zadra i vraćaju se na 80:69, a onda se pas Teodosića odbio od Dalibora Ilića. Vujačić pogađša i sada je 80:71.

80:65 – Pogađa Jago sve što uputi ka košu. Privodi Zvezda utakmicu kraju, ali Zadar se ne predaje.

Nedović žuri i promašuje trojku, ali nije precizan ni Drežnjak. Jago Dos Santos trojkom verovatno rešava ovaj meč – 80:63. U narednom napadu Ilić i Jago promašuju za tri, a Božić postiže poene i postaje drugi strelac u istoriji Zadra u ABA ligi.

75:59 – Jago pogađa trojku za 73:54, a onda je Luka Mitrović promašio zicer. Neprecizan je i Drežnjak, ali posle dva promašaja Zadrana ponovo je lopta kod njega i poentira za 73:57. Potom Mitrović pa Drežnjak. Lagano crveno beli idu ka pobedi.

III četvrtina

70:54 – Posle deset minuta igre u trećoj četvrtini Zvezda je došla dao ogromne prednosti od +16. Igrači Janisa Sferopulosa prebacili su u treću brzinu, te lako napravili čini se nedostižnu razliku za tim iz Zadra. U jednom od prethodnih napada trojku je pogodio i Šabaz nejpir, na veliko oduševljenje svih navijača.

61:53 – Prvi pogodak sa linje slobodnih bacanja za Zadar u 27. minutu meča. Zvezda nastavlja da gazi ka novoj pobedi u ABA ligi. Gedraitis pogađa trojke, dok Nejpir ne može da se upiše ni olovkom sa linije za tri poena (0 od 4).

53:49 – Nemanja Nedović promašuje trojku, ali neprecizan je i Ramljak. Prvi poeni drugog poluvremena preko Nedovića, ali poentira i Lakić za 48:45. Nejpir nastavlja sa promašajima. Posle nekliko napada Zadra stabilizovali su se crveno-beli te preko Davidovca došli do nove prednosti od četiri razlike.

II četvrtina

45:43 – Vodi Zvezda nakon prvih 20 minuta utakmice. Međutim evidentno je da se tim Janisa Sferopulosa nije najbolje snašao u Zadru, te je vođstvo izboreno na čist individualni kvalitet pojedinih igrača.

43:40 – Serija 11:0 Crvene zvezde je okončana, a sad se aktivirao i Zadar. Lakić je fauliran, ali ne prekida seriju. Ipak prekida je Mazalin za 43:38, a Nedović gubi loptu i Ramljak završava na obruču 43:40. Tajmaut Sferopulos!

34:32 – Kakva blokada Ramljaka, pokušao je Mitrović da zakuca ali Ramljak je stigao i fantastično zaustavio srpskog centra. Ovaj potez će biti jedan od najboljih u sedmom kolu ABA lige. Cela dvorana je na nogama, u sledećem napadu Vujačić je dao trojku.

29:29 – Drugu četvrtinu počeli su zajedno na parketu Teodosić i Jago Dos Santos. Igra se bez odbrana. Tobi promašuje trojku na startu, ali daje trojku Teodosić – 26:24. Ramljak je izjednačio dugom dvojkom, a Lazarević daje trojku za 29:26. Vratio je trojku Luka Božić – 29:29.

I četvrtina

24:23 -Muče se crveno-beli na startu utakmice u Zadru. Posle šuterski dobro otvorene utakmice igrači i jednog i drugog tima uputili su nekoliko nepreciznih šuteva. Najefikasniji je Litvanac Gedraitis sa 11, a prati ga igrač Zadra Andrija Lakić sa 8.

22:21 – Odlično šutira ekipa Zadra posle tajmauta postigli su četiri šuta sa distance. Sjajna partija Luke Božića koji je najbolji igrač Zadra na startu utakmice.

11:16 – Vodi Zvezda na krilima sjajne partije Gedraitisa. Litvanac je postigao 11 poena u prvih pet minuta utakmice. Čini se da tim Janisa Sferopulosa želi da se rezultatski odvoji od domaćina već na startu utakmice. Drežnjak ima dve lične, što je veliki problem za Zadar.

7:4 – Trojka na trojku, za Crvenu zvezdu pogodio je Gedraitis.