kosarkas Crvene zvezde na utakmici Evrolige protiv Baskonije u hali Stark Beogradska arena, Beograd 09.10.2024. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Evroliga, Baskonija

“Gvozdena zavesa” Bolomboja i Kalinićev hitac u srce Baskonije: Zvezda “žute minute” nije platila

Nije moglo bez drame i napetosti. Crvena zvezda je pobedila Baskoniju 78:71, iako je ispustila 16 poena prednosti na početku poslednje četvrtine i dozvolila protivniku da priđe na -4 i ima napad.

Igrač utakmice i junak pobede je bio Džoel Bolomboj, i to ne samo zato što je bio najbolji igrač sa 15 poena i 8 skokova. Centar srpskog šampiona je upravo u tim trenucima kada se Baskonija vratila iz ogromnog zaostatka odigrao ključnu ulogu.

Najpre je na napadu Španaca, pri 66:62, udario blokadu, a potom na isteku Zvezdinog lošeg napada pogodio dugu dvojku. Nadovezao se na to i Kenan trojkom za +9, a definitivnu tačku na pobedu je stavio Kalinić trojkom na nešto više od pola minuta do kraja.

Po prvi put u Evroligi Zvezda je sezonu otvorila sa 2 pobede, što je odlična zaliha pred duplo kolo sledeće nedelje kada slede teške utakmice protiv Fenerbahčea u gostima i Barselone u Beogradu.

– Još je rano da budem ponosan. Srećni smo što smo pobedili pred našim navijačima, kontrolisali smo utakmicu od početka do krjaa. Baskonija je dobar tim, nisu odustajali. Čuvali smo na kraju loptu u rukama, odigrali čvrstu odbranu i ostvarili tešku pobedu. Navijači su nam mnogo pomogli, ispunili su dvoranu. Spremni smo da nastavimo ovako, korak po korak, utakmicu po utakmicu. I u ABA ligi i u Evroligi – rekao je Janis Sferopulos posle utakmice.

6 trojki u prvoj četvrtini, do kraja samo još 3

Crveno-beli su odličnim šutem za tri poena otvorili utakmicu. Na sve to su u prvom poluvremenu praktično “isključili” Hauarda iz igre koji je brzo zaradio 3 faula. U prvoj četvrtini su pogodili 7/9 trojki, ali je problem bio šut za dva i zato nisu uspevali da se odlepe. Propušteno je nekoliko prilika za to, iako su sve vreme maltene imali od 7-10 poena prednosti.

Da Zvezdina igra ima i dalje mnogo oscilacija videlo se krajem prvog i početkom drugog poluvremena. Kada se sve sabere oko 5 i po minuta crveno-beli nisu uspeli da postignu koš. Zato je Baskonija pre svega preko Monekea i Luvavua, sve vreme bila u priključku.

Kada je Kalinić posle dva i po minuta treće četvrtine pogodio trojku, pokrenuo je period odlične igre šampiona Srbije. Zahvaljujući njegovoj igri u odbrani, poenima Nedovića i Bolomboja otišlo se na +14 i to je bila prva prilika da se prelomi meč već tada.

Kalinić prekinuo krizu u napadu

Ali novi “prazan hod” u igri, loša organizacija napada, buđenje Hauarda, iskakanje Rokgavopulosa na ofanzivnom skoku i neočekivanim poenima, dovelo je da se ta prednost prepolovi. Novi momentum je usledio početkom poslednje deonice kada je Luka Mitrović pod oba koša bio sjajan.

Delovalo je da bi meč mogao da bude završen kada je Nedović pogodio za +16, a Jago imao otvorenu trojku u kontri. Međutim, od tada kreće nova kriza u igri. Rokgavopulos se razigrao, serija lakih poena Monekea, težak koš Hauarda i na semaforu je pisalo 66:62 na nekih 4 minuta do kraja.

Bolombojev ključni minut na terenu

Tada je Bolomboj svojom rolom na obe strane odigrao ključnu ulogu i omogućio da se vrati +9. Sve ostalo je već poznato.

Kao najefikasniji u pobedničkom timu je meč na kraju završio Kenan sa 19 poena. Kalinić je ubacio 13 uz 3 trojke iz 5 pokušaja, 3 skoka, 2 asistencije i 2 ukradene lopte. U Baskoniji se istakao Moneke sa 19 poena i 6 skokova, a jedini drugi sa dvocifrenim brojem poena je bio Donta Hol sa 13.

UŽIVO

71:66 – Ovo je ono što je bilo potrebno Zvezdi, najbolji igrač na meču, Bolomboj, udara blokadu na +4, a potom postiće dugu dvojku u poslednjim sekundama napada. Na to se nadovezuje trojkom Kenan, prvom još od uvodnih minuta utakmice. Šteta što kasnije je dobio rampu, pa je Moneke lako poentirao u kontri.

66:62 – Neverovatno, sve ono što je Zvezda odlično radila u prvom poluvremenu defanzivno, sada dozvoljava. Rokgavopulos na ofanzivnom skoku donosi nove lake poene za Baskoniju. I umesto mirnog privođenja utakmice kraju, imaćemo dramu.

65:58 – Propustili su košarkaši Zvezde da prelome utakmicu i dozvolili Monekeu da napravi seriju Baskonije 9:0. Postoje sada određeni problemi sa čvrstom odbranom čovek na čoveka koju igra Baskonija. I presing po terenu otežava prenos lopte.

65:49 – Najveća prednost za crveno-bele na meču, a mogla je da bude i veća da je Jago pogodio trojku u kontri. Fantastičnih nekoliko minuta Luke Mitrovića, najpre poeni, zatim asistencija za zakucavanje Davidovca, pa odlično otvaranje puta Nedoviću. Pripomažu i igrači Baskonije svojim nesporazumima i izgubljenim loptama.

III četvrtina

59:49 – Zvezda nije na pravi način iskoristila momentum koji je u prvoj polovini treće deonice. Sa +14 dozvolila je posle nesportske lične greške Davidovca da Baskonija preko Monekea prepolovi tu prednost. U finišu je uspela nekako da se konsoliduje poenima Bolomboja i da se vrati na dvocifrenu prednost.

56:43 – Fantastično igraju crveno-beli u drugom poluvremenu. Sve polazi iz odlične odbrane i velike borbenosti Kalinića koji i sam je postigao 5 poena u ovom periodu. Odličan je i Bolomboj. Ono što nije dobro jeste da se Hauard sada uključio aktivno, pogodio je trojku, a potom je Zvezda imala sreće da je njegovu loptu koja je bila na obruču Sedekerskih dodirnuo, pa je umesto trojke upisano 2 poena.

45:36 – Evo konačno poena Crvene zvezde, prošlo je više od dva i po minuta u drugom poluvremenu kad je Kalinić pogodio trojku. Prethodno u finišu druge četvrtine Zvezda je oko 3 i po minuta bila bez koša. Bivši reprezentativac nije dozvolio gostima da dodatno istope prednost.

II četvrtina

42:34 – Vrlo dobro poluvreme, najbolje ove sezone, srpskog šampiona. Usporio se malo tempo utakmice u drugom delu druge četvrtine, dosta prekida, faulova, stao je malo šut, ali na obe strane. Zvezda više od 3 minuta nije dala koš, moraće i da podigne procente šuta za 2 poena. Dobro je što je apsolutna kontrola skoka pod svojim obručem.

38:28 – Odličnih 16 minuta igrača u crveno-belim dresovima, a još bolja stvar je da Markus Hauard već ima 3 lične greške. Ono što bi bilo još dobro jeste kad bi se donekle sprečili prodori igrača Baskonije, pre svega Luvavua i Monekea, pošto zahvaljujući tome gosti su sjajni u šutu za 2 (11/14). Između ostalog zato su vraćeni na teren Kalinić i Bolomboj.

34:24 – Serija od 7 poena Nedovića kojima vraća dvocifrenu prednost crveno-belima. Odličnu rolu u odbrani su imali Jago i Gedraitis, kao i na ofanzivnom skoku Dobrić i Mitrović. Ono što je dobro za sada su igrači Zvezde zaustavili Hauarda.

I četvrtina

25:20 – Nije na pravin način Zvezda materijalizovala to što je pogodila 6 trojki. Baskonija je napravila seriju 8:0 koju je prekinuo Jago novom trojkom za crveno-bele, da bi potom Mitrović iz teške pozicije pod košem pogodio. Moneke je nove poene postigao prodorom u poslednjim sekundama prve četvrtine.

20:15 – Usledila su dva promašaja za tri, ali je onda i Daum pogodio trojku i tako odgovorio na mini seriju Baskonije 4:0. Zvezda je poenima Bolomboja stigla i do dvocifrene prednosti, ali potom greška Gedraitisa koji faulira Monekea na čistom zakucavanju.

15:6 – Ne staje dalekometni rafal igrača Zvezde. Na Kenana su se nadovezali Kalinić koji je pogodio trojku uz faul, a potom i bivši igrač Baskonije Miler-Mekintajer. Crveno-beli šutiraju 4/4 u prva 4 minuta za tri poena. Zato je Laso morao da zatraži tajm-aut.

6:4 – Kakvo otvaranje meča Ajzee Kenana. Posle početnih 4:0 za Baskoniju bek Zvezde je odgovorio sa 2 vezane trojke i raspalio atmosferu u dvorani koja dugo nije bila na mečevima crveno-belih u Evroligi.