Jago Smajlagić
Jago i Smajlagić; Foto: MN Press

ABA liga

Partizan može i bez Pantera: Aleksa i Ledej presudili Zvezdi, Nejpir i Teo opet podbacili

Partizan je drugi put u razmaku od pet dana uspeo da savlada Crvenu zvezdu. Nakon Evrolige, dobijen je Večiti derbi u crno-beloj Areni i u 5. kolu ABA lige. Ovog puta rezultatom 98:87.

Još jednom će crveno-beli navijači krivce tražiti u Šabazu Nejpiru i Milošu Teodosiću, iako su obojica imali dobre momente tokom meča. Na kraju su preovladalali oni lošiji, jer u ključnim trenucima nisu istupili, kao što jesu Partizanovi ofanzivci, pre svih Frenk Kaminski, Aleksa Avramović i Zek Ledej.

Za razliku od evroligaškog derbija odigranog u četvrtak, ovaj je mnogo bolje otvorila Zvezda. Crveno-beli su serijom 7:0 poveli posle tri minuta igre vodili sa 11:4, ali je Partizan odmah uzvratio na isti način – serijom 7:0.

Usledila je nova serija Zvezde, koju su trojkama završili Teodosić i Gedraitis za prvu dvocifrenu prednost gostujućeg tima na utakmici (11:21). Zvezda je do kraja prve četvrtine zadržala prednost i na prvi odmor je otišla sa osam poena prednosti (17:25).

“Ključ” utakmice je u drugoj deonici

Crno-beli su drugih deset minuta igre započeli sa sedam vezanih poena, a posle trojke Kaminskog stigli su i do prvog vođstva na utakmici (27:26). U finišu druge deonice Partizan je “eksplodirao”, polako je uvećavao prednost, da bi na kraju došao i do maksimalnih plus 11 – 47:36.

Partizan je treću četvrtinu otvorio trojkom Anđušića, nadovezali su se potom i Smailagić i Avramović i doneli svom timu plus 17 posle nešto više od dva minuta igre. Imao je potom Partizan i 19 poena prednosti, ali je u finišu treće deonice usledio pad u igri domaćeg tima. Zvezda je to iskoristila, pokrenuo ju je Nejpir, pa je vođstvo crno-belih pred poslednjih deset minuta bilo 72:63.

Trojka Teodosića na startu poslednje deonice primakla je Zvezdu na šest poena, ali je Partizan uspeo da odbije svaki nalet Zvezde do kraja. Pobedu Partizana najavio je Avramović ukradenom loptom Teodosiću i poenima iz kontranapada na dva minuta i 40 sekundi pre kraja, a tačku na ovaj derbi praktično je stavio Ledej trojkom na minut i po pre kraja za novu dvocifrenu prednost Partizana (94:84).

Partizan je drugi put slavio protiv najvećeg rivala, a do pobede ga je predvodio Frenk Kaminski sa 22 poena. Pratili su ga Aleksa Avramović sa 15, Zek Ledej i Pi Džej Doužer sa po 12 i Danilo Anđušić sa 11 poena. Kod Zvezde bolji od ostalih bio je Šabaz Nejpir sa 23 poena i osam asistencija.

Obe ekipe su zabeležile po četiri pobede i jedan poraz i nalaze se na deobi drugog mesta. Partizan će u narednom kolu ABA lige gostovati Splitu, dok će Crvena zvezda dočekati Budućnost.

Partizan – Crvena zvezda 98:87 (17:25, 30:11, 25:27, 26:24)

Dvorana: Štark arena u Beogradu;
Sudije: Matej Boltauzer, Tomislav Hordov, Uroš Nikolić.

Partizan: Vukčević -, Ledej 13 (4sk), Avramović 15 (6as, 3uk), Koprivica -, Smailagić 8 (4sk), Jaramaz 6, Naneli 5, Trifunović 6 (3sk), Anđušić 11, Doužer 12 (8as, 4sk, 1uk), Kaminski 22 (3sk).

Crvena zvezda: Lazarević -, Teodosić 10 (3as, 3sk, 4iz), Davidovac 7, Mitrović 12 (5sk, 3as), Simonović -, Nejpir 23 (8as, 3sk, 4iz), Tobi 5 (5sk), Bolomboj 10, Ilić -, Kuzmić -, Dos Santos 7 (3as).

IV četvrtina

98:87 – Kraj! Partizan je uspešno priveo ovaj Večiti derbi u svoju korist i drugi put u razmaku od pet dana savladao najvećeg rivala. Sigurno će mu ovo biti ogroman impuls pred nastavak sezone, na oba fronta.

91:81 – Opet, taj Avramović! Sjajni bek Partizana još jednom se ukazao u ključnim momentima kada se “lomi” utakmica. Dve ukradene lopte i dva poena u prodoru kojima je dva minuta pre kraja doneo Partizanu dvocifrenu razliku.

85:78 – Partizan igra najviše na Kaminskog, a to ove večeri znači – “na sigurno”! Američki centar srpskog porekla pravi prevagu u ključnim momentima. Partizan je drugi put odbio nalet rivala. Do kraja je ostalo još četiri minuta.

80:73 – Trojkom Miloša Teodosića Zvezda je prišla na samo šest poena minusa. Zvezdin 36-godišnji plejmejker nastavlja da diriguje igrom gostujućeg tima. Zvezda je sve bliža Partizanu.

III četvrtina

72:63 – Partizan je imao 19 poena prednosti u nekoliko navrata, a u poslednjih 10 minuta će uneti “samo” devet poena razlike. Zvezda je sada u naletu i imaće prvi napad u poslednjem kvartalu.

68:56 – Evo Šabaza Nejpira! Vezao je osam poena i potpuno neutralisao Partizanovu sjajnu četvrtinu do sada. Trojkom u kontri dovodi Zvezdu na 12 poena zaostatka i tera Željka Obradovića na tajm-aut.

66:47 – Ima li ko da u Zvezdi “povuče ručnu”? Partizan deluje nezaustavljivo u ovim momentima, a posle nove trojke Anđušića, stiže i prva za Džejmsa Nanelija. Partizan iz minuta u minut povećava svoju prednost.

56:39 – Partizan otvara treću četvrtinu sa tri uzastopne trojke. Redom su pogađali Anđušić, Smailagić, pa Avramović. Između je Giedraitis ubacio trojku za Zvezdu, tek da “ublaži” ogroman nalet i najvećih do sada +17.

II četvrtina

47:36 – Ništa nije funkcionisalo u igri Crvene zvezde u ovom delu meča, čemu svedoči samo 11 postignutih poena, ali i 30 primljenih. Partizan je naglavačke okrenuo ovaj Večiti derbi i ima sjajnu situaciju pred drugo poluvreme.

40:34 – Partizan dominira u drugoj deonici. Zvezda ima samo devet ubačenih poena u ovom periodu, od čega je polovina sa linije penala. Šuta iz igre, praktično, nema nigde. Partizan to koristi i košem Doužera uz faul, te lakim poenima u kontri stiže do, do sada, najvećih +6.

31:30 – Rezultatska klackalica sredinom druge četvrtine. Bolomboj i Nejpir na jednoj, pa Doužer i Kaminski na drugoj strani, smenjuju timove u vođstvu.

27:26 – Partizan je u naletu, a Crvena zvezda ima prazne minute u napadu. Trojkom Zeka Ledeja stigli su crno-beli do 22:25, a onda je Uroš Trifunović doneo -1. Nakon 1/2 penala Luke Mitrovića, Frenk Kaminski je ubacio trojku za prvo vođstvo “parnog valjka” na ovom meču.

I četvrtina

17:25 – Zvezda ima osam poena prednosti posle prvih 10 minuta, a bila bi razlika i dvocifrena da je Majk Tobi ubacio čist zicer u poslednjim sekundama uvodne deonice.

11:21 – Serija 10:0 Zvezde, koju su inicirali Miloš Teodosić i Rokas Gedraitis. Njih dvojica su ubacili dve trojke kojima gosti imaju prvu dvocifrenu razliku na meču.

11:11 – Uzvratio je Partizan udarac, i to na krilima Danila Anđušića. Lepo je poentirao “flouterom”, a onda i pogodio trojku za seriju 7:0 i izjednačenje posle tajm-auta Željka Obradovića.

4:11 – Mnogo bolji početak Crvene zvezde. Razliku na početku pravi ofanzivan skok, trojka Giedraitisa i poeni Mitrovića na obruču, posle kojih je +7 za crveno-bele.