Partizan - Fenerbahče, Evroliga
(Foto: MN press)

Ludnica u Areni: Madar promašio za pobedu, Kaminski vodio Partizan do istorijskog preokreta!

Košarkaši Partizana savladali su Fenerbahče u Areni sa 85:84 u dramatičnom meču sedmog kola Evrolige. Iako su crno-beli imali četiri skoka manje, raspoloženi Frenk Kaminski sa 15 poena doneo im je zlata vrednu pobedu protiv jedne od najjačih ekipa u Evropi, prvu još od 2005. godine.

Crno-beli su do trećeg trijumfa u elitnom takmičenju stigli posle velikog preokreta koji su izveli u poslednjoj četvrtini (22:15). U prvom poluvremenu, kao što reče trener Obradović, nisu ni probali da igraju odbranu. Primili su preko 50 poena i delovali kao razbijena vojska.

Možda je činjenica da su gosti stigli bez četvorice važnih igrača “uspavala” crno-bele koji kao da su očekivali da će im se Fener predati bez borbe. Njihov izostanak nije se osetio u prvom poluvremenu kada je Fener napravio veliku razliku – 56:47.

Nadmoćni Hejs-Dejvs

Išli su gosti čak i do 15 poena razlike, a blistao je Najdžel Hejs-Dejvis koji je u prvom delu ubacio 21 poen i šutirao bez promašaja. Ono što je obeležilo igru Partizana u prvom delu je bio loš defanzivni skok. Naneli je sa deset poena sam “vukao” crno-bele u prvom delu uz pomoć Vukčeviča i Smailagića.

Fener je održavao prednost tokom treće deonice, ali je Partizan pokazao znake života u završnici. Alen Smailagić i Danilo Anđušić su pokrenuli lavinu, ovaj drugi trojkom podigao na noge Arenu i najavio veliki šou koji su crno-beli spremili za finiš.

Meč-viner Kaminski

A on je bio izvanredan. Motli je rano u četvrtoj deonici ispao zbog pet penala, Fener izgubio nadmoć ispod koša, a Partizan zaigrao jaču odbranu. Iz toga su se izrodili laki poeni za Kaminskog koji je dominirao pod košem Fenera i bio jedan od najzaslužnijih za veliki preokret crno-belih.

Madar je promašio dvojku za pobedu na 83:82 za Partizan posle čega je na drugoj strani Smailagić zakucavanjem faktički potvrdio pobedu crno-belih koja je odbranjena u poslednjim sekundama. Posle tragedija u Pireju i Vitoriji, Partizanu se vratilo za dva nesrećna poraza.

Ključ pobede

Partizan je imao četiri skoka manje (30:34), ali i isto toliko izgubljenih lopti manje (8:12) što se na kraju možda i ispostavilo kao ključna stvar. Ukrali su crno-beli protivniku čak četiri lopte više i uz pomoć publike stigli do zaslužene pobede.

Strelci

Najefikasniji kod Partizana je bio Kaminski sa 15 poena uz po 3 skoka i asistencije. Smailagić i Naneli su ubacili po 13, Anđušić je imao 9, Vukčević 8.

Kod Fenera, dvocifreni su bili Hejs-Dejvis sa 23 poena, uz 6 skokova i 3 asistencije, Dorsi sa 18, Motli sa 11 i Biberović sa 10 poena.

Tabela

Partizan je posle ove pobede na skoru 3-4 i na osmom mestu na tabeli, dok je Fenerbahče sa skorom 5-2 i dalje među najboljim ekipama Evrolige.

Šta sada?

U sledećem kolu Partizan gostuje Bajernu u Minhenu 15. novembra, pa dva dana kasnije dočekuje Albu u Beogradu. Pobeda večeras mogla bi da mu bude veliki zamajac za te utakmice, da se još više približi vrhu i borbi za plej-of.

Tok meča:

IV ČETVRTINA

85:84KRAJ! Kakva pobeda Partizana! Kaminski je dvojkom smanjio na jedan razlike 59 sekunde pre kraja, da bi posle sjajne odbrane i izgubljene lopte Madara, Smailagić zakucavanjem faktički doneo pobedu crno-belima. Madar je promašio dvojku za pobedu…

79:78 – Promašaj za tri Dorsija i Kaminski na drugoj strani zakucava “u ofsajdu” za prvo vođstvo Partizana još od prve četvrtine. Bacio je 20.000 Grobara u trans centar crno-belih, a Itudis mora da zove tajm-aut.

75:75 – Kaminski polaže za izjednačenje! Pre toga izgubljena lopta za Fener i eto Partizana u igri. Gledaćemo dramu u finišu, a Fenerbahče je ostao bez jednog od najboljih igrača Motlija zbog pet penala. Nerešno je pet i po minuta do kraja utakmice.

67:71 – Doužer je trojkom na startu smanjio na tri razlike, Vilbekin vezao dva promašaja iz igre, a Kaminski sa penala spustio na minus dva. Na drugoj strani Papajanis flouterom diže na četiri poena reazlike.

III ČETVRTINA

63:69 – Kraj treće četvrtine! I to kakav. Anđušić je trojkom razgalio Arenu i smanjio na 63:67, ali se potom Partizan opet nije snašao pod svojim košem, dozvolio olako ofanzivan skok gostima koji vode sa šest poena razlike na kraju treće deonice.

56:67 – Ne može Partizan da se približi ozbiljnije gostima da zakuva ovaj meč. Posle revije promašaja pod košem Fenera, Biberović na drugoj strani stiže do deset poena sa linije za slobodna bacanja. Ima Partizan velike probleme u skoku pod svojim košem.

53:63 – Da li se to Partrizan budi? Fener vodi, ali je “utanjio” malo sa koševima što crno-beli koriste da smanje razliku. Ledej je dvojkom smanjio na “minus deset”, a posle dobre odbrane crno-beli su krenuli u novi napad na polovini treće četvrtine.

47:61 – Gosti serijom od 5:0 otvaraju treću deonicu. Motli je zakucao, a potom u sledećem napadu uhvatio nekoliko lopti pored košarkaša Partizana. Srećom, nije poentirao pa ostaje 15 razlike.

II ČETVRTINA

47:56Kraj prvog poluvremena! Loša odbrana crno-belih koji su primili preko 50 koševa. Fener šuterski nerealan sa 11/12 za dva poena i blizu 70% iz igre. Hejs-Dejvis sa 21 poenom je neuhvatljiv za crno-bele, na drugoj strani Naneli im deset poena.

39:54 – Pucaju gosti iz svih oružja, imaju preko 70% uspešan šut iz igre pa nije ni čudo što ubedljivo vode. Partrizan je užasan u odbrani, a Najdžel Hejs Dejvis je ubacio čak 20 poena za poluvreme.

35:42 – Izuzetno su šuterski raspoloženi igrači Fenerbahčea pa svaki put kad se Partizan približi, usledi trojka i povratak na staru razliku. Vukčević je pogodio tri slobodna bacanja i smanjio na sedam poena razlike, ali treba nešto i odbraniti.

25:36 – Tri trojke je primio Partizan za minut i po igre u drugoj četvrtini. Ode Fenerbahče lako na velikih 11 poena prednosti, pa Obradović opet mora da zove tajm-aut. Trener Partizana bio je besan na Tristana Vukčevića zbog loše odbrane.

I ČETVRTINA

23:27 – Čak 13:0 su napravili gosti i odlepili se na deset razlike (15:25), ali je Aleksa Avramović trojkom to prekinuo u finišu prve četvrtine. I Smailagić je zatim ubacio trojku, pa dvojku u poslednjoj sekundi i vratio crno-bele u život. Arena je proključala na kraju prve četvrtine.

15:19 – Nekoliko smušenih napada Partizana i promašaja sa distance, dobre kontre gostiju i serija od 7:0, posle koji vode sa četiri poena razlike. Tajm-aut za Željka Obradovića.

12:12 – Kakav obračun Nanelija i Dorsija u ovim trenucima, obojica imaju po osam poena, a na semaforu je opet nerešeno. Idemo na televizijski tajm-aut posle zanimljivog revolveraškog obračuna.

5:5 – Dobar start crno-belih, ali nekoliko neiskorišećnih napada koje kažnjava Dorsi trojkom za izjednačenje. Naneli i Kaminski su se za sada upisali u strelce kod crno-belih.

– Željko Obradović ove večeri slavi veliki jubilej, 500. put vodi tim u Evroligi.

– Nekadašnji ljubimac Grobara Izraleac Jam Madar dočekan je zvižducima prilikom izlaska na parket. očekivano, posle načina na koji se rastao sa klubom prošlog leta.

Crno-beli će biti jači za oporavljenog Mateuša Ponitku, ali u timu neće biti povređenog kapitena Kevina Pantera i novajlije Bruna Kabokla.

Strateg gostujuće ekipe Dimitris itudis na raspolaganju nema Dešona Pjera, Marka Gudurića, Sertača Šanlija i Nika Kalatesa.

SOCCERBET KVOTE: (1,48) Partizan (14,00) Fenerbahče (2,75)

Fenerbahče u međusobnim duelima vodi sa 7-5, a interesantno je da su na poslednjih šest duela slavili gostujući timovi. Crno-beli su poslednju pobedu u Beogradu upisali u decembru 2005. kada je bilo 85:69.