kosarkas Crvene zvezde na utakmici Jadranske ABA lige protiv Mornara Bar u hali Stark Beogradska arena, Beograd 28.09.2024. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Jadranska ABA liga, Mornar Bar

Evroliga

Nedović trojkama vratio Zvezdu iz mrtvih: Od -13 do prve pobede u Evroligi

Dve trojke Nedovića (najefikasnijeg igrača sa 21 poenom) i jedna Kalinića u nizu sredinom poslednje četvrtine omogućile su Crvenoj zvezdi pobedu nad Parizom 80:77 u 1. kolu Evrolige.

U dramatičnoj završnici bolje su se snašli izabranici Janisa Sferopulosa, koji su manje brzali, bili strpljiviji, koncentrisaniji i uspeli da trijumfuju.

Crveno-beli su preokrenuli meč, koji je u jednom trenutku delovao izgubljeno. Imao je debitant u Evroligi 13 poena prednosti početkom drugog poluvremena. Ipak, crveno-beli nakon toga prave seriju 11:0 kojom se vraćaju u meč.

Sredinom treće četvrtine su preko Nedovića vratili vođstvo i trojkama (najjačim oružjem na ovom meču) ga održali. U neizvesnoj završnici im je pomogao i najbolji igrač Pariza, Šorts, sa svoje dve greške u napadu, kao i Ifi neočekivano promašenim slobodnim bacanjem.

Za brigu 15 minuta bez ideje

Bilo je dosta oscilacija u igri Zvezde od početka do kraja, a Sferopulos će pre svega morati da se pozabavi očajnom igrom tokom cele druge četvrtine i početkom treće. To se posebno odnosi na napad, koji je delovao bezidejno, sporo, sa mnogo izgubljenih lopti i individualnih akcija.

Evidentno je da stvari sa Jagom na pleju ne funkcionišu. Miler Mekintajer se i dalje “traži” sa saigračima, iako je on bio na terenu kada je pronađena “dobitna petorka” i stabilizovao se u drugom poluvremenu. Mitrović se za očajno prvo poluvreme iskupio izuzetnom borbenošću pod oba koša u drugom.

Da nije bilo Kenana i Bolomboja u prve dve četvrtine pitanje je koliko bi se Pariz odlepio. Neverovatno je delovalo da Zvezda uz odlične procente šuta za 3 i dominaciju u skoku gubi. Na kraju, je upravo to i donelo preokret i pobedu.

Fantastičan šut za 3 i dominacija u skoku

Crveno-beli su šutirali sjajnih 10/22 van linije 6,75 metara, imali 14 skokova više (43-29) i čak 15 ofanzivnih skokova. Imali su i više asistencija 19-11.

Nemanja Nedović je odigrao fantastičnu utakmicu, šut za tri poena mu je bio skoro savršen (5/6), štaviše iz igre je ukupno imao samo 1 promašaj (2/2 za 2 i 2/2 slobodna bacanja). Ukupno 21 poen i 3 asistencije.

Kenan je postigao 14 poena, Kalinić 9 (2/2 za tri), Bolomboj je imao 11 skokova uz 6 poena, a Miler-Mekintajer 9 poena, 6 skokova i 7 asistencija.

Kod domaćina Šorts je postigao 16 poena, ali je bio prilično zaustavljen u drugom poluvremenu i nateran na greške, a evidentno je bilo i da nije potpuno fizički spreman. Maodo Lo, iako je počeo sjajno, na kraju nije ponovo bio dželat Zvezde kao u vreme dok je igrao za Albu. Postigao je 12 poena, koliko i Nadir Ifi.

Izjava Sferopulosa

– Mislim da smo pokazali karakter, igrali smo dobro, nismo paničili. Igrali smo dobro u napadu i u odbrani, smanjili smo razliku, a na kraju smo znali kako da kontorlišemo prednost i dođemo do pobede – istakao je Sferopulos i dodao:

– Iskustvo je odigralo važnu ulogu. Imamo igrače koji imaju mnogo mečeve u Evroligiigrali su mnogo utakmica kao ovu. Donosili smo dobre odluke u odbrani i u napadu i to je bilo veoma važno.

Uživo:

74:77 – Tako to bude kada promašite zicer pod košem za +7, onda Šorts na drugoj strani preko ruku na drugi obruč pogađa. Ušli smo u poslednji minut.

70:73 – Dalekometna paljba Nedovića i Kalinića. Dve trojke Nemanje zaredom kojima je odgovorio na trojke domaćina, a onda je Kalinić u poslednjoj sekundi napada pogodio da sačuva vođstvo. Biće ovde drame.

60:64 – Ponovo vodi Crvena zvezda, prvi put još od početka druge četvrtine. Uz to veliki problem za Pariz, jer je Ti Džej Šorts seo na parket žaleći se na povredu i hramljući otišao na klupu. Žali se na desni zglob i videćemo da li će moći da se vrati. Daleko sada raznovrsnija igra srpskog tima u napadu. Strpljivo se čeka pravo rešenje. Nedović je proigrao i priključio se Kenanu u napadu.

III četvrtina

58:58 – Vratila je Zvezda meč u egal, posle serije 11:0 napravila je u poslednjih 30 sekundi 3. četvrtine 5:0 košem Luke Mitrovića u poslednjoj sekundi. Prethodno je Nedović pogodio trojku. Odlično su odigrali drugu polovinu ovog perioda crveno-beli, pre svega u odbrani. Moguće i da je Sferopulos pronašao pravu petorku.

53:49 – Evo konačno neke serije poena igrača Zvezde. Poteklo je iz nekoliko dobrih odbrana, pre svega dobrom energijom i kretnjama. Mora da se opet uspostavi i kontrola skoka i da se zadrži do kraja, a da se smanje izgubljene lopte.

53:40 – Morao je Sferopulos da traži tajm-aut nakon početničke greške Dauma koji je napravio “duplu”. Da stvar bude gora za crveno-bele proigrao je i Nadir Hifi koji je prodorima nanizao poene. Za sada možemo reći da jedino Kenan od letnjih pojačanja igra na nekom nivou. Kako stvari stoje teško da će se Zvezda izvući iz ove situacije.

47:37 – Prvi put jedan tim ima dvocifrenu prednost. Zvezda bezidejno u napadu nastavlja i drugo poluvreme kao u drugoj četvrtini. Uz to su i Bolomboj i Mitrović već dobili po 3 faula. Sve se svodi na individualne akcije, dok odbrana koliko-toliko i funkcioniše.

II četvrtina

43:35 – Ti Džej Šorts je bukvalno “izvaćario” faul Kenana pri šutu za tri u poslednjoj sekundi prvog poluvremena. A onda posle njegovog promašaja Jantunen iz odbojke ubacuje i tako stavlja šlag na tortu kada je reč o očajnoj igri Zvezde u drugoj četvrtini.

Crveno-beli gube 8 razlike na poluvremenu, iako imaju bolje procente šuta za tri, nadskočili su domaćina (21-16), imaju više asistencija, ali zato imaju čak 8 izgubljenih lopti. Probudio se Šorts u drugoj četvrtini i on je preuzeo ulogu prvog poentera posle Maoda Loa u prvoj.

32:30 – Prve minute u Evroligi je upisao Uroš Plavšić i prvo što je uradio je nesportski faul. S leđa je povukao za rame Malkoma koji je pogodio pri faulu, pa je tako dobio i dodatno slobodno bacanje, a Pariz i još jedan napad. Ono što za sada funkcioniše u igri Zvezde jeste šut za 3 (6/10), a samo trojke su i pogodili u 2. četvrtini. Međutim, plej Miler-Mekintajer se ne snalazi dobro na agresivnu odbranu domaćina

22:20 – Trojka Nedovića prekida skoro 5 minuta Zvezdine igre bez koša. Miler-Mekintajer se apsolutno ne razume i dalje sa saigračima, pogotovo sa Lukom Mitrovićem koji je izgubio svaki duel u napadu s Hejsom. Zato je morao da se vrati Bolomboj na teren. Crveno-belima je potrebno da se još neko priključi Kenanu u napadu, odbrana za sada deluje sasvim solidno.

Inače, utakmicu iz prvog reda posmatra Nikola Karabatić, jedan od najboljih rukometaša u istoriji koji je prošlog leta završio karijeru.

I četvrtina

18:17 – Prvim košem Ti Džej Šortsa na utakmici domaćin stiže do prvog vođstva i sa njime odlazi na pauzu između 2 četvrtine. Maodo Lo je sa 7 poena u nizu istopio prednost crveno-belih. Na drugoj strani, promena na centru i ulazak Luke Mitrovića nije doneo ništa Sferopulosu.

11:14 – Propustila je Crvena zvezda priliku da produži seriju i da stekne možda i dvocifrenu prednost. Nekoliko loše organizovanih napada, sa individualnim pokušajima Jaga su pružili priliku Parizu da se opet približi. A ko drugi nego stari dželat crveno-belih Maodo Lo je napravio seriju poena.

4:10 – Pomalo rastrzan početak i jednih i drugih, Pariz pokušava da igra ubrzano po principu “trči i šutiraj”, sa brzom tranzicijom i Zvezda je u prvih 5 minuta upala u taj ritam, ali se bolje snašla. Kalinić je meč otvorio trojkom, videli smo i sjajno alej-up zakucavanje Bolomboja na asistenciju Jaga. Takođe bila je i odlična blokada Bolomboja, da bi potom 5 uzastopnih poena postigao Kenan.