Smailagić (Foto: MN Press)

Umalo da pukne “stotka”: Očajni Partizan pregažen u Tel Avivu (VIDEO)

Košarkaši Partizana poraženi su u Tel Avivu od Makabija sa 96:81 na otvaranju nove sezone Evrolige. Lorenco Braun sa 22 poena (sve u prvom poluvremenu) totalno je ubio svaku nadu crno-belih da bi mogli do iznenađenja, a gostima nije pomogla ni sjajna partija Alekse Avramovića koji je ubacio 24 poena.

Partizan je poslednji put slavio u Tel Avivu sada već davne 2010. godine kada se kasnije domogao i Fajnal-fora u Parizu, ali ovog puta nije imao šanse. Previše su crno-beli odigrali mlako u odbrani, dozvolili rivalu previše skokova u napadu i lake poene, pa nisu ni imali šansu za iznenađenje.

Prva četvrtina je protekla u apsolutnoj dominaciji Lorenca Brauna. Ne samo što je sa 13 poena predvodio Makabi do dvocifrene razlike (27:16) već je izgledao kao NBA zvezda, pa je šutirao 5/5 iz igre, ubacivši tri trojke iz isto toliko pokušaja.

Partizan je u drugoj četvrtini uspeo na kratko da se vrati u meč. Na krilima Avramovića koji je ubacio čak 20 poena za poluvreme, smanjio je na 32:27 sredinom drugog dela, ali posle tajm-auta Makabi je uzvratio sa 6:0 i vratio prednost na 38:27, za miran odlazak na pauzu.

U drugom delu ove deonice prednost gostiju je samo rasla pa su na odmor otišli sa 55:43, a Braun je svih 22 poena ove večeri ubacio u prvom poluvremenu.

Partizan je bio slab u odbrani, Panter i Ledej dobro čuvani, a pojačanja iz inostranstva u vidu Kaminskog, Dožera ili Ponitke, bili su bez ikakvog zapaženog učinka u prvom delu. Posledica svega je dvocifreni zaostatak od koga se kasnije crno-beli nisu ni oporavili.

Stranci podbacili

Ako je u prvom poluvremenu problem Partizana bila odbrana, u nastavku su počele da se gomilaju i izgubljene lopte. Tako je trener domaćih Kataš mogao da odmori Brauna i razigra ostale igrače koji nisu ispuštali prednost pa su se istakli centri Nibo i Sorkin.

Razlika se vrtela oko 10, 11 ili 12 poena prednosti, ali svaki put kad je Partizan dao znake povratka, brzo se vraćala razlika u korist Makabija. Sve to je žestoko nerviralo Željka Obradovića koji je imao dosta toga da zameri svojim pulenima na jednom tajm-autu.

Ono što je bilo evidetno je da se inostrana pojačanja još nisu uigrala, iako je Doužer pokazao znake života, ali i da crno-belima treba još vremena da dođu u poziciju da igraju egal sa najboljim klubovima Evrope.

Ako im je neka uteha, to je saznanje da su i prošle sezone otvorili Evroligu ubedljivim porazom od Albe u Berlinu uz primljenih sto poena.

Aleksa bez podrške

Lorenco Braun je sa 22 poena i osam asistencija bio najefikasniji u pobedničkom timu, dok su Sorkin i Nibo ubacili po 14, a Bonzi Kolson 12 poena.

U timu Partizana ubedljivo najbolji je bio Aleksa Avramović sa 24 poena i uz sjajan šut za dva (8/9). Kevin Panter i Pi Džej Doužer su ubacili po 11, a Smailagić i Jaramaz po 10 koševa.

Tok utakmice:

IV ČETVRTINA

10. minut – Kraj utakmice! Zaslužena i ubedljiv apobeda Makabija od 96:81.

8. minut – Naneli pogađa trojku i smanjuje razliku na 16 poena. Makabi u završnici vodi sa 91:75.

7. minut – Nova trojka Makabija manje od četiri minuta do kraja meča za 89:68. Dibartolomio tera Obradovića da traži tajm-aut.

5. minut – Aleksa Avramović tek sada postiže prvi poen u nastavku i smanjuje na 84:64.

1. minut – Užasan start poslednje deonice za crno-bele, izgubljene lopte, laki poeni i -19. Tajm aut Obradovića, domaćin vodi sa 79:60.

III ČETVRTINA

10. minut – Kraj treće četvrtine! Makabi ima velikih 74:58, a Partizan još samo deset minuta da proba da se vrati u utakmicu.

8. minut – Sorkin pogađa 2+1 za još veće vođstvo Makabija od 70:56. Tajm-aut za Partizan.

7. minut – Sve manje vremena za povratak Partizana u ovaj meč. Klivlend sa linije penala podiže razliku na 13 poena u korist Makabija – 67:54.

5. minut – Makabi ulazi u bonus, ali Partizan ima tri promašena penala. Ledej prekida taj crni niz i smanjuje na 61:50.

4. minut – Brzo vraćaju domaći 12 poena razlike, Nibo je pogodio slobodna bacanja posle nesportske Ledeja, a potom Rivero dvojkom povisio na 59:47.

3. minut – Tek prvi poeni u nastavku, Ledej pogađa dvojku jednom rukom za 55:45.

II ČETVRTINA

10. minut – Kraj prvog poluvremena! Makabi ima veliku prednost od 55:43. Lorenco Braun sa 22 i Kolson sa 10 poena su najbolji kod domaćih, na drugoj strani Avramović je najefikasniji sa 20 poena.

9. minut – Drži Makabi prednost pred odlazak na odmor, Koen i Sorkin su proradili i Izraelci vode sa 49:40.

7. minut – Evo sada serije Partizana od 9:2 posle tajm-auta, Avramović sam igra protiv Makabija i ima 20 poena, a domaćin prednost od 45:37.

5. minut – Raste prednost Makabija koji pogađa iz svih pozicija. Obradović traži tajm-aut, domaćini vode sa najvećih 15 poena razlike (43:28).

4. minut – Kakv odgovor Makabija posle tajm-auta, serija od 6:0 i novo vođstvo od 38:27.

3. minut – Igra Partizan bolje u drugoj deonici, napravio je seriju od 11:5 na krilima Alekse Avramovića (11 poena) i smanjio na 32:27. Tajm-aut za Makabi.

2. minut – Evo života u igri Partizana. Mini-serija od 5:0 trojkom Avramovića i dvojkom Smailagića kojom crno-beli smanjuju na 30:22.

I ČETVRTINA

10. minut – Kraj prve četvrtine! Makabi ima ubedljivih 27:16. Najefikasniji je Lorenco Braun sa 13 poena, kod Partizana Aleksa Avramović ima četiri.

8. minut – Mnogo bolje i motivisanije igraju košarkaši Makabija. Braun već ima 13 poena, a ponos Izraela dvocifrenu prednost od 23:11. Panter ide na klupu, na terenu je Anđušić.

6. minut – Kolson ispod koša polaže za 15:9. Avramović je zatim promašio za tri, a na drugoj strani Smailagić napravio faul za slobodna bacanja. Makabi vodi sa 16:9.

5. minut – Makabi je u velikom naletu, Lorenco Braun ima već osam poena, a domaćin vodi sa 13:7.

2. minut – Puca na sve strane od starta. Lorenco Braun je otvorio meč trojkom, a zatim uzvartio Koprivica dvojkom. Trenutno je nerešeno 5:5.

– Domaćini su tradicionalno spremili koreografiju za ovaj meč, a intonirana je i izraelska himna.

– Crno-beli na ovom meču imaju podršku i nekadašnjeg šesfa stručnog štaba Aleksandra Džikića, trenera Hapoela.