, kosarkas Partizana, na utakmici Evrolige protiv Makabija, u Beogradskoj Stark areni. Beograd, 12.01.2024. foto: Nebojsa Parausic / MN press Kosarka, Euroleague, Partizan, Makabi
Košarkaši Partizana slave sa navijačima pobedu protiv Makabija, Foto: MN Press/Nebojša Paraušić

Čudo koje može samo Partizan: Od -24 do najvećeg preokreta u istoriji, Naneli je od večeras božanstvo za Grobare

Čudo, čudo, čudo! Partizan je izveo najveći preokret u istoriji Evrolige i nakon što je gubio 24 razlike potpuno je preokrenuo meč i pobedio Makabi 88:79.

Džejms Naneli je bio čovek preokreta iako u poslednjoj četvrtini uopšte nije igrao zbog drugog nesportskog faula, koji znači i isključenje. Ipak, ubacio je 20 poena, sakupio čak 9 skokova i podelio 5 asistencija.

Ako na neki tim možete da se kladite, makar u ovoj evroligaškoj sezoni, da može da napravi ovakav preokret, onda je to sigurno Partizan. Pogotovo kad igra pred svojim navijačima.

Bilo je 3 minuta do poluvremena kada je na semaforu pisalo 46:22 za Makabi uz očajnu igru crno-belih, katastrofalan šut, nepostojeću ideju u napadu i beživotnu odbranu.

A onda je pisalo 40 sekundi do kraja treće četvrtine kada je rezultat bio 66:64 za Partizan. Dakle, za nešto više od 12 minuta aktivne igre Partizan je dobio Makabi 44:12.

Najveći preokret ikada u režiji Nanelija

Naneli je u poslednjih 180 sekundi prvog dela meča pokrenuo jednu seriju kojom se za 8 poena istopila prednost gostiju i da nije bilo one dve trojke u poslednjem minutu Blata, Partizan bi imao još manji zaostatak.

Ipak, tu gde je stao po odlasku na odmor, tu je nastavio Partizanov Amerikanac. Pogađao je i za 2 i za 3 u trećoj četvrtini. Uz njega se digla atmosfera na tribinama, a to je poguralo igrače da zaigraju čvršću, agresivniju, pokretljiviju odbranu. Ma potpuno drugi igrači su bili u crno-belim dresovima na terenu. Kao da su ekipe zamenile dresove.

Čini se da je nakako ona akcija u napadu kad su Smailagić i Trifunović se bacali u aut po loptu, a Jaramaz pogodio koš, bila inicijalna kapisla da se potpuno promeni mentalitet Obradovićeve ekipe.

Upravo se mora istaći uloga Smailagića i Trifunovića, kao i Ledeja, u samom preokretu. Pre svega odbranom koju su odigrali, ali i izuzetno važnim poenima koje su davali u ključnim trenucima.

I sve to bez Pantera

I da ne zaboravimo da se sve to desilo bez Kevina Pantera na terenu koji je maltene od sredine prve četvrtine do “isključenja” Nanelija sedeo na klupi zbog 3 faula. Ipak, stavio je tačku na meč trojkom u poslednjoj sekundi utakmice.

Uz Nanelija fenomenalni Doužer sa 23 poena je bio taj koji je skoro pa jedini radio nešto u prvom poluvremenu. Sakupio je i 7 skokova uz 3 asistencije. Kaboklo je dodao 11, Smailagić 9…

Kod Makabija je Boldvin postigao 19 poena, Sorkin dodao 14, Braun je zaustavljen na 7 poena iz prvih nekoliko minuta meča.

Naredni meč u Evroligi Partizan igra u Atini protiv Panatinaikosa. Taj meč se igra u petak od 20.15h.

Uživo:

IV četvrtina

84:67 – Nešto više od dva minuta je do kraja, igrači Makabija su toliko postali nesigurni i izgubili samopouzdanje da je Sorkin promašio čist zicer. Ostali su na 8 pogođenih trojki iz prvog poluvremena, a šutnuli su 11 puta. Zato je Partizan pogodio 8 trojki u drugoj polovini meča.

80:71 – Evo je i trojka Doužera, pa dvojka Pantera i Partizan grabi prema pobedi. Oded Kataš mora da traži poslednji tajm-aut. “Ušla je voda u uši”, narodski rečeno, njegovim igračima. Kola su krenula nizbrdo i niko ne može da ubaci kamen da ih zaustavi.

75:69 – Ma, ide sve sada. Dve trojke crno-belih zaredom, prvo Smailagić pa Jaramaz. Sve ono što nije htelo u prvom poluvreme sada ulazi, a kod Makabija upravo suprotno. Uostalom gosti su bez trojke u drugom poluvremenu.

Auuuu, ovo nije dobro. Partizan je ostao bez najboljeg igrača na samom startu poslednje četvrtine. Džejms Naneli je dobio drugu nesportsku ličnu grešku koja automatski znači isključenje. Kakva šteta, jer je upravo Naneli kreirao potpuni povratak u meč.

Sudije su gledale snimak i većale, čak se činilo i da kažu da je Boldvin bio taj koji je preterao sa reakcijom i da kontakt nije bio za nesportsku, ali su potom ipak je dosudili.

III četvrtina

67:67 – Potpuni preokret Partizana! Kakvom povratku i utakmici prisustvujemo, ali ako neka ekipa ove sezone je to mogla da uradi to su crno-beli. Ne samo da su stigli do izjednačenja, već su imali došli i prvi put do vođstva poenima Ledeja uz faul. Šteta je samo što su dozvolili da Boldvin za 3,5 sekunde pretrči teren i postigne neverovatan koš na samom isteku vremena.

60:60 – Čudo u Areni! Partizan je izjednačio iako je gubio 24 razlike u jednom trenutku druge četvrtine, a sada je treća i dalje u toku. Kakav čudesan povratak crno-belih na krilima pre svega Naneli, ali pogodio je i Trifunović važnu trojku, Ledej i Kaboklo su zaustavili prilaze košu u odbrani.

51:56 – Kakva serija Partizana! Potpuno su se vratili u meč crno-beli. Auhhh kakvih 3-4 minuta u trećoj četvrtini crno-belih. Serija 11:0 u kojoj je Naneli postigao 7 poena zaredom, na kraju trojkom izazvao ekstazu u Areni i razbudio Grobare. Sada je ponovo sve otvoreno. Partizan je uspeo da se vrati sa 24 poena zaostatka.

40:56 – Vidi se veće zalaganje, agresivnost i borbenost kod igrača Partizana na početku drugog poluvremena. Ali izuzetno je agresivna odbrana Makabija, sve stižu da pokriju i zatvore. Mnogo je rada i kretnji potrebno igračima Partizana da bi uopšte došli u poziciju da šutnu na koš.

II četvrtina

36:52 – Posle 15 minuta ničega morao je Partizan da makar malo proigra. Postala je agresivnija odbrana, u napadu je počeo da pogađa i Naneli i napravljena je fina serija kojom je bila smanjena prednost gostiju sa +24 na +12.

Međutim, u poslednjem minutu poluvremena je dve trojke zaredom pogodio Tamir Blat. Zaista neverovatni procenti šuta iz igre Makabija. Pogodili su 8 trojki iz 14 pokušaja, za 2 imaju 65%. Partizan čak i sa linije slobodnih bacanja jedva je prebacio 50%.

26:44 – Čini se da jedino Doužer nešto pokušava i najviše se trudi da pokrene ekipu. Najborbeniji je od svih igrača Partizana. On je bio i glavni igrač u seriji 11:3 koja je napravljena, ali prevelika je razlika Makabija. Čak i kad crno-beli uspeju da zaustave prvi napad gostiju, po običaju ničija lopta završi u rukama igrača “Ponosa Izraela”, a onda i trojka.

15:39 – Apsolutno ništa ne polazi igračima Partizana za rukom. Doužer jedini nešto pokušava i prvi ima dvocifreni učinak u svom timu. Međutim, sve to je nedovoljno. Još je i Kevin Panter zaradio 3 faula. Na drugoj strani, gde jedan igrač Makabija stane, tu drugi nastavi. Igrači u žutim dresovima šutiraju za tri poena neverovatnih 5/8, a za dva 11/15.

I četvrtina

11:29 – Četvrtina koju igrači Partizana moraju da zaborave i što pre. Prvi 10 minuta utakmice protiv Makabija odigrali su najgore u celoj sezoni, računajući sva takmičenja. Šut za dva je 4/11, za 3 je 1/6, 4 izgubljene lopte i katastrofalna organizacija napada. Jedina pozitivna stvar je skok u napadu (4).

Sve to je kažnjavao “Ponos Izraela” pre svega preko Brauna i Sorkina.

0:16 – Pa ovo je neverovatno i ne znamo da li je viđeno u Evroligi ove godine. Partizan u prvih 5 minuta utakmice nije pogodio ništa. Obradović je morao da zove novi tajm-aut. S druge strane, Braunu se priključio i Sorkin, pa gosti imaju već sada ogromni prednost.

0:11 – I dalje Partizan nije uspeo da postigne koš na utakmici, dok na drugoj strani Makabi ima 5/5 u napadu. Lorenco Braun je već postigao 7 poena. Izuzetno loš početak crno-belih.

0:5 – Obradović posle manje od 2 minuta traži tajm-aut. Makabi je iskoristio 2 svoja napada, Lorenco Braun je pogodio trojku, dok Partizan ima problema u organizaciji. Smušeno su delovali crno-beli u napadu i to je razlog zašto trener ovako reaguje.