kosarkas Crvene zvezde na utakmici Jadranske ABA lige protiv Partizana u hali Stark Beogradska arena, Beograd 28.01.2024. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Jadranska ABA liga, Partizan
Jago dos Santos postiže koš za pobedu u Večitom derbiju, Foto: MN Press/Marko Metlaš

ABA liga

Jago, crveno-beli heroj, prelomio derbi: Zvezda imala +21, pa jedva preživela Partizanovu kanonadu u 4/4

Jago dos Santos je doneo pobedu Crvenoj zvezdi u Večitom derbiju. Brazilac je prodorom od koša do koša poentirao za 88:86 (55:38)i drugi ovosezonski trijumf nad Partizanom.

Dva i po sata je trajao četvrti ovosezonski Večiti derbi. Tenzija od prve sekunde, zapaljiva atmosfera, varnice na terenu među igračima, prekida da im se ne zna broj, faulovi, čvrsta igra, ali i nekih lepih košarkaških poteza…

Dva različita poluvremena i jednih i drugih

Partizan je i u ovaj meč ušao uspavano kao na prethodnim susretima protiv Žalgirisa i Makabija. Iskoristio je to domaćin, služio ga je i šut za tri poena, pa je dvocifrena prednost napravljena već do kraja prve četvrtine.

Nastavilo se tako i u drugoj deonici, pa je razlika u jednom momentu iznosila i 21 u korist Zvezde. Adam Hanga i Teodosić su odlično dirigovali igrom u napadu, dok je čvrsta odbrana ostavila crno-bele bez rešenja.

Partizan je imao dva naleta, jedan krajem prvog poluvremena i drugi u trećoj četvrtini. Prišli su tada na 11 poena zaostatka, ali su igrači Zvezde to uspeli oba puta da odbiju. Na ruku im je išao i katastrofalan šut crno-belih za tri poena, koji su u prve tri četvrtine jedva pogodili 3 trojke.

Bolombojevi poeni držali Zvezdu u životu

Izuzetno važnu ulogu je tokom treće četvrtine za Zvezdu odigrao Džoel Bolomboj koji je nanizao 10 poena u tom periodu i pomogao da se na odmor pred poslednjih 10 minuta ode sa 16 poena prednosti.

CRVENA ZVEZDA vs PARTIZAN Beograd, 28.01.2024. foto: Nebojsa Parausic Kosarka, ABA League, Crvena zvezda, Partizan

Međutim, to nije donelo domaćinu mirnu završnicu. Daleko, daleko jača i čvršća odbrana crno-belih, agresivnost i pritisak na igrače sa loptom. Zbili su redove posle pete lične greške Doužera. A proradio je šut za tri poena.

Trojkaška kanonada Partizana

Sedam trojki su postigli crno-beli u poslednjoj deonici, pogađali su Naneli, Avramović i Kaminski. S druge strane, Zvezda je potpuno stala u napadu. Jedva je uspevala da prenese loptu na protivničku polovinu, ni Teodosić na terenu nije mogao ništa da donese u organizaciji.

U poslednja tri minuta je nastala prava drama i posle trojke Avramovića za samo 3 razlike (85:92) je bilo jasno da nas čeka triler. Stigli su crno-beli i do izjednačenja poenima Nanelija sa linije penala pošto je fauliran na šutu za tri poena.

Triler završnica

Bilo je jasno da se ulazi u penal završnicu, gde su po jedno slobodno bacanje promašili Avramović i Nedović. Na 11 sekundi do kraja, Jago je odlučio da preuzme odgovornost, krenuo je u prodor od koša do koša i iz teške situacije poentirao. U preostale četiri sekunde Avramović je pokušao iz velike daljine da postigne trojku i promašio. Naneli je uhvatio loptu, ali nije na vreme šutnuo ka košu i njegov pogodak za produžetak nije priznat.

Obojica trenera imaće šta da kažu i na čemu da rade sa svojim igračima, to je jasno kao dan.

Šta dalje?!

Zvezda je sa ovom pobedom maltene obezbedila prvo mesto na tabeli i samim time prednost domaćeg terena u plej-ofu. Ima tri pobede više od Partizana i Budućnosti i 4 više od Cedevita Olimpije.

Poenterski gledano u pobedničkom timu je najefikasniji bio Hanga sa 15 poena. Jedan manje od njega je postigao Bolomboj uz 13 skokova, a dvocifreni su bili i Jago sa 13, Nedović sa 11 i Gedraitis sa 10.

Kod Partizana Naneli je ubacio 19, a Kaminski 18. Panter je dodao 14, a po 13 su postigli Avramović i Ledej.

Oba tima sledeće nedelje očekuje duplo kolo Evrolige. Crvena zvezda na domaćem terenu igra u utorak protiv Valensije, pa u petak protiv Barselone. Partizan će u oba meča gostovati, najpre u sredu Monaku, pa u petak Virtusu u Bolonji.

UŽIVO

IV četvrtina

86:86 – I prvo izjednačenje na meču na 11 sekundi do kraja.

85:82 – Kakva luda trojka Alekse Avramovića za samo 3 poena zaostatka na 28 sekundi do kraja. I onda fantastičan presing igrača Partizana, Zvezda je izgubila loptu.

83:76 – Dramatična završnica ipak. Za to se potrudio Frenk Kaminski koji je pogodio novu trojku. Zvezda nije iskoristila potom napad, jer je Bolomboj napravio faul u napadu. Nakon toga je došlo do novih varnica na terenu, ovog puta Ledej i Gedraitis. Obojica su zbog toga dobili tehničku, a pošto je Ledej prethodno imao nesportski, automatski je isključen sa meča.

81:70 – Ušli su igrači Partizana sada u šut. Za prve tri četvrtine su postigli tek 3 trojke, a sada su ubacili za 5 minuta četvrte 4 i to ih dovodi na samo 11 poena zaostatka.

77:61 – Po jedna trojka na obe strane u poslednjoj četvrtini. Ali neverovatno je koliko otvorenih šuteva za tri su promašili igrači Partizana. Bolomboj igra napadački savršeno drugo poluvreme, hrani ga loptama Teodosić.

III četvrtina

72:56 – Kakva treća četvrtina Džoela Bolomboja, tačnije njenih drugih 5 minuta. Četiri zakucavanja je imao, od toga dva posle ofanzivnog skoka. Zvezda je uspela da povrati prednost sa poluvremena uoči poslednjih 10 minuta.

68:49 – Odbila je sada Crvena zvezda nalet Partizana. Dve trojke zaredom (Gedraitis i Nedović), prethodno i prikucavanje Bolomboja i zakucavanje u kontri za seriju 10:0 kojom se vraćaju na 17 razlike. Obradović je zatražio tajm-aut. Promašili su crno-beli i tri otvorena šuta za tri poena.

57:46 – Morao je Sferopulos da traži tajm-aut. Zvezda je na samo 2 postignuta poena za prva četiri minuta. Partizan je u seriji 8:2 i prišao je na samo 11 poena zaostatka. Ali ostali su bez Doužera koji je dobio 5. faul.

57:43 – Energičniji ulazak Partizana u drugo poluvreme. Pogodio je Panter tešku trojku, potom i poeni Nanelija iz ofanzivnog skoka. Ipak, ne ide šut za tri poena crno-bele. Uz to je problem i četvrti faul Doužera. Veliki problemi za Zvezdu u napadu, ali za to je zaslužna daleko agresivnija odbrana crno-belih.

Drugo poluvreme je počelo incidentom. Jedan navijač Zvezde sa mesta pored terena je izbačen iz hale zbog dobacivanja sudiji Saši Puklu.

II četvrtina

55:38 – Iznenađujuće i začuđujuće koliko je poena Partizan primio u prvom poluvremenu. Uspeo je da ipak smanji zaostatak u jednom trenutku i na -14 sa čak 21 razlike. Međutim, napadački maltene savršeno poluvreme Zvezde, sedam trojki, 11/15 šut za 2, uz 5 asistencija i skokova više od protivnika.

Takođe, daleko čvršća odbrana u crveno-belih u većem delu, dok kod Partizana tek na momente. Kao što je to bilo u poslednjih 2 i po minuta, kada su malo i zgusnuli reket i izvršili pritisak na loptu. Čini se da Obradović nije uspeo da pronađe još pravu petorku na terenu.

48:30 – Crvena zvezda je stekla i 21 poena prednosti u jednom trenutku. Bila je u seriji 6:0. Gotovo neverovatno deluje da Partizan maltene većinu poena postiže sa linije slobodnih bacanja.

40:24 – Razigrao se Adam Hanga u drugoj četvrtini. Ubacio je 10 poena, pogodio 2 trojke i on je sada taj koji održava Zvezdinu prednost na nekih 14-16 poena razlike. Partizan jeste pronašao ritam u napadu u poslednjih minut i lakše dolazi do poena.

35:18 – Serija Zvezde 14:4 u poslednjem minutu prve i prvom minutu druge četvrtine. Adam Hanga je ubacio 5 poena i Željko Obradović je morao da traži tajm-aut. Obradović je tek sada ubacio Avramovića, ali ponovo loše organizovan napad crno-belih.

Koškanje u prvom minutu druge četvrtine. Ledej je krenuo u napad i udario u Nemanju Nedovića, što je isprovociralo Teodosića koji je odmah skočio na njega. Napravila se gužva, a sudije su posle gledanja snimka sudije su dosudile nesportski faul Ledeju i tehničku grešku Teodosiću.

I četvrtina

28:15 – Pet trojki Zvezde u prvoj četvrtini, dok Partizan ima šut iz igre 4/13 (samo jedna trojka) i to je ono što je napravilo razliku u prvoj četvrtini. Teodosić je čim je ušao postigao trojku, a potom asistirao Davidovcu za još jednu. Odlična odbrana Zvezde je ostavila Partizan na samo 15 postignutih poena.

20:11 – Proradili su napadi na obe strane. Kod Zvezde je Jago ubrzao igru u tranziciji, dok je ulaskom Nanelija i Kaminskog tečnija postala ofanziva Partizana, sa boljom kretnjom i više rešenja.

11:2 – Teško se postižu poeni. Partizan ima šut 1/6 iz igre u prvih 5 i po minuta utakmice. Odbrane i jedni i drugih su ozbiljno tvrde, mnogo kontakata, bez lakih poena.

9:2 – Sa tri trojke (Gedraitis, Lazić i Jago) otvorili su crveno-beli Večiti derbi, dok je Doužer upisao prve poene za crno-bele. Za sada sudije dozvoljavaju čvrstu igru. Zvezda pravi akcije uglavnom za otvorene šuteve sa distance, dok se kao i na meču protiv Žalgirisa gosti muče u organizaciji napada na početku meča.