
Fudbal
Biološki pol kao kriterijum: Englezi zabranili transrodne osobe u ženskom fudbalu
Fudbalska asocijacija Engleske je usvojila odluku da se od 1. juna 2025. godine transrodnim ženama (rođene kao biološki muškarci) zabrani igranje u ženskom fudbalu.
Vrhovna fudbalska organizacija engleskog fudbala je ovu odluku donela u svetlu prošlomesečne presude Vrhovnog suda Ujedinjenog Kraljevstva u vezi sa Zakonom o jednakosti.
Politika uključivanja transrodnih osoba u fudbal bila je ažurirana neposredno pre te presude i tada je još omogućavala trans ženama da igraju ženski fudbal, pod uslovom da smanje nivo testosterona.
Te promene pravila davale su FA-u konačnu diskreciju u odlučivanju o dozvoli za igranje trans ženama, uzimajući u obzir pitanja bezbednosti i pravičnosti.
Biološki pol je kriterijum, isto će uraditi i u Škotskoj
Međutim, sada je FA otišla korak dalje i potpuno zabranila transrodnim ženama da igraju u ženskoj konkurenciji. Portparol FA je rekao:
– Razumemo da će ovo biti teško za ljude koji jednostavno žele da igraju igru koju vole u polu sa kojim se identifikuju. Trenutno kontaktiramo registrovane trans žene koje igraju kako bismo im objasnili promene i način na koji mogu da ostanu uključene u igru.
FA je upravno telo za fudbal u Engleskoj, Džersiju, Gernziju i Ostrvu Man.
Shvata se da je Škotska fudbalska asocijacija takođe ažurirala svoju politiku, tako da od naredne sezone samo osobe rođene kao žene mogu igrati u ženskim timovima od kategorije ispod 13 godina pa naviše.
Presuda Vrhovnog suda, doneta 16. aprila, donela je pojašnjenje termina korišćenih u Zakonu o jednakosti. Zaključeno je da se član 195 Zakona, koji dozvoljava zakonito isključivanje sportista iz sportova koji su pod uticajem pola, „jasno zasniva na biološkom polu“.
