
Fudbal
14 godina i preko 2 milijarde evra za novu istorijsku šansu: PSŽ preko Arsenala do “kontroverznog” finala LŠ
Pari Sen Žermen je savladao Arsenal i u revanšu polufinala Lige šampiona sa 2:1 (1:0) i izborio plasman u drugo finale elitnog takmičenja u istoriji koje je na programu 31. maja u Minhenu. Rival će im biti italijanski Inter, a “Sveci” će pokušati da konačno stignu do kraja i najželjenijeg trofeja koji im je izmakao u “korona” finalu 2020. protiv Bajerna u Lisabonu.
Tada je Parižane predvodio Nemac Tomas Tuhel i imali su izuzetne igrače, a ove sezone podjednako ih izvrsno vodi Luis Enrike i to sa znatno mlađim napadačima i sjajnim “motorima” na sredini. Naravno, tu je i izvrsni golman Điđo Donaruma, koji je ponovo branio kao car i zavredio epitet najboljeg na terenu.
Parižani su do vođstva došli golom Fabijana Ruiza u 27. minutu dok je Portugalac Vitinja promašio i jedanaesterac u 69. i priliku da razreši svaku dilemu oko prolaska u finale. Srećom, šampionima Francuske se to nije obilo o glavu, jer Arsenal do samog finiša nije mogao da im parira.
Ahraf Hakimi je preciznim udarcem u 73. minutu otklonio svaku dilemu oko plasmana u finale, a Arsenalu teško da je doneo utehu počasni pogodak Bukaja Sake u 76. Malo je falilo da koji minut kasnije Saka još jednom zatrese mrežu i donese nam dramu, ali je poslao loptu na tribine.
Parižani su, dakle, potvrdili kvalitet i sada im ostaje nešto više od 20-ak dana da se spreme za istorijski okršaj sa Interom. Biće to fudbalski meč mnogo drugačiji od nekih drugih, jer će veliki deo planete navijati protiv fudbalera Luisa Enrikea.
Potrošili preko 2 milijarde
Razlog je naravno to što iza uspona ovog “mladog” kluba osnovanog tek 1970. godine stoji katarski kapital i činjenica da su potrošili bogatstvo da bi došli do vrha evropskog fudbala. Od dolaska konzorcijuma “Qatar Sports Investments” 2011. godine, PSŽ je ukupno potrošio oko 2,18 milijardi evra na transfere, što ih svrstava među tri najizdašnija kluba u Evropi.
Uprkos ogromnim ulaganjima i dovođenju zvučnih imena poput Lionela Mesija, Zlatana Ibrahimovića ili Serhija Ramosa, PSŽ je samo jednom došao do finala Lige šampiona, a prošle godine su stigli do polufinala u kome su ispali od Borusije Dortmund. Neuspesi u pokušaju osvajanja najprestižnijeg evropskog takmičenja postavljaju i dalje pitanje o efikasnosti ulaganja i strategije kluba.
🇫🇷 PSG this season:
— Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) May 7, 2025
🏆 Won French Super Cup
🏆 Won Ligue 1
✅ In the Champions League final vs. Inter
✅ In the Coupe de France final vs. Reims
This is what happens when you build a TEAM all FIGHTING for each other, instead of having brilliant individuals. 👏 pic.twitter.com/08tvXFxbRS
Dobre i loše strane potencijalne titule
Plasman PSŽ-a u finale Lige šampiona i eventualni trijumf nad Interom u borbi za trofej otvoriće dosta tema za razmatranje u pogledu daljeg toka razvoja fudbala. Ako Pariz osvoji Ligu šampiona, to bi konačno pokazalo da i klubovi van Engleske i Španije mogu do trofeja, što može doprineti i većoj ravnoteži u evropskom fudbalu.
Uspeh projekta sa “Parka prinčeva” bi mogao da opravda dugogodišnja ulaganja i trud kluba da dosegne vrh, što bi podstaklo i druge klubove da se strateški razvijaju. Na kraju, prvi trofej u Ligi šampiona za PSŽ mogao bi da “osveži” takmičenje i donese novu priču u istoriju elitnog fudbala.
Kritičari, s druge strane, smatraju da bi trijumf PSŽ-a potvrdio model “kupovine uspeha” u kojem novac igra presudnu ulogu, čime se “ugrožava” sportska pravda i takmičarska ravnoteža. Tu je i činjenica da je Pariz je u vlasništvu Katara, što dodatno pojačava zabrinutost da bi i druge države mogle previše da utiču na evropski fudbal putem finansijske moći.
Kako bilo, potencijalna titula za Pari Sen Žermen u Ligi šampiona ima i svetle i tamne strane, u zavisnosti od toga da li više vrednujete sportsku konkurenciju ili načine na koji se ona finansira.
