Fudbal
Stadion na kome je Zvezda kao šampion Evrope igrala kao domaćin odlazi u istoriju: Večeras je odigrana poslednja utakmica na njemu
Meč CSKA iz Sofije i Ludogoreca, veliki derbi bugarskog šampionata, ostaće u istoriji kao poslednji koji je odigran na kultnom stadionu “Bugarske armije” u Sofiji.
Kao poslednji strelac, pre rušenja, ostaće upisan Spas Delev iz Ludogoreca. On je golom u čak 18. minutu sudijske nadoknade doneo pobedu svom timu 1:0.
Stadion “Bugarske armije” biće srušen i na njegovom mestu će nići novo fudbalsko zdanje sa 16.000 sedećih mesta. Koštaće oko 45 miliona evra i očekuje se da bude spreman za utakmice 2025. godine.
U međuvremenu dok novi stadion ne bude spreman, CSKA će kao domaćin igrati svoje utakmice na Nacionalnom stadionu koji je odmah u komšiliku. Što bi se reklo, udaljen je na manje od 5 minuta pešice od sadašnjeg.
Ostaće zapisano da je CSKA na njemu odigrao 1084 utakmice, upisao 874 pobede, 140 remija i 70 poraza.
Stadion koji odlazi u zaborav je izgrađen još 1023. godine. Prvo ime mu je bilo “Atletski park”, potom od 1944. do 1948. se zvao “Čavdar”, a nakon toga sve do 1990. se zvao “Narodne armije”. Tek posle toga je dobio ime “Bugarske armije” sa kojim i odlazi u istoriju.
Kultno mesto za navijače Crvene zvezde
Ovaj stadion je ostao u sećanju i postao na neki način kultan i za navijače Crvene zvezde. Na tom stadionu su crveno-beli kao aktuelni prvaci Evrope igrali utakmice kao domaćini.
Zbog rata na prostoru Jugoslavije, ekipa koja je 1991. osvojila Kup evropskih šampiona u Bariju, morala je da igra mečeve tada grupne faze KEŠ-a na neutralnom terenu. Tada su se igrale 2 grupe i pobednici grupa su se plasirali u finale.
Tako je Zvezda igrala na tom stadionu protiv Panatinaikosa i pobedila 1:0 golom Siniše Mihajlovića.
Mnogo važniji je bio onaj sledeći protiv Sampdorije, tadašnjeg prvaka Italije koji je odigran 1. aprila 1992. Taj meč je direktno odlučivao o tome ko će igrati finale Kupa šampiona na “Vembliju” protiv Barselone.
Crvena zvezda je povela golom Mihajlovića u 11. minutu, ali su “gosti” iz Đenove izjednačili u 33. preko Kataneca. Goran Vasilijević je postigao autogol u 41. a pobedu Sampdorije je potvrdio Roberto Manćini u 75. i tako odveo svoj tim u finale.
Sampdoriju je tada vodio Vujadin Boškov, a igrali su između ostalih Paljuka, Katanec, Vjerhovod, Lombardo, Toninjo, Manćini, Vijali…
Trener Crvene zvezde je bio Vladica Popović, a izveo je na teren sastav: Milojević, Radinović, Vasilijević, Nedeljković, Belodedić, Ratković, Jugović, Bolić, Pančev, Savićević, Mihajlović.