Pratite nas preko:
Kako će izgledati format takmičenja Superlige Evrope, Printscreen: Youtube/A22 Sports Management

Ostalo

Kako će izgledati Superliga Evrope: Format i sistem takmičenja, 3 divizije i 3 šampiona, ispadanje i napredovanje

Od ovog 21. decembra 2023. je otvoren put ka osnivanju evropske Superlige čiji su osnivači Real, Barselona, Juventus i kompanija A22. Evropski sud pravde je utvrdio da su UEFA i FIFA nezakonito sprečile 2021. osnivanje ovog takmičenja.

Sud je poručio da su time prekršeni propisi i zakoni Evropske unije. Tako da je Evropski sud praktično dao zaleno svetlo da se osnuje Superliga Evrope.

Koliko timova će učestvovati?

Kako stižu najave Superliga bi mogla da počne sa takmičenjem od sezone 2025/26. To znači da bi sledeća sezona mogla da bude poslednje izdanje UEFA Lige šampiona ili makar poslednje izdanje sa najvećim i najbogatijim evropskim klubovima.

Kako je kompanija “A22”, koja je zajedno sa Realom, Barselonom i Juventusom osnivač takmičenja, odmah posle presude objavila kratki video na Jutjubu u kome je objasnila kako bi trebalo da izgleda Superlige.

U njoj bi učestvovalo 64 tima. Oni ne bi svi imali stalno učešće ili članstvo. Dakle mogli bi da uđu novi, a neki drugi da ispadnu van. Takođe, učešće će biti zasnovano na sportski uspesima.

Ono što je svakako jako bitno jeste da formiranje Superlige neće uticati na nacionalna prvenstva. Tačnije, klubovi će preko vikenda igrati svoje nacionalne lige, a sredinom nedelje će se igrati mečevi u Superligi.

Tri ranga takmičenja

Superliga će imati tri nivoa takmičenja tj. tri lige ili divizije. Najjača je Zvezdana, ispod nje je Zlatna i treća je plava. Sva 64 kluba će biti podeljeni u ovim divizijama. Klubovi će moći da ispadaju iz višeg ranga u nići, kao i da uđu u viši rang.

Takođe sastojaće se od dve faze – ligaškog dela i nokaut faze.

U Zvezdanoj ligi će se nalaziti 16 timova koji će biti raspoređeni u 2 grupe po 8.

I u drugom rangu, Zlatnoj diviziji, takođe će biti 16 timova raspoređenih u dve grupe po 8.

Ovo će biti najbrojnija divizija u kojoj će učestvovati čak 32 tima. Oni će biti raspoređeni u 4 grupe sa po 8 ekipa.

Svaka divizija dobija svog šampiona

Tokom ligaškog dela takmičenja koje će trajati od septembra do aprila klubovi će igrati međusobno. Svaki tim će odigrati po 14 utakmica u sezoni. Po 7 na domaćem terenu i 7 na gostujućem terenu.

Na kraju ligaškog dela takmičenja 4 prvoplasirana tima iz svake grupe Zvezdane i Zlatne divizije, kao i po 2 prvoplasirana tima iz svake grupe Plave divizije kvalifikovaće se za nokaut fazu. Nokaut sistem u svakoj od divizija počinje sa četvrtfinalnim mečevima.

Četvrtfinale i polufinale će se igrati na dve utakmice (na svom i gostujućem terenu). Finale će se igrati na neutralnom terenu.

Svaka od tri lige će dobiti svog šampiona.

Kako se prelazi u viši rang, a ko ispada?

Što se tiče prelaska u viši rang i ispadanja u niži. Predlog je da poslednjeplasirani tim iz svake grupe Zvezdane lige ispadne u Zlatnu ligu, a da finalisti plej-ofa Zlatne lige pređu u Zvezdanu diviziju.

Takođe, iz Zlatne lige poslednjeplasirani tim iz svake grupe će ispasti u Plavu diviziju. Finalisti nokaut faze Plave lige će se plasirati u Zlatnu ligu.

Što se tiče ispadanja iz Plave lige, čak 20 od 32 kluba će ispasti i biti zamenjeni klubovima na osnovu njihovih igara u nacionalnim prvenstvima. Tako Superliga neće biti zatvoreno takmičenje za samo najbogatije klubove.

Takođe, navodi se da će ovo doneti takmičarski naboj i uspeh na osnovu sportskih zasluga.

Komentari (0)

Dodaj komentar

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena, obavezna polja su označena (*)

Ostalo