Fudbal
Teniske loptice i lažni novčići – zašto se utakmice u Nemačkoj prekidaju svakog vikenda?
Više nema utakmice Bundeslige ili Cvajte, a da nije prekinuta u nekom trenutku zbog navijača koji zasipaju teren lopticama za tenis. Iz kola u kolo situacija je sve nepodnošljivija za sudije i igrače koji se “hlade” i po 15-20 minuta.
Iza svega se krije protest ultras grupa protiv namere Fudbalskog saveza Nemačke (DFB) da angažuje strateškog partnera i proda mu udeo u TV pravima za naredne dve decenije.
Na sastanku 11. decembra, 24 od ukupno 36 klubova u dve divizije nemačkog fudbala glasali su u korist plana koji bi obezbedio privatnu investiciju u zamenu za udeo u TV pravima.
Navijači svih 36 timova obelodanili su da će ćutati 12 minuta u znak protesta protiv ove odluke, a mnogi mečevi su bili prekinuti.
Navijači Uniona iz Berlina su na meču sa Bohumom ubacili teniske loptice i novčiće sa čokoladom, a nekadašniji fudbaler Partizana Takuma Asano je čak pojeo nekoliko čokoladica i posle toga dao gol.
Protesti na mečevima Cvajte su, međutim, mnogo drastičniji. Na utakmici Paderborn – Hanza, problematični gosti iz Roštoka su bacali pirotehniku na teren. Tom prilikom je povređen policajac, a šteta koju su gostujući navijači napravili iznosi 100.000 evra.
– Čak osam redara i 12 policajaca su povređeni, jedan policajac je završio u bolnici zbog posekotine. Nije dovoljno samo da se izvinimo i distanciramo, čekaju nas velike kazne. Moraćemo da razgovaramo o konsekvencama – napomenuo je direktor Hanze Robert Marijen.
Na utakmici Menhngladbah – Verder, navijači oba tima su ubacili na teren lažne metalne novčiće odmah posle protesta ćutanjem od 12 minuta.
– Nije bilo zabavno, podsetilo me je na pandemiju korona virusa – rekao je vezista Verdera Leonardo Bitenkur, povodom odluke navijača da ne navijaju na početku meča.
Problema je bilo i na nedavnom derbiju Cvajte između Herte i Hamburgera gde je svaka navijačlka grupa na svoj način prekidala meč, a Fudbalski savez Nemačke najavljuje da bi ubuduće utakmice mogle biti trajno prekidane i klubovima možda biti oduzimani i bodovi, ako se navijači ne smire.
Fudbalski savez Nemačke je želeo da unapredi svoj biznis model i internacionalnim marketing prihodom koji bi dobio od strateškog partnera, ali koji neće da se meša u određivanje rasporeda utakmica.
Navijači širom Nemačke, koji gaje specijalnu fudbalsku kulturu i čuvaju sveto pravilo “50+1” (svi klubovi u Nemačkoj su vlasništvo navijača) ne žele da se Bundesliga i Cvajta prodaju nekim bogatim Arapima ili Amerikancima.
Žele da Bundesliga ostane ono što jeste – fudbal kakav treba da bude.