Fudbal
U 1. razred kreću deca koja nisu nikad videla titulu Partizana: Kako je sve izgledalo te 2017. godine?
Crvena zvezda je i zvanično osvojila 35. titulu šampiona, desetu otkako je Srbija postala samostalna država, a sedmu u nizu od 2018. godine. To znači da u prvi razred osnovnih škola u septembru ove godine kreće generacija dece koja ne zna šta je titula Partizana u fudbalu.
U Srbiji je u toku upis đaka prvaka u prvi razred za 2024/25. godinu, a na redu su deca koja su rođena pre tačno sedam godina, 2017. u vreme kada su se navijači fudbalske sekcije crno-belih radovali poslednji put tituli šampiona u Superligi.
Bila je to ona čuvena “nameštena titula” koju je izgubio Miodrag Grof Božović porazima od večitog rivala na Marakani (3:1) i Voždovca (3:2) nekoliko nedeja kasnije na Krovu tržnog centra. Partizan je tada trenirao Marko Nikolić, poslednji stručnjak koji je doneo titulu šampiona u Humsku, a koji je napustio funkciju odmah posle šampionskog slavlja – kao da je znao šta će da usledi.
Crno-beli su sezonu pre toga imali čak 28 bodova manje u odnosu na Zvezdu na kraju regularnog dela sezone, ali su se potom podelili bodovi, pa je trka izgubljena u plej-ofu “samo” sa -14. Onda je došao Nikolić u drugom mandatu i imao na raspolaganju poslednji najbolji tim Partizana, koji su predvodili Leonardo, Tavamba, Uroš Đurđević, Marko Janković, golobradi Bleki Milenković…
Vrhunac te generacije bio je 154. Večiti derbi u plej-ofu na Marakani, kada su 18. aprila 2017. crno-beli slavili sa 3:1 golovima Leonarda (dva) i Tavambe. Bio je to i poslednji prvenstveni derbi u kome je Partizan slavio nad Zvezdom u komšiluku, sve potom u Superligi, bili su porazi i remiji.
Zanimljivo je da je tada Partizan posle 30 odigranih kola imao šest bodova manje od Zvezde, ali su i oni podeljeni na pola, pa se u dodatnih sedam kola plej-ofa ušlo sa razlikom od tri boda, koju su crno-beli prestigli zahvaljući pomenutim kiksevima večitog rivala.
Sezonu za pamćenje imali su Leonardo Souza, koji je zabeležio 26 golova na 38 utakmica i Uroš Đurđević koji je postigao 28 pogodaka na 34 nastupa. Obojica su se dobro prodali u inostranstvo posle toga. Poslednji šampionski tim Partizana činili su najčešće: Kljajić – Vulićević, Milenković, Ostojić, Miletić – Everton, Jevtović – Leonardo, Janković, Đurđević – Tavamba.
Posle “duple krune” koja je završila u Humskoj tog leta i odlaska Nikolića u mađarski Videoton, Crvena zvezda je napravila veliku “čistku” i umesto Grofa Božovića dovela na klupu Vladana Milojevića, sa kojim je počela gotovo trogodišnja dominacija, do januara 2020. kada je napustio klub.
Dominaciju su produžili Dejan Stanković, Miloš Milojević i sada opet Vladan, a u tom periodu Partizan je osvojio samo jedan Kup Srbije 2019. i to pobedom na Marakani golom Bojana Ostojiča, što mu je poslednji značajan pehar do danas, koji se našao u vitrinama.
Kakva je bila ta 2017. godina?
Pomenuta godina kada su se rađali budući prvaci bila je po mnogo čemu specifična za srpski sport i državu u celini. Tomislav Nikolić je posle petogodišnjeg boravka na funkciji predsednika Srbije predao dužnost Aleksandru Vučiću, koji je ubedljivo pobedio na predsedničkim izborima u prvom krugu.
Ana Brnabić je postala prva LGBT premijerka u istoriji Srbije i bilo koje balkanske vlade. Na vlast u Americi došao je Donald Tramp, a u Francuskoj Emanuel Makron, koji su pobedili na izborima.
Novak Đoković je doživeo jedan od najvećih padova u karijeri, kada je sa vrha ATP liste dospeo čak na 12. mesto. Sezonu je počeo kao drugi na svetu, ali je pretrpeo nekoliko iznenađujućih poraza i posle serije problema s povredom lakta odlučio da je ranije završi.
Bilo je to vreme dok se u njegovom stručnom štabu motao Španac Pepe Imaz, koji mu je bio trener sa čudnim pogledima na život i sport, filozofijom sa kojim Đoković nije imao nikakvog uspeha. Zato je Nole završio sezonu već 26. jula, na polovini godine.
Reprezentacija Srbije plasirala se posle osam godina na Svetsko prvenstvo u fudbalu u Rusiji 2018, ali je već tokom 2017. ostala bez selektora Slavoljuba Muslina, koji je smenjen iznenada na zaprepašćenje nacije. Nezvanično se nagađalo da je razlog za otkaz bilo to što je Muslin odbacio ideju tadašnjeg predsednika FSS-a Slaviše Kokeze da mu dozvoli da debituje za A tim.
Najbolja srpska atletičarka Ivana Španović osvojila je zlatnu medalju na Evropskom dvoranskom prvenstvu u Beogradu, ali je sezonu završila tragično, pošto je na Svetskom prvenstvu u Londonu ostala bez medalje jer joj se tokom skoka otkačio papir sa brojem na leđima, što joj je umanjilo rezultat, pa je osvojila četvrto mesto. Odbranila je titulu u Dijamantskoj ligi, ali…
Vaterpolisti Srbije osvojili su bronzu na Svetskom prvenstvu i to je bila prva godina posle devet vezanih u kojoj nisu došli do zlata na velikim takmičenjima. Košarkaši Srbije su u oslabljenom sastavu (bez Teodosića, Bjelice, Jokića i još nekih) na Evropskom prvenstvu u Istanbulu bili srebrni, posle poraza od Slovenije u finalu, dok su odbojkašice Srbije osvojile zlato na Evropskom prvenstvu u Bakuu.
Bilo je tu i brojnih individualnih sportskih uspeha, ali navijačima Partizana ta 2017. godina sa Markom Nikolićem, Leonardom, Đurđevićem, Tavambom i ostalima, ostaće i dalje urezana u sećanju kao jedna od poslednjih kada su mogli s ponosom da kažu da vole crno-bele.