XXXIII LETNJE OLIMPIJSKE IGRE, PARIZ 2024 - XXXIII SUMMER OLYMPIC GAMES, PARIS 2024 - Pariz 08.08.2024. godine Foto: Ivica Veselinov / MN Press OKS, XXXIII LETNJE OLIMPIJSKE IGRE, PARIZ 2024, XXXIII SUMMER OLYMPIC GAMES, PARIS 2024
Poraz košarkaša Srbije od Amerike u dramatičnom polufinalu Olimpijskih igara, Foto: MN Press/Ivica Veselinov

OI 2024

Kakva tragedija, bukvalno jedna greška presudila: Srbija imala Drim tim na konopcima, Amerikanci iščupali pobedu

Šteta, šteta, šteta! Imali smo ih, mogli smo da priredimo najveću senzaciju svetske košarke. Srbija je na kraju poražena od američke reprezentacije 95:91 u polufinalu Olimpijskih igara posle preokreta u poslednjih 4 minuta.

Herojska utakmica srpskih košarkaša koji su bili makar kod 90% planete otpisani pred početak utakmice. Tuga do neba na kraju. Imamo na šta da budemo ponosni i imamo zbog čega da žalimo i kukamo (da, mislimo na neke odluke sudija).

Presudila je na kraju jedna greška, jedna brzopletost kada je Dobrić posle skoka u napadu na 2 razlike za nas odmah šutnuo trojku i nakon toga se dogodila serija 7:0 na krilima Karija i Lebrona na nekih 2 minuta do kraja.

Nismo odustali ni tada, nastavili smo da se borimo došli na 2 razlike i onda ponovo taj Durent koji u poslednjim sekundama napada na 30 sekundi do kraja pogađa težak šut i vraća +4 Amerikancima.

Pričaće se i o diskutabilnoj odluci sudija da Bogdanoviću dosude da je vratio loptu na našu polovinu i ne dozvole čelendž na kome se jasno vidi da je prethodno Durent poslednji igrao loptom. I to je još jedna odluka koja je možda promenila tok meča. Živo nas zanima kakav će biti sudijski kriterijum u finalu kad SAD bude igrala protiv domaćina Francuske.

Perfektno smo odigrali prve tri četvrtine, u jednom trenutku u prvom poluvremenu smo imali i 17 poena prednosti. Sve je funkcionisalo odlično u našem timu, od odbrane, pogotovo neke poluzone kojom smo ih zbunjivali, pa i igrom sa 2 centra u petorci. Na sve se nadovezao sjajan procenat šuta, posebno za tri poena.

Ubacili smo 15 trojki u prvih 30 minuta i vodili, iako je najbolji šuter u istoriji Stef Kari uzvraćao na sve načine (9/14) i on je u stvari bio taj koji je sprečio da Srbija ode i na preko 20 poena razlike.

Nažalost, nas je na kraju šut za tri poena i izdao. Stao je u poslednjih 10 minuta (nismo pogodili nijednu trojku), njima se tada otvorio i to su iskoristili. Mnogo toga se promenilo na terenu kada je Jokiću dosuđena 4. lična greška i to na šutu Lebrona za tri poena koji je pogodio, pa su Amerikanci dobili još jedan napad koji je trojkom završio Buker i sa +11 došlo se na +5 za Srbiju.

To je poslužilo kao polet Amerikancima, ali odlično smo se mi držali, kao što rekosmo, čak i kad smo se našli u zaostatku.

Nažalost, moraćemo da se skupimo posle ovako teškog poraza i pokušamo da osvojimo bronzanu medalju. A sigurno smo zaslužili srebro. Meč za bronzu protiv Nemačke će se igrati u subotu od 11h.

Stef Kari je bio najefikasniji pojedinac utakmice sa 36 poena, Džoel Embid je dodao 19, a Lebron Džejms imao tripl-dabl sa 16 poena, 12 skokova i 10 asistencija.

Za Srbiju je najviše poena (20) dao Bogdanović uz opet ne baš dovoljan procenat šuta za tri (3/10). Nikola Jokić je imao 17 poena i 11 asistencija, a Aleksa Avramović 15 poena.