OI 2024
Jedan od najvažnijih sportova ispada s Olimpijskih igara u Los Anđelesu?
Kriket, fleg fudbal, lakros, skvoš i bejzbol/softbol su sportovi koji će biti uključeni u program OI u Los Anđelesu 2028. godine. Posle Olimpijskih igara u Parizu, takmičenja će biti dodatno proširena, a najmanje jedan sport će ispasti iz programa.
To je brejkdens, koji se u Parizu nije proslavio. Samo jedna takmičarka, Rejgan (pravo ime Rejčel Gan) iz Australije, pokazala se kao takmičar sposoban da privuče pažnju, i to ne sa dobrim razlogom. Njeni nastupi bili su bizarni i predmet podsmeha.
Da li se završava bokserska tradicija?
Još jedan sport bez kojeg bi Igre mogle da ostanu je boks. Ovo je šokantno jer su čak i stari Grci imali neko primitivno takmičenje u boksu na svojim drevnim Olimpijskim igrama. Ali tradicija bi mogla da se završi u Los Anđelesu za četiri godine. Kako pišu mnogi mediji, boks je izostavljen sa liste sportova na narednim Olimpijskim igrama.
Situacija nije baš jednostavna. Međunarodni olimpijski komitet (MOK) je prošle godine preuzeo nadzor nad bokserima od Međunarodne bokserske asocijacije (IBA). MOK je optužio IBA za korupciju i nesposobnost da sprovede neophodne reforme.
MOK je izbacio organizaciju koju vodi Putinov prijatelj
Isti MOK je poslao poruku nacionalnim bokserskim federacijama da formiraju novu organizaciju poput IBA kako bi organizovali takmičenje na sledećim Olimpijskim igrama.
Kako je rekao predsednik MOK-a Tomas Bah, odluka mora biti doneta najkasnije sledeće godine.
Postoji Svetska bokserska organizacija, koja sada ima 37 zemalja članica, što je premalo. Trebalo bi da zameni IBA, čiji je predsednik Umar Kremljov, prijatelj ruskog predsednika Vladimira Putina.
IBA je bila ta koja je izazvala kontroverzu sa svojim kriterijumima na Olimpijskim igrama.
Naime, ta organizacija nije pustila Iman Helif, Alžirku koja je osvojila zlato na Olimpijskim igrama, na Svetsko prvenstvo, jer ima višak testosterona. MOK je oslobodio nju i još nekoliko bokserki s istim karakteristikama, zbog čega su ove bokserke “linčovane” na društvenim mrežama.
I dalje se postavlja pitanje – ko je ovde u pravu i šta je pravda u današnje vreme zapravo? Samo reč ili postojeći pojam?