Košarka
Kamerunci dali Embidu orden za hrabrost, jer je s Amerikancima osvojio zlato na OI: Možda se nadaju da će stvarno igrati za njih
Džoel Embid je posle osvajanja zlata na Olimpijskim igrama u Parizu otišao u zemlju svog rođenja, Kamerun, gde mu je priređen doček iako je medalju osvojio sa reprezentacijom SAD. Tom prilikom mu je predsednik zemlje, Pol Bija uručio i orden za hrabrost.
Bivši MVP NBA lige je nagrađen ordenom zbog “posebnog doprinosa na polju umetnosti, nauke, poljoprivrede, trgovine i industrije”?!
Centar Filadelfije je do svoje 16 godine živeo u Kamerunu, a potom se odselio u SAD gde je napravio uspešnu košarkašku karijeru i postao jedan od najboljih NBA igrača. Od početka karijere prate ga oprečna mišljenja, a svojim potezima često izaziva burne reakcije.
Na Olimpijskim igrama je to i kulminiralo gde je bio na konstantnom udaru francuske publike (pomalo i srpskih zbog Jokića). Svaki njegov kontakt s loptom je propraćen zvižducima, koji nisu izostali ni na ceremoniji dodele medalja.
Ispalio Francuze
Svi znaju i zbog čega je to bilo tako, pošto je on obećao da će igrati za Francusku nakon što se sastao sa predsednikom Emanuelom Makronom i dobio francuski pasoš. A onda se početkom 2024. “predomislio” i prihvatio da igra za američku reprezentaciju.
Mnogi su taj njegov potez shvatili kao kukavički, te da je zapravo sebično izabrao najjači tim sa kojim mu je maltene zagarantovano osvajanje zlata. Embid se s druge strane pravdao da se u međuvremenu, od dobijanja francuskog pasoša, više uputio u odnos Francuske prema Kamerunu koji smatra svojom domovinom.
Takvo njegovo ponašanje se nije dopalo Francuzima koji su zahtevali da mu se oduzme pasoš, dok su mu u Parizu skandirali da ga sam vrati. Zbog toga je čak rekao da se oseća kao najomraženiji košarkaš na svetu, iako ne shvata zašto?!
Uslovi pod kojima može da igra za Kamerun na sledećim OI
Po završetku Olimpijskih igara je čak nagovestion da bi zapravo mogao da zaigra za Kamerun 2028. kad se Igre budu održavale u Los Anđelesu.
Da bi to bilo moguće moraće da se ispune brojni uslovi, jer je opšte poznato koliko je FIBA rigorozna kada je reč o promeni reprezentacije pogotovo ako ste već igrali za mladu ili seniorsku selekciju jedne zemlje. FIBA to dopušta u slučajevima kad je to “u interesu razvoja košarke”, a ovo su kriterijumi:
- da imate pasoš druge zemlje
- da minimum 3 godine niste igrali za drugu reprezentaciju u zvaničnim FIBA takmičenjima
- da Košarkaški savez prve reprezentacije ne blokira vaš prelazak u drugu reprezentaciju
- da dobijete dozvolu od FIBA i Košarkaškog saveza “nove” države