Pratite nas preko:

Fudbal

Navijač Lacija pisao Seltikovim: Mi nismo fašisti, naš čovek je uhapsio Musolinija

“Nismo fašisti, naš čovek je uhapsio Musolinija” – piše jedan navijač Lacija. Ovu teoriju potkrpeljuje činjenicama iz istorije. Uradio je to pred meč sa Seltikom sinoć, a povod je bio sukob od pre četiri godine ovih grupacija.

Sve je počelo tada marširanjem i fašističkim salutiranjem Italijana, na šta su Kelti odgovorili žestoko na stadionu.U jednom momentu na tribini se našla slika pogubljenja Musolinija i poruka – Prati svog vođu.

Lacio se naziva glavnim krajnje desničarskim (ili čak fašističkim) klubom u Italiji. Njegov ugled ojačao je mit da je Benito Musolini navijao za njega.

Ali, da li postoji čvrsta potvrda ove legende?

Jedan navijač Rimljana napisao je otvoreno pismo fanovima Kelta. U njemu navodi da Lacio nije fašistički klub. Pismo je Daily record preneo u celosti.

NISMO FAŠISTI IZ LACIJA

– Dragi navijači Seltika, gledajući sa saosećanjem u vašu istoriju, želeli bismo da i vi poštujete našu, uprkos sportskom rivalstvu koje uvek prati evropske utakmice.

Naš klub je osnovan 1900. godine inspirisan vrednostima Olimpijskog Elasa, iz koje je i dobio svoje boje. Olimpijski ideal bratstva za društvo koje je rođeno kao unija „slobodnih i jednakih“. Slobodni i jednaki, imate pravo. Lacio se kasnije, uprkos pritiscima, nije pridružio fašističkom projektu iz 1927. kojim je Musolinijevi hijerarh osnovao AS Roma.

NAŠ ČOVEK UHAPSIO MUSOLINIJA,

DRUGI POBEGAO IZ LOGORA U BEOGRADU

Dakle, Lacio postoji jer je odbio da bude progutan u planovima režima koji je nastojao da se vrati – na improvizovani i karikaturalni način – slavu carskog Rima. Želimo da se setimo da je baš naš član Polisportiva Lacio, Ivo Biteti, vaterpolista, bio taj koji je 27. aprila 1945. prepoznao i uhapsio Benita Musolinija. Duče je tada prerušen u Nemca pokušavao da dođe do Švajcarske skrivajući se usred kolona nacista. Ivo Bitetti je bio partizan koji je učestvovao u oslobađanju Italije od nacifašizma.

Želimo da se setimo da smo se u novije vreme svi mogli prepoznati u našem najomiljenijem treneru u istoriji Lacija, Tomazu Maestreliju naš slobodarski duh. Tomazo Maestreli, koji je i danas poznat u himni Lacija koju je komponovao Aldo Donati, bio je hrabar partizan.

Regrutovan u italijansku vojsku, nakon primirja 8. septembra 1943. odbio je saradnju sa nacistima, završio je sa ostalim italijanskim vojnicima u logoru Sajmište kod Beograda. Nešto kasnije uspeo je da pobegne. Maestreli se pridružio brigadi Garibaldi gde mu je dodeljen čin kapetana i, predvodeći 300 partizana, odigrao je vodeću ulogu u oslobađanju Dalmacije od nacista.

Lacijev DNK nema nikakve veze sa fašizmom ili nacizmom. Istorija tako kaže. I, iskreno, dosta nam je da nas identifikuju kao pristalice ideologije odgovorne za varvarstvo i poražene istorijom. Lacio je takođe više puta i čvrsto zauzeo stav protiv ovog stereotipa i odlučno osudio svaku epizodu netolerancije ili rasizma.

Navijači Lacija u velikoj većini su uvek prepoznavali vrednosti bratstva i sportskog duha. Navijači Lacija podržavaju Lacio i to je sve. Desno, levo, centar – ne postoje. Postoji samo Lacio i njegova slavna istorija sastavljena od teških trenutaka, drama i velikih uspeha. Ujedinjeni svi u našem dresu. Što je bjankoćeleste.

Komentari (0)

Dodaj komentar

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena, obavezna polja su označena (*)

Fudbal