PARTIZAN vs PANATHINAIKOS Beograd, 30.11.2023. foto: Nebojsa Parausic / MN press Kosarka, Euroleague, Partizan, Panatinaikos
Matijas Lesor; Foto: MN press

Pobednički start PAO, Panter podbacio – porazi Barse i Reala: Kampaco jurio sudiju da ga bije!

Počela je nova sezona Evrolige, a kako tradicija nalaže otvorio ju je branilac trofeja iz maja ove godine, atinski Panatinaikos. Šampion Evrope je pobedio kao gost Albu u Berlinu rezultatom 87:77.

Već posle prve deonice Panatinaikos je imao plus devet (26:17), a istu prednost je imao i na poluvremenu – 45:36. Sredinom treće deonice Alba je prišla na minus četiri (47:51).

U poslednjih 10 minuta ušlo se rezultatom 62:57 za PAO. Serijom 6:0 na startu četvrte deonice Panatinaikos definitivno rešava pitanje pobednika.

Grčki klub je ka pobedi predvodio Kendrik Nan sa 16 poena, Matijas Lesor je dao 14 uz sedam skokova, Konstantinos Mitoglu 11, a Kostas Slukas 10 i Džerajan Grant po 10 poena.

Vil Mekdauel-Vajt je sa 13 poena bio najefikasniji kod Albe, Martin Hermanson je dodao 12, a Trevion Vilijams 11.

Saša Obradović krenuo pobedom

Košarkaši Monaka savladali su milansku Olimpiju rezultatom 93:80 u meču prvog kola Evrolige. “Kneževi” su silovito otvorili meč protiv italijanskog šampiona. Domaćin je posle prve četvrtine je vodio plus 12 (22:10).

Sredinom druge deonice bilo je čak plus 19 – 36:17, a na poluvremenu plus 21 – 47:26 i već tad je bilo jasno da će izabranici Saše Obradovića startovati pobedom.

Alfa Dijalo je sa 20 poena za Monako, Eli Okobo 14, a po 10 Furkan Korkmaz, Mam Žaite i Metju Štracel. Armani Bruks je predvodio Olimpiju sa 16 poena, po 11 su dali bivši košarkaš Partizana Zek Ledej i Nenad Dimitrijević, a 10 Šejvon Šilds.

Trinkijeri srušio Barselonu, Panter podbacio

Košarkaši Žalgirisa upisali su startni trijumf nad Barselonom, rezultatom 74:67. To je svakako najveće iznenađenje, pošto je katalonski tim pojačan Kevinom Panterom bio favorit u Kaunasu.

Žalgiris je posle 10 minuta vodio 21:14, a na poluvremenu je imao čak plus 12 – 43:31. Barselona je posle 30 minuta gubila samo dva razlike (48:50), ali je zatim naglo pala što je domaćin znao da iskoristi i stigne do prve pobede u sezoni.

Silvan Fransisko sa 19 i Ignas Brazdeikis sa 17 poena predvodili su Žalgiris do pobede nad Barselonom. Alen Smailagić nije poentirao za četiri i po minuta na terenu.

Kod Barselone se istakao Nikolas Laprovitola sa 12 poena, po 11 su dali Kevin Panter i Džabari Parker.

Šokantan poraz Reala

Košarkaši minhenskog Bajerna pobedili su na svom terenu Real Madrid 97:89 u prvom kolu Evrolige.

Od rezultata 75:77 krenula je serija od 13 uzastopnih poena, kojim je Bajern stigao do 88:77. “Kraljevi” se nisu predavali i došli su do 90:89, te smo gledali egal završnicu.

Nju je obeležio Fakundo Kampaco, ali ne poenima, već protestima protiv sudije. Kod rezultata 92:89 je tražio faul pri šutu za tri poena, nije ga dobio, pa je toliko burno reagovao da je čak jurio sudiju po terenu kako bi se obračunao sa njim.

Bajern su do pobede predvodili Šabaz Nejpir sa 25 poena i Johanes Fojtman sa 19 poena i 10 skokova. Najefikasniji kod Reala bili su Fakundo Kampaco sa 19 i Džanan Musa sa 18 poena.

U narednom kolu, Bajern će gostovati u Atini Panatinaikosu, dok će Real Madrid dočekati Partizan.

Makabiju prija Beograd

Košarkaši Makabija su kao domaćini u Beogradu u dvorani “Aleksandar Nikolić” pobedili Asvel rezultatom 89:82.

Najbolji kod Makabija bio je Tamir Blat sa 21 poenom i 12 asistencija, dok se kod Asvela istakao Žofri Lovernj sa 17 poena.