Fudbal
Grupa 14 najbogatijih klubova pozvala Zvezdu da im se pridruži, pa se raspala posle 76 dana
G-14 organizacija je od 2000. do 2008. predstavljala grupu najbogatijih i najuticajnijiih evropskih fudbalskih klubova. Sastojala se od 14 vodećih timova u Evropi, a kasnije se proširila na 18 među kojima je mogla da bude i Crvena zvezda.
Ova asocijacija trebalo je da bude kontrateža UEFA i FIFA, te da zasniva interese svih klubova u odnosu na ove velike kuće fudbala. Tada je Sep Blater upravljao UEFA.
Grupa je zastupala ideje o proširenju Lige šampiona, ideju o novčanoj kompenzaciji klubovima ukoliko se njihov igrač povredi u nastupima za reprezentaciju, kao i ideje o “fer naknadama” timovima koji pošalju najviše igrača na FIFA takmičenja.
Iako je sve delovalo bajkovito članovi G-14 često su dominirali evropskim takmičenjima, dok su sputavali one “manje”, njihova uloga je izazivala kontroverze, a debate o elitizmu u fudbalu su bile sve učestalije.
Biti član G-14 grupe predstavljalo je neverovatan uspeh za rukovodstvo klub, te je mnogo ekipa pokušalo da se naknadno priključi grupi grabeći i rukama i nogama ka tom položaju.
Članovi i Crvena zvezda kao kandidat
Na današnji dan, 1. novembra 2007. godine, G-14 grupa objavila je listu novih potencijalnih članova prestižne organizacije. Od 22 kluba koji su težili da uđu u grupu izdvajalo se i ime – Crvene zvezde. Sa prostora Balkana još samo dve ekipe su pozvane na razgovor – Steaua (Rumunija) i Levski (Bugarska).
Crvena zvezda nije bila u najboljem periodu po klubski istoriju u toj 2007. godini, predsednik kluba je bio Dragan Stojković Piksi do decembra, kada je izabran Toplica Spasojević. Ipak, i pored turbulentnog perioda G-14 je pozvao zvezdu na samit u Brisel.
Zanimljivo je da je Zvezdan Terzić u tom trenutku bio na čelu FSS, dok je Zvezdu trenirao Milorad Kosanović.
Ipak, Članice su u Briselu 13. i 14. novembra takođe 2007. godine donele odluku da ne proširuju organizaciju na nove države.
Članovi G-14 su dolazili iz sedam različitih zemalja – Engleske, Italije, Španije, Portugalije, Nemačke, Holandije i Francuske.
Primljeni timovi – Arsenal (Engleska), Bajer Leverkuzen (Nemačka), Valensija (Španija) i Lion (Francuska).
Članovi G-14:
- Italija: Inter, Juventus, Milan
- Španija: Real Madrid, Barselona
- Francuska: Marselj, PSŽ
- Nemačka: Bajern Minhen, Dortmund
- Holandija: Ajaks, PSV
- Engleska: Mančester junajted, Liverpul
- Portugalija: Porto
Novi članovi: Arsenal (Engleska), Bajer Leverkuzen (Nemačka), Valensija (Španija) i Lion (Francuska).
Pozvali Zvezdu, pa razmontirani
Organizacija je odlučila da se raspusti 15. januara 2008. godine, samo dva meseca od primanja novih članova u grupu i samo 76 dana nakon što su pozvali crveno-bele na G-14 samit u Brisel.
Organizacija je prestala da postoji pošto su se G-14 i UFEA dogovorile da će Evropska kuća fudbala plaćati klubovima naknadu za povrede igrača tokom međunarodnih takmičenja, a da se zauzvrat ovo telo ugasa, što se na kraju i dogodilo.
Međutim, nova evropska klupska asocijacija, stvorena je te godine spajanjem G-14 i Evropskog foruma klubova, nova organizacija obuhvatila je 103 kluba iz tada 53 nacije pridružene UEFA (najmanje jedan tim iz svake zemlje), uključujući sve G-14 klubove. Danas ovu organizaciju čini 220 klubova.
Zanimljivo je da niko nije pozvao Zvezdu kada se 2008. pravila nova grupa, već je sa prostora Balkana Dinamo Zagreb klub koji je jedan od osnivača tela danas poznatog i kao ECA (European Club Association).