Italy's Davide Frattesi fails to score during a Group B match between Italy and Albania at the Euro 2024 soccer tournament in Dortmund, Germany, Saturday, June 15, 2024. (AP Photo/Andreea Alexandru)
Fratezi pred golom Albanaca (Foto: Beta/AP Photo/Andreea Alexandru)

EURO 2024

Albanci ispisali istoriju, pa udarili u zid: Malo je falilo da šokiraju šampione Evrope (VIDEO)

Italija je očekivano stigla na kraju nekako do premijerne pobede na Evropskom prvenstvu protiv Albanije od 2:1 (2:1) i to posle velikog preokreta i šokantnog gola, koji je primila na samom startu utakmice. Nisu branioci titule oduševili na premijeri, malo je falilo da ostanu bez planiranih bodova.

Albanija je povela posle samo 23 sekunde igre. Nedim Bajrami našao se u sjajnoj prilici nakon što je ukrao loptu koju je Dimarko bacio iz auta. Zakucao je albanski vezista iz blizine loptu u mrežu Donarume za eksploziju na tribinama “Vestfalena”.

Ovaj pogodak je ujedno i najbrži u istoriji na evropskim prvenstvima, a prethodni rekord držao je Rus Dmitri Kiričenko, koji je na meču sa Grčkom 2004. u Portugaliji pogodio mrežu rivala posle samo 1 minuta i 7 sekundi igre.

Italijani su posle horor starta krenuli u napad i uspeli da izjednače već u 11. minutu utakmice. Bila je to sjajna akcija, Pelegrini je poslao loptu na drugu stativu, gde je Bastoni pogodio glavom za 1:1.

Samo par minuta kasnije, eto još jednog gola u mreži Albanaca. Nikolo Barela je bio strelac u 16. minutu kada je evropski prvak stigao do prednosti preko sjajnog veziste koji je sa 16 metara šutirao i na fantastičan način pogodio mrežu Tomasa Strakoše.

Mogli su Italijani i do trećeg gola i u 33. minutu kada je Fratezi izašao sam pred golmana Albanije koji je uspeo da mu odbrani udarac, samo je zakačio loptu koja je na kraju udarila u stativu i odbila se u polje. Do kraja prvog dela beležimo i pokušaj Skamake glavom, ali je lopta otišla pored gola.

Drugo poluvreme nije bilo zanimljivo kao prvo. Italija je imala više od igre i nekoliko pokušaja da trećim golom “ubije” utakmicu, ali nije uspela da to uradi. U samoj završnici umalo da Albanci naprave prvo veliko iznenađenje kada je rezervista Manaj izbio sam pred Donarumu, ali nije pogodio mrežu.

Ostalo je na kraju nekako 2:1 za Italijane, ali šampioni Evrope nisu oduševili na premijeri u Nemačkoj i imaće mnogo problema u narednim duelima sa Španijom i Hrvatskom u borbi za osminu finala.

Italija će u drugom kolu igrati protiv Španije 20. juna od 21 čas u Gelzenkirhenu, dok će se Albanija dan ranije sastati sa Hrvatskom od 15 časova u Hamburgu.