Rumunija
Rumunija; Foto. Beta (AP Photo/Antonio Calanni)

EURO 2024

Bravo, komšije: Rumunija deklasirala favorizovanu Ukrajinu

Fudbaleri Rumunije slavili su na opšte iznenađenje sa ogromnih 3:0 protiv Ukrajine u Minhenu u prvom kolu grupe “E” Evropskog prvenstva.

Ovo možda nije bio duel dve najkvalitetnije reprezentacije na turniru, daleko od toga, ali, prikazano od strane Rumunije nam je dalo određenu zabavu. Takođe, ova reprezentacija je pokazala iako je svi svrstavaju u donji ešalon EURA da može biti najveće iznenađenje ovog prvenstva.

Rumuni su poveli golom kapitena Nikolaea Stančua, a sve je posledica greške Matijenka koji je nepotrebno vratio loptu Lunjinu, a čuvar mreže Ukrajine lošim pasom poklonio istu rivalima. U nastavku je ona stigla do Stančua čiji udarac iz prve završava pod prečkom.

Uz pogodak Nikola Barele, ovo je svakako najlepši momenat turnira do sada. Verovatno i atraktivniji gol od onog koji je ušao u gol Albanaca.

Ali, mogli smo dobiti i gol koji bi verovatno bio proglašen najlepšim pošto je Stanču iz kornera pogodio prečku. Nije mnogo nedostajalo da lopta uđe u mrežu.

Rumuni su ipak u nastavku potpuno dotukli bezidejne Ukrajince. U 53. minutu Marin je postigao novi efektan gol sa distance, utisak je da je Lunin morao bolje da interveniše, ali je golman Reala bio ponovo primoran da vadi loptu iz mreže.

Četiri minuta kasnije, Ukrajinci su bili u nokdaunu. Man je sa desne strane iz šesnaesterca poslao pas u peterac, tamo je na pravom mestu bio Draguš kome nije bilo teško da pogodi prazan gol za nedostižnih 3:0.

Pokušao je Sergej Rebrov da razdrma svoju ekipu izmenama, ušli su Jarmolenko, Jaremčuk i Braško, ali to nije donelo ništa značajno u igri Ukrajine.

Dragušin je odlično komandovao ukomponovanom odbranom Rumunije, koja je pokazala zavidan kvalitet, što potvrđuje i činjenica da Ukrajinci nisu imali šut u okvir gola sve do 77. minuta kada je udarac Sudakova sa distance zaustavio golman Nica.

Do kraja, Rumuni su umalo postigli i autogol, Nica je čuvao mrežu i od svojih saigrača u dve situacije, a Mudrik je imao još jedan očajan pokušaj kada je iskosa sa leve strane poslao loptu daleko na tribine. As Čelsija je bio jedan od lošijih aktera u svojoj ekipi, te pokazao da je još daleko od forme kojom bi opravdao činjenicu da je plaćen 100 miliona evra… U poslednjim trenucima meča je više iz očaja šutirao sa distance, Nica je upisao novu odbranu.

Sve u svemu, Rumuni su pobedom otvorili grupu, sada na miru mogu da gledaju meč Belgija – Slovačka. U narednom kolu 22. juna sastaju se Rumunija i Belgija i Ukrajina i Slovačka.