Portugal's goalkeeper Diogo Costa saves the ball during penalties of a round of sixteen match between Portugal and Slovenia at the Euro 2024 soccer tournament in Frankfurt, Germany, Monday, July 1, 2024. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)
Diogo Košta je odbranio 3 prva penala Slovencima u penal seriji, Foto: Beta/AP Photo/Ebrahim Noroozi

EURO 2024

Čelična zavesa magičnog Košte na penalima: Slovenci ratovali 120 minuta, pa “nestali” kad je bilo najvažnije

Golman Diogo Košta je spustio roletnu u penal seriji i odveo Portugaliju u četvrtfinale Evropskog prvenstva. Eliminisali su Sloveniju posle boljeg izvođenja jedanaesteraca 3:0 nakon što je bilo 0:0 posle 120 i kusur minuta.

Auh kakva utakmica i kakav epilog! Ko bi rekao da će se ovako nešto desiti. Ne pamtimo kada se poslednji put desilo da je jedan golman u penal seriji odbranio sva tri prva penala. Ali to je učinio čuvar mreže portugalske reprezentacije.

Neki bi čak rekli i sa lakoćom je pročitao i “skinuo” šuteve sa bele tačke Iličića, Balkoveca i Verbiča. Na drugoj strani neumoljivi su bili Kristijano Ronaldo, Bruno Fernandeš i Bernardo Silva.

A sve se to dogodilo nakon što je Jan Oblak u poslednjem minutu prvog produžetka odbranio penal upravo Ronaldu. Zbog toga je portugalski superstar na pauzi plakao iz sve snage. Ipak, iskupio se kasnije i dao prvi gol za svoj tim u penal seriji.

Pali su “zmajčeki”, pali su hrabro. Žaliće i kukaće za 2 propuštene prilike Benjamina Šeška, svog najskupljeg fudbalera, ako ne računamo golmana Oblaka. Posebno se to odnosi na situaciju iz 115. minuta kad mu je 41-godišnji Pepe praktično dao loptu da postigne gol.

Stuštio se napadač Lajpciga, izašao 1 na 1 sa Diogom Koštom, loše šutirao, a golman Porta mu odbranio. U stvari, time je samo najavio u kakvog će heroja svoje nacije izrasti ove večeri.

Mada, ruku na srce, penali i jesu njegova specilanost donekle.

Ako ćemo da budemo pošteni i gledamo sa napadačke strane igru, onda je Portugalija zasluženo prošla. Ali ako ćemo sa strane borbenosti, odlične taktike, organizacije i požrtvovanosti, onda su i Slovenci zaslužili četvrtfinale.

Slovenia's players react at the end of the penalties shootouts during a round of sixteen match against Portugal at the Euro 2024 soccer tournament in Frankfurt, Germany, Monday, July 1, 2024. (AP Photo/Antonio Calanni)

Znao je i Matjaž Kek i svi da u otvorenoj igri protiv reprezentacije sa Iberijskog poluostrva da nemaju šta da traže. Zato je koncentracija bila na odbrani i želji da se sačuva svoja mreža i dođe do jedanaesteraca. Lako je to reći, ali je trebalo izdržati više od 120 minuta. Ipak, u tome su uspeli.

Ima tu velikih zasluga jednog od najboljih golmana sveta, koji je lako branio ono malo šansi koje su napravili Portugalci u 90 i kusur minuta. Ima i do fenomenalnog defanzivnog dela, štoperski tandem Drkušić-Bijol je u pojedinim trenucima podsećao na najbolje dane Vidića i Ferdinanda u Mančester junajtedu. Bek Karničnik, koga je Srbija dobro upamtila, je stavio u džep Rafaela Leaa.

Jan Oblak slavi odbranjeni penal Ronaldu u produžetku, Foto: Beta/AP Photo/Ariel Schalit

Ma sve se odvijalo prema planu Slovenaca. Do penal serije, gde nekad odluči sreća, nekad koncentracija, nekad inspiracija… A njihovi igrači su bili iznureni, a to utiče i na koncentraciju i sigurnost.

Sa druge strane, Diogo Žota je napravio podvig kakav se retko, gotovo nikad ne viđa. Uostalom, prvi je u istoriji Evropskih prvenstava koji je odbranio 3 penala u jednoj penal seriji. A uz to su sve tri odbrane bile uzastopne.

Tako da na kraju ipak, onaj na papiru jači, prolazi dalje u četvrtfinale gde ga čeka okršaj sa Francuskom.

Slovenci se vraćaju kući uzdignutog čela, s ponosom, jer su bili nadomak velikog iznenađenja. Svoja očekivanja su svakako već bili premašili prolaskom u osminu finala. Za razliku od Srbije.