poljska- holandija

EURO 2024

Desetkovana Holandija preživela “otupljenu” Poljsku: Sprečen prvi veliki šok na Evropskom prvenstvu

Fudbaleri reprezentacije Holandije savladali su neugodnu Poljsku rezultatom 2:1 (1:1) u Hamburgu u prvom kolu grupe “D” Evropskog prvenstva.

Poljska je u ovaj meč ušla bez klasičnog napadača pošto su Pjontek i Levandovski povređeni, dok Arkadijuš Milik nije ni krenuo na EP.

Odličan i dinamičan meč smo gledali u prvom delu igre, Holanđani su očekivano imali više od igre, dok su Poljaci stajali u bloku, disciplinovano se branili i strpljivo čekali svoju šansu. Dočekali su je u 16. minutu, kada su izborili korner sa leve strane i nakon njega poveli.

Zjelinski je odlično centrirao, a napadač Buksa, koji danas menja Levandovskog, se perfektno ušunjao između Van Dajka i Damfrisa i udarcem glavom zatresao mežu, za 1:0.

Brz povratak Holanđana

Odmah po primljenom golu su Holanđani krenuli sa “uraganskim” napadima. Depaj je promašio zicer, pretio je i Van Dajk, a Poljska je poklekla u 29. minutu.

Veliku grešku napravili su Poljaci na sredini terena, Ake im je presekao dodavanje, lopta je došla do Gakpa, koji je tukao sa distance iz punog trka, a lopta je zakačila štopera Salomona, prevarila Ščensnog i završila u mreži, za 1:1.

Do kraja prvog dela je još više “prštalo”, ali nije bilo golova. Holandija je u 43. minutu imala kolosalnu priliku, kada je Gakpo prebacio gol iz idealne pozicije, posle pasa Akea. Još bolju šansu imao je Depaj u drugom minutu nadoknade vremena, ali je gađao pored gola, kada je prosto morao da matira Ščensnog.

Džoker za potpuni preokret

Drugo poluvreme protekloje uznaku Holanđana koji su 21 put ka golu protivnika, ipak dugo su Poljaci pružali otpor, a u nekoliko navrata mogli su ponovo da povedu.

Ipak, otpuni preokret doneo je Vut Vighorst, koji je u 83. minutu pogodio za prednost Holanđana od 2-1. On je iskoristio asistenciju Akea, koji mu je ubacio loptu sa leve strane između dvojice protivničkih igrača.

U 2. kolu 21. juna Holandiju očekuje svojevresni derbi protiv Francuske, dok će Poljaci igrati sa Austrijom.