Portugal's Francisco Conceicao, centre, celebrates his side's second goal during a Group F match between Portugal and Czech Republic at the Euro 2024 soccer tournament in Leipzig, Germany, Tuesday, June 18, 2024. (AP Photo/Sunday Alamba)
Fransisko Konseisao je postigao gol u 92. minutu za pobedu Portugalije, Foto: Beta/AP Photo/Sunday Alamba

EURO 2024

Džoker s klupe za ludi preokret i češku tragediju u Lajpcigu: Ronaldo zamalo upropastio svoj tim

Dobili smo u poslednjoj utakmici 1. kola takmičenja po grupama na Evropskom prvenstvu najveći preokret do sada. Rezervista Fransisko Konseisao doneo je pobedu Portugaliji 2:1 u 92. minutu, iako je Češka vodila 0:1.

Auh, preživeli su favorizovani, i po svemu viđenom na terenu bolji, Portugalci protiv neugodnog protivnika. Između ostalog umalo je kapiten Kristijano Ronaldo mogao da bude tragičar, jer je promašio najbolju šansu u prvom poluvremenu, a potom zbog njegovog ramena koje je bilo u ofsajdu poništen je gol Žote.

Prvi put na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu se dogodilo i to da na u prvom poluvremenu nije bilo golova. Odlično su se branili Česi, ali su imali odličnog golmana i sreće da Ronaldo, Vitinja i Leao nisu umeli čiste zicere da pretvore u gol.

Evrogol iz jedinog šuta u okvir gola

Nisu toliko dominantni bili Portugalci u prvih 20 minuta drugog poluvremena kao što je bilo u prvih 45 minuta. I zbog toga su bili kažnjeni. Lukaš Provod je u 62. minutu postigao evrogol za šok među Portugalcima i njihovim navijačima.

Bio je to i jedini šut u okvir gola (4 van) koji su imali Česi na celom ovom meču. Jasno je i na osnovu toga ko je vodio glavnu reč na meču. Ipak, na semaforu je bilo 0:1.

Tada je Martinez uveo Dioga Žotu i Injasija umesto previše sebičnog Rafaela Leaa i Daloa. Pojačao je ofanzivu, bilo je novih šansi, a onda maler za Češku. Posle centaršuta je Nuno Mendeš šutirao glavom, golman Stanek odbio loptu, ali je ona pogodila Hraneča i vratila se u mrežu.

Drugi autogol na ovom EP, ali i najava još veće tragedije koja će se dogoditi češkim fudbalerima. Krenuli su Portugalci na sve ili ništa, ali odlično su se branili igrači u belim dresovima. “Poginuli” su na terenu Hašekovi izabranici i zaslužili su apsolutno da ostanu neporaženi.

Ronaldovo rame poništilo Žotin gol

Ali kada se koncentrišete potpuno na odbranu i protivnik ima toliko šansi i šuteva (19), ne možete da izdržite u modernom fudbalu. I pao je i drugi pogodak, rezervista Diogo Žota je zatresao mrežu ponovo posle odbijene lopte golmana Staneka.

Međutim, oglasila se VAR soba i utvrđeno je da je Ronaldovo rame bilo u ofsajdu kad mu je upućen centaršut posle čega je Stanek odbio loptu na Žotinu nogu. Poništen je pogodak, a to je selektor Portugalije iskoristio da uvede na teren, ispostaviće se na kraju spasioce.

Džokeri s klupe za pobedu

U drugom minutu nadoknade prodor rezerviste Pedra Neta, sledi ubacivanje po zemlji u peterac i loša reakcija jednog češkog igrača, lopta stiže do Fransiska Konseisaa koji ovakav zicer ne promašuje. Plasira loptu u mrežu za erupciju oduševljenja među portugalskim navijačima i potpunu tragediju Čeha.