Germany players celebrate their side's third goal during of the Group A match between Germany and Scotland at the Euro 2024 soccer tournament in Munich, Germany, Friday, June 14, 2024. (AP Photo/Sergei Grits)
Fudbaleri Nemačke pobedili su Škotsku na otvaranju Evropskog prvenstva, Foto: Beta/AP Photo/Sergei Grits

EURO 2024

EURO počeo petardom: Demonstracija sile Nemaca, od Škota ostala samo pesma

Počelo je Evropsko prvenstvo i to kako! Nemačka je demonstrirala i silu, i snagu i moć protiv Škotske 5:1, u meču u kome smo videli maltene sve ono što se može videti u fudbalu.

Videli smo majstorske golove, videli smo brutalni start, crveni karton, penal, autogol, videli smo i kakve majstore fudbala u svojim redovima ima Julijan Nagelsman…

Škotska sigurno nije dobar reper za pokazivanje koliko je jak neki tim, ali čini se da domaćini šampionata Evrope imaju strašan tim, u pozitivnom smislu. I ne samo to, nego su i silno motivisani.

Ima tu i do domaćeg terena i što čekaju na titulu prvaka Evrope skoro 30 godina, a ima i do prethodnih neuspeha na velikim takmičenjima.

Klinci načeli…

Od prvog sudijskog zvižduka je bilo jasno koji tim će voditi glavnu reč na terenu. Odmah su “panceri” nametnuli kontrolu igre i lopte. Visokim presingom nisu dozvoljavali protivniku da ostvari više od 2-3 dodira sa loptom, odmah bi je oduzeli.

I onda se čekalo kada će se zatresti prvi put mreža Angusa Gana. A to se desilo iz prve konkretne prilike u 10. minutu. Krenulo je od genija Krosa koji je poslao neverovatnu dijagonalu za Kimiha na desnu stranu. Kapiten Bajerna video je da Virc utrčava iz drugog plana, poslužio ga na tacni, a ovaj šutira snažno sa 13-14 metara. Dodirnuo je loptu golman Škotske, ali nedovoljno da je skrene van gola, ona se od stative odbila u mrežu.

Scotland's goalkeeper Angus Gunn fails to save a ball after Germany's Florian Wirtz shot during of the Group A match between Germany and Scotland at the Euro 2024 soccer tournament in Munich, Germany, Friday, June 14, 2024. (AP Photo/Sergei Grits)

Samo 9 minuta kasnije i drugi 21-godišnjak u startnoj postavi Nemačke trese mrežu, a opet je jedan “veteran” i majstor fudbala počeo akciju fenomenalnom pasom. Ovog puta je to bio Gundogan koji je odlično uposlio Haverca, a ovaj nesebično dodao do Musijale koji duplira vođstvo.

Germany's Jamal Musiala scores his side's second goal against Scotland's goalkeeper Angus Gunn during a Group A match between Germany and Scotland at the Euro 2024 soccer tournament in Munich, Germany, Friday, June 14, 2024. (AP Photo/Frank Augstein)

Bila je potom i sporna situacija kad je sudija Turpan pokazao na belu tačku zbog prekršaja nad Musijalom. Ipak, posle reakcije iz VAR sobe je ta odluka preinačena u faul na ivici šesnaesterca.

Krvnički start na Gundoganu

Ali ono što je VAR “oduzeo” Nemcima tada, “vratio” im je u finišu prvog poluvremena. Bio je to pogibeljni start Rajana Poršusa direktno na nogu Gundogana u svom kaznenom prostoru. Prosto je bilo neverovatno da to sudija nije video, ali je odmah reagovao VAR. Poručeno je arbitru da pregleda snimak, a kad je ovaj to učinio – nije imao dilemu. I penal za Nemačku i crveni karton za štopera Škotske.

Scotland's Ryan Porteous, center left, fouls Germany's Ilkay Gundogan to give away a penalty during a Group A match between Germany and Scotland at the Euro 2024 soccer tournament in Munich, Germany, Friday, June 14, 2024. (AP Photo/Matthias Schrader)

Rezervisti dotukli…

Utakmica je bila praktično rešena već do poluvremena, ali to nije značilo da će se Nemci zaustaviti. U drugom poluvremenu je došao red na rezerviste da pogađaju. Niklas Filkrug je samo pet minuta po ulasku na teren postigao najlepši gol na meču.

Zatresao je mrežu i još jednom, ali mu je taj pogodak poništen jer mu je noga bila u ofsajdu.

Kad već Škoti nisu znali i umeli da postignu počasni pogodak, učinio je to Ridiger koji je nespretno reagovao i glavom zatresao sopstvenu mrežu. Ipak, potpuni debakl nije bilo moguće izbeći.

U trećem minutu nadoknade je Emre Džan, koji je naknadno pozvan pre nekoliko dana zbog nemogućnosti Aleksandra Pavlovića da igra na EURO, uspeo je da se upiše u strelce. Dakle, na kraju je “pukla petarda” već u prvom meču EP.

Germany's Florian Wirtz, 2nd from left, celebrates with his team after he scored the opening goal during a Group A match between Germany and Scotland at the Euro 2024 soccer tournament in Munich, Germany, Friday, June 14, 2024. (AP Photo/Frank Augstein)

Nemci nisu mogli da požele bolji početak Evropskog prvenstva, Škoti nikad gori. Biće im teško da se oporave za preostale dve utakmice u grupi, iako će im protivnici biti daleko slabiji od Nemačke.

Drugi meč u okviru grupe A odigraće u subotu reprezentacije Mađarske i Švajcarske. Taj susret počinje u 15h.

KVOTE >>>>> MAĐARSKA – ŠVAJCARSKA

UŽIVO:

II poluvreme

93. minut – GOOOL! Emre Džan koji je naknadno pozvan pre nekoliko dana zbog nemogućnosti Aleksandra Pavlovića da igra na EURO, ušao je na teren i onda u nadoknadi zatresao mrežu.

87. minut – GOOOL! Trese se i mreža Nemačke. Uspeli su da postignu pogodak i to zahvaljujući Ridigeru koji je nespretno reagovao glavom i prevario Manuela Nojera.

76. minut – Ponovo je Filkrug zatresao mrežu Škotske, ali njegov pogodak je poništen. Utvrđeno je da mu je noga bila u ofsajdu.

68. minut – GOOOL! I golgeter Borusije Dortmund, Niklas Filkrug, se upisuje u strelce. Pet minuta nakon što je ušao u igru umesto Haverca, fenomenalni napadač je postigao najlepši gol do sada na meču.

62. minut – Čini se da su malo spustili nogu s papučice za gas nemački fudbaleri. Svejedno stvorili su 3 dobre prilike u nastavku utakmice, ali je odlično to odbranio golman Gan.

46. minut – Po jedna izmena na obe strane tokom poluvremena. Nagelsman je ubacio Paskala Grosa umesto Andriha koji je zaradio žuti karton. Klark je na drugoj strani morao da menja zbog crvenog kartona štopera Poršusa. Ubacio je defanzivca Henlija umesto napadača Adamsa.

I poluvreme

46. minut – GOOOL! Kai Haverc je neumoljiv sa penala i Nemačka praktično obezbeduje pobedu već posle prvog poluvremena.

44. minut – Penal za Nemce. Prethodni put je VAR poništio odluku sudije da dosudi penal za “pancere”, a sada im je vratio. Iz VAR sobe su posavetovali francuskog arbitra da pregleda snimak, što je on učinio i potom pokazao na “belu tačku”, a onda i pokazao direktan crveni karton Poršusu.

42. minut – Ponovo se čeka reakcija iz VAR sobe. Sudija Turpan nije dosudio ponovo penal, iako je pred njegovim očima Škot žestoko startovao na Gundoganovu desnu nogu. Baš je izgledalo brutalno i nije isključeno da ga je teže povredio. Mogao bi Poršus da dobije i crveni karton za ovo.

25. minut – Pokazao je glavni sudija Turpan na “belu tačku” posle duela Kristija i Musijale. Ipak, sačekao je šta će mu reći kolege iz VAR sobe, koje su utvrdile da je prekršaj ipak bio van šesnaesterca Škotske, pa je dosuđen samo slobodan udarac.

19. minut – GOOOL! Ponovo se trese mreža Škota. Druga šansa za Nemce i drugi pogodak. Ovog puta je strelac drugi 21-godišnjak u timu “pancera” – Džamal Musijala. Sjajno je Gundogan proigrao Haverca, a on je odlično video samog Musijalu koji je zakucao loptu u mrežu.

10. minut – GOOOL! Florijan Virc je strelac prvo gola na Evropskom prvenstvu. Nemačka je materijalizovala terensku nadmoć. Odlična akcija koja je počela sjajnim dijagonalnim pasom Krosa za Kimiha na desnoj strani, a ovaj lepo proigrao Virca koji je utrčao iz drugog plana i šutirao sa 13-14 metara. Gan je imao loptu na ruci, ali je udarac bio vrlo jak i lopta se potom odbila o stativu i ušla u mrežu.

– Počela je prva utakmica.

Ceremonija otvaranja

– Posle ceremonije otvaranja pehar namenjen prvaku Evrope su izneli zajedno legende nemačkog fudbala Klinsman i Dic, dok je pehar držala udovica Franca Bekenbauera. Njemu je posthumno odata pošta.

– Održana je svečana ceremonija otvaranja Evropskog prvenstva. Bila je kratka, ali vrlo efektna uz muzičko scenski nastup. Posebno je bila spektakularna koreografija preko svih tribina stadiona. Na jednoj tribini je napravljena ogromna zastava Škotske, a na drugoj zastava Nemačke. Između je bio logo EP.

– Najavili smo sera Aleksa Fergusona, a sa njim u društvu je još jedan bivši trener Mančester junajteda, Žoze Murinjo.

– Julijan Nagelsman upisao je sebe u almanah Evropskog prvenstva kao najmlađi selektor koji će voditi nacionalni tim na EURO. Tek će za mesec i po dana napuniti 37 godina.

– Fudbaleri obe reprezentacije su stigli na stadion, a treneri su odabrali i startne postave.

– U Minhen je stigao i legendarni ser Aleks Ferguson. Škot se družio sa navijačima u jednoj pivnici, a biće prisutan i na utakmici, gde će bodriti svoju selekciju.

– Nekoliko sati pred ceremoniju otvaranja je došlo evakuacije fan zone u Berlinu. Nemačka policija je dobila dojavu da se u Fan zoni u Berlinu nalazi „sumnjivi objekat“ i zbog toga je odlučila da isprazni kompletan prostor.

Prema nezvaničnim informacijama, jedna osoba je uhapšena, a berlinska policija se oglasila saopštenjem:

– Sumnjivi objekat je pronađen na ulazu u Šeidemanštrase Fan zonu. Ovo područje trenutno nije otvoreno za navijače. Naše kolege proveravaju prostor.

– Škotski navijači su potpuno preuzeli prestonicu Bavarske u prethodnih 2 dana i trenutno su glavne zvezde Evropskog prvenstva. Euforično su slavili i pevali po ulicama i pivnicama. Može se reći da su navijačku bitku protiv domaćih pristalica dobili.