CORRECTS ID TO ARDA GULER - Turkey's Arda Guler, rear right, celebrates after scoring his side's second goal during a Group F match between Turkey and Georgia at the Euro 2024 soccer tournament in Dortmund, Germany, Tuesday, June 18, 2024. (AP Photo/Andreea Alexandru)
Vunderkind Real Madrida, Arda Guler, doneo je pobedu Turskoj evrogolom, Foto: Beta/AP Photo/Andreea Alexandru

EURO 2024

Evrogolovi Turaka protiv debitanta, a spasile ih stativa i prečka: Gruzijci, fudbal je nekad baš surov

Dva evrogola, najlepša u dosadašnjem toku takmičenja, doneli su prvu pobedu Turskoj na Evropskom prvenstvu. Turci su savladali 3:1 debitanta na velikim takmičenjima, Gruziju, koja je na teži način koliko je fudbal surov.

Fantastičan meč smo gledali u Dortmundu, palo je 4 gola, a moglo je da ih bude najmanje još 3-4. Otvoren fudbal, sa mnogo opasnih napada, fenomenalnih prilika i pravo je čudo da se mreže nisu tresle više puta.

Uostalom možemo reći da su Gruzijci pogodili i prečku i stativu, dok je na drugoj strani golman Mamardašvili branio “neodbranjivo”.

Evrogol iz voleja

Pričaće se o voleju Merta Muldura kada je u 25. minutu doneo vođstvo svojoj reprezentaciji. Sačekao je izbačenu loptu iz šesnaesterca posle kornera, na nekih 18-19 metara, i odmah uvatio volej. Lopta je bežala od golmana Gruzije i završila u samom uglu njegovog gola. Majstorija.

Nije prošlo ni cela 2 minuta, a ponovo se tresla mreža gruzijskog golmana. Ovog puta je tinejdžer iz Juventusa, Kenan Jildiz, zatresao mrežu. Međutim, njegovo slavlje je pokvarila reakcija iz VAR sobe, utvrđeno je da je pola njegovog stopala bilo u ofsajd poziciji i gol je poništen.

Mikautadze u istoriji

Tek nakon toga su se oslobodili treme debitanti i počeli da igraju fudbal. Stvorili su jednu šansu, a ubrzo i postigli gol. Čovek čije će ime biti upisano u istoriju gruzijskog fudbala je bio Džordž Mikautadze.

Bilo je i do kraja prvog poluvremena i na početku drugog, odličnih napada i novih šansi za gol na obe strane. Moramo istaći da je golman Mamardašvili potvrdio klasu nekim svojim odbranama. Pamtiće mu se i ona intervencija jednom rukom kod slobodnog udarca Čalhanoglua.

Realov tinejdžer je postigao najlepši gol na EP do sad

I onda na scenu je stupio još jedan biser turskog fudbala, onaj iz Real Madrida. Arda Guler je pokazao zašto ga je “kraljevski klub” platio toliko sa samo 18 godina. Verovatno i lepši gol od Muldurovog.

U 65. minutu je fenomenalno šutirao levomk nogom sigurno sa nekih 25 metara, Mamardašvili je bio nemoćan, lopta je kliznula u malu mrežu za crvenu erupciju na terenu i na tribinama.

Prečka i stativa Gruzijaca

Nisu se predavali izabranici legendarnog Vilija Sanjola, želeli su bodove u ovom meču, Kočorašvili je uradio sve lepo u šesnaestercu Turske, šutirao, ali je lopta pogodila prečku umesto mreže.

U finišu meča je rezervista Jaziči mogao da reši pitanje pobednika, dobio je idealan centaršut, ali je loše šutirao i Mamardašvili još jednom pokazao zašto će ovog leta Valensija zaraditi preko 50 miliona na njegovoj prodaji.

I onda sama nadoknada vremena, Gruzijci kreću na sve ili ništa i pogađaju stativu, a odmah u nastavku napada jedan turski igrač spašava čist gol blokiranjem lopte ispred 2 metra ispred gol-linije.

Gruzijci su dobili korner, nije se imalo više šta čekati, pa je i Mamardašvili došao napred, a to ih je na kraju koštalo. Umesto izjednačenje iz poslednjeg kornera na meču, lopta je izbijena, stigla do Akturkoglua koji je pretrčao skoro ceo teren i onda je samo šutnuo u praznu mrežu za 3:1.

Turska je danas prekinula jednu crnu tradiciju. Naime, prvi put da prvi meč na EP nisu izgubili. Imali su 7 poraza u nizu, ali danas su čak pobedili.