Antoine Griezmann of France, right, misses a chance during the Group D match between the Netherlands and France at the Euro 2024 soccer tournament in Leipzig, Germany, Friday, June 21, 2024. (AP Photo/Hassan Ammar)
Grizman pred golom Holanđana (Foto: Beta/AP Photo/Hassan Ammar)

EURO 2024

Grizman se brukao, Holanđanima poništen gol: Evropski “klasik” za prve “krompire” u Nemačkoj

Holandija i Francuska odigrale su verovatno najbolju utakmicu na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu, kada su u pitanju tempo i brzina, ali nedostatak golova, promašaji na obe strane i prvi meč bez golova na šampionatu u Nemačkoj (0:0), učiniće da ovaj derbi što brže ode u zaborav.

Holandija je prva zapretila kada je golman Francuske Manjan fantastično intervenisao posle pokušaja Frimponga na startu meča. Na drugoj strani Grizman je šutirao opasno sa oko 20 metara, ali je golman Holandije Verbrugen odbranio nekako taj šut.

Francuzi su bili kvalitetniji rival u prvih pola sata, Grizman je imao još jednu veliku šansu kada se spetljao pred golom Holanđana, a novu priliku imao je i Markus Tiram, koji je iskosa sa desne strane šutirao pored gola na isteku pola časa igre.

Na drugoj strani Holanđani su pretili na momente, imali par ozbiljnih napada preko brzih Frimponga, Simonsa i Depaja, ali im je nedostajao bolji završni pas u završnici pa je prvi deo zaključen bez golova.

I drugo poluvreme je proteklo maltene u istom ritmu, Tiram je u 60. minutu uputio solidan udarac sa distance, ali je lopta prohujala pored stative, a onda smo videli kasnije pokušaj glavom Čuamenija kada je lopta proletela preko gola.

Grizman se još jednom obrukao u 65. minutu kada je ponovo bio iznenađen što je lopta od Kantea došla do njega, pa je loše reagovao pred golom Verbrugena. Tri minuta kasnije udarac Dembelea je otišao preko gola, praktično je u tim momentima visio gol u vazduhu Holanđanima.

A onda na drugoj strani – šok za Francuze. Holanđani su odigrali dobru kontru u 69. minutu kada je Ćavi Simons dočekao odbitak, šutirao i pogodio, ali… Desni bek Damfris je ostao pored golmana Manjana i ometao ga, pa je VAR posle dva minuta provere doneo odluku da ostaje 0:0.

Francuski selektor Didije Dešan poslao je u finišu na teren Komana i Žirua, Kilijan Mbape je ostao na klupi za rezerve tokom celog meča, ali je VAR situacija očigledno uticala i na jedne i na druge da oprezno uđu u finipš, pa je tempo bio dosta slabiji do kraja utakmice.

Posle dva odigrana kola u ovoj grupi, Holandija i Francuska imaju po 4 boda, Austrija ima 3, dok Poljaci ostaju bez bodova. U poslednjem kolu 25. juna sastaju se Holandija – Austrija i Poljska – Francuska.