EURO 2024

Gruzijci promašili zicer za pobedu u poslednjoj sekundi: Mamardašvili sa 100 ruku zaustavio Čehe

Veliku borbu vodile su selekcije Gruzije i Češke ovog popodneva u Hamburgu, a na kraju pobednika nije bilo – 1:1 (1:0). Tako su i jedni i drugi osvojili prvi bod u Grupi F na Evropskom prvestvu u Nemačkoj, a za Gruziju je taj bod istorijski s obzirom da ovog leta prvi put učestvuje na šampionatu starog kontinenta.

Česi su bili bolji u većem delu meča, a heroj reprezentacije Gruzije bio je golman Mamardašvili koji je sa 10 odbrana pretekao Điđija Donarumu na listi čuvara mreže sa najviše odbranjenih šuteva u okvir gola. Ipak, u poslednjem napadu na utakmici Gruzija je mogla da šokira sve i pobedi, ali situaciju jedan na jedan sa golmanom nije uspeo da iskoristi Lobjanidze.

Prvo poluvreme i nesrećni Hranač

Rezultat posle prvih 45 minuta nije bio pravo merilo stvari, jer su Česi bili daleko bolji, ali su u finišu poklonili penal rivalima.

Česi su uputili 13 udaraca ka golu Mamardašvilija, ali je i sjajni golman Valensije upisao čak sedam intervencija. U 23. minutu Hložek je uspeo da ga savlada, ali je posle asistencije iz VAR sobe gol poništen zbog prethodnog igranja rukom.

VAR je Česima došao glave i u nadoknadi vremena kada je nakon prekida Hranač igrao rukom, a sudija je nakon pregledanog snimka pokazao na belu tačku. Ovaj 24-godišnji igrač Viktorije Plzenj direktan je krivac za dva od tri gola koliko Je Češka primila u dosadašnjoj fazi EURA. On je u prvom meču protiv Portugalije postigao autogol, a sada je načinio prekršaj koji je rezultirao penalom za Gruzijce.

Odgovornost je preuzeo Mikautadze koji je bio precizan za vođstvo Gruzije posle prvog poluvremena. Ovo je drugi gol igrača Meca na kontinentalnom prvenstvu, a postao je i tek drugi igrač u istoriji koji je bio strelac na dve uzastopne utakmice debitanta na EURU. Pre njega je to učinio samo Geret Bejl, za selekciju Velsa.

Prvo poluvreme ove utakmice obeležilo je čak 20 faulova, te možemo konstatovati da je vreme efektivne igra na meču bilo daleko kraće od onih standardnih 45.

Gruzija Češka
Gruzija Češka EURO 2024; Foto: Beta (AP Photo/Petr David Josek)

Česi nisu stali u drugom poluvremenu

Ipak, Česi su uistom ritmu krenuli drugo poluvreme, a posle jednog kornera i nespretne reakcije Gruzijaca lopta je udarila u stativu i odbila se do Patrika Šika. Najbolji strelac prethodnog EURA nije imao težak zadatak i od 59. minuta rezultat je bio poravnat – 1:1.

Posle samo sedam minuta od postignutog gola Patrik Šik je doživeo povredu lista desne noge zbog koje je morao da bude zamenjen.

Gruzija je u poslednjoj sekundi utakmice propustila najveću šansu na meču. Selekcija Vilija Sanjola je u poslednjem napadu promašila kontru tri na jedan, igrač Atalante Lobjanidze propisno se obrukao kada je izašao jedan na jedan sa golmanom Češke i šutirao preko gola. Čini se da će navijači Gruzije dugo pamtiti ovu situaciju kada je njihova reprezentacija mogla da stigne do prvog trijumfa na Evropskim prvenstvima.

Ipak iako je Gruzija imala poslednju šansu utisak je da su Česi dominirali na ovom meču, a i pored konstantnih pretnji po gol fantastičnog Mamardašvilija krajnji rezultat bio je izjednačen. Ovaj bod neće odgovarati ni Gruziji ni Češkoj, iako ih nerešen rezultat ostavlja u igri jasno je da ne mogu biti zadovoljni. Pošto ukoliko žele u osminu finala moraće da slave protiv favorizovanih reprezentacija. Gruzija protiv Portugalije, odnosno Češka protiv Turske.