Hrvatska
Očajni Hrvati (Foto: Beta/Marcus Brandt/dpa via AP)

EURO 2024

Hrvati na kolenima! Spaletijev “džoker” u 98. minutu spakovao kofere komšijama (VIDEO)

Hrvatska je u poslednjem kolu grupe B na Evropskom prvenstvu ispustila pobedu protiv Italije u 98. minutu – 1:1 (0:0), i gotovo izvesno dospela na rub eliminacije sa kontinentalnog šampionata.

Matija Zakanji, džoker Lućana Spaletija, bio je strelac kobnog pogotka za komšije u poslednjim sekundama, koji je poslao Azure u osminu finala, a Hrvate verovatno kući, jer posle tri kola imaju samo dva boda na trećem mestu, koji im možda neće biti dovoljni za plasman u nokaut fazu.

Italija je prva imala fenomenalnu šansu da povede u Lajpcigu u 27. minutu, ali je udarac glavom Bastonija sa peterca fantastično zaustavio golman Hrvatske Dominik Livaković.

U 53. minutu lopta je pogodila u ruku Fratezija, a holandski sudija Dani Makeli je posle intervencije iz VAR sobe dosudio penal za Hrvate. Najstrožu kaznu izveo je Luka Modrić, ali mu je Donaruma odbranio šut. Već u sledećem napadu Modrić se iskupio za neiskorišćeni penal, najbolje se snašao posle gužve u šesnaestercu Italije i iz neposredne blizine poslao loptu u mrežu za 0:1.

Delovalo je posle tog gola da će Hrvatska u nokaut fazu, posebno jer se dobro branila, ali je u 98. minutu Rikardo Kalafjori dodao do Zakanjija, a rezervista Italije postigao prelep gol vredan plasmana među 16 najboljih evropskih selekcija i produžetka sna o odbrani titule.

Španija je u Dizeldorfu minimalno savladala Albaniju – 1:0 (1:0), uprkos činjenici da je njen selektor Luis de la Fuente na teren poslao kombinovani sastav. Tek drugi put u istoriji Španci su zabeležili sve tri pobede u grupnoj fazi na EURU, a kada su to prethodni put uradili osvojili su titilu 2008. godine.

Popularna “crvena furija” je protiv Albanije povela već u 13. minutu kada je Dani Olmo bio asistent, a strelac Feran Tores. Ispostavilo se da je taj gol bio dovoljan Španiji da ostane maksimalna posle tri odigrana kola.

Španija je na kraju osvojila prvo mesto u grupi B sa devet bodova, Italija je druga sa četiri, Hrvatska treća sa dva, dok je Albanija poslednja sa bodom.

“Crvena furija” će kao prvoplasirana iz grupe B u osmini finala igrati protiv jedne od trećeplasiranih selekcija, dok će Italija kao drugoplasirana igrati protiv Švajcarske. Trećeplasirana Hrvatska sa dva boda i negativnom gol-razlikom (-3) sada ima samo teoretske šanse da zaigra u osmini finala.