Croatia's Lovro Majer reacts during a Group B match between Spain and Croatia at the Euro 2024 soccer tournament in Berlin, Germany, Saturday, June 15, 2024. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)
Očajan: Lovro Majer (Foto: Beta/AP Photo/Ebrahim Noroozi)

EURO 2024

Hrvati videli šta je prava “furija”: Tri gola Španije u mreži “kockastih” za istorijsku pobedu (VIDEO)

Reprezentacija Španije razbila je Hrvatsku na otvaranju takmičenja u grupi B sa 3:0 (3:0), u prvom velikom derbiju na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.

Nošeni velikom podrškom svojih navijača sa tribina, Hrvati nisu igrali loše, promašili su sijaset dobrih prilika, čak i penal u 78. minutu, dok ih je Španija kaznila u prvom poluvremenu sa tri lepa gola i nanela im jedan od najtežih poraza na velikim takmičenjima.

Selekcija “Crvene furije” postala je ujedno i prva reprezentacija u istoriji na evropskim prvenstvima koja je dala čak deset golova jednom istom timu, u ovom slučaju Hrvatskoj, na završnim šampionatima “starog kontinenta”. Ako će neko da “nabije kompleks” komšijama, onda su to Španci.

Španija je posle relativno dosadnih pola sata, sa brza dva gola u samo tri minuta napravila veliku prednost. Sjajno je Hrvatima u 29. minutu pobegao Alvaro Morata, a zatim na pas Fabijana Ruiza rutinski savladao Livakovića za 1:0 i svoj prvi gol na EURU.

Prava majstorija Ruiza viđena je u 32. kada je sačekao loptu na ivici kaznenog prostora, napravio dva lažnjaka i zatim fantastičnim udarcem po zemlji duplirao prednost Španije. Kao Ebišer nešto ranije, i vezista PSŽ-a je zabeležio gol i asistenciju na startu EURA.

Lopta je tom prilikom prošla kroz noge očajnom štoperu Hrvata Šutalu, koji je i kod prvog gola pogrešio, tako da je već posle 45 minuta bilo jasno da je defanzivac Ajaksa pravi tragičar ovog meča.

Strpljivo su Španci kombinovali do poslednjih sekundi u prvom delu meča, a onda su u samom finišu zadali Hrvatima još jedan bolan udarac. Dani Karvahal je postigao gol posle odličnog centaršuta sa desne strane od strane rekordera Lamina Jamala, pa je “Crvena furija” rešila pitanje pobednika.

Jamal i Gvardiol
Jamal i Gvardiol u duelu (Foto: Beta/AP Photo/Manu Fernandez)

Treba napomenuti da je i Hrvatska imala svoje prilike, te da su promašili tri zicera u prvom delu. Najizgedniju šansu videli smo u 41. minutu kada je lopta proletela kroz peterac na drugu stativu, a tamo Budimir zakasnio na šut Joška Gvardiola iskosa sa leve strane.

Španci su u nastavku povukli ručnu i nisu se trudili da dodatno ponize tim Zlatka Dalića, koji je sa velikim očekivanjima stigao u Berlin ovog popodneva. Hrvati su stvorili ljubimcima lepu atmosferu povicima sa tribina, ali su na kraju razočarani otišli kući.

I drugo poluvreme je počelo sa šansama za Špance kada je prvo Rodri dodao do Jamala, koji je imao kolosalnu priliku, ali je Livaković uspeo da mu odbrani, da bi samo minut kasnije mladi Jamal ponovo pokazao koliko može da bude opasan kada je Morata samo zakačio loptu koja je otišla pored gola.

Hrvati su takođe imali dobru šansu i to preko Stanišića, a potom je i Kramarić probao da dođe do lopte, ali je odbrana Španije uspela da otkloni opasnost. Španci su spustili ritam, svesno su to učinili, a Hrvatima su donekle i pomogle izmene.

Uspeli su “kockasti” da stignu do velike šanse, Bruno Petković je imao zicer, bio je fauliran od strane Rodrija, koji je dobio samo žuti karton, a glavni sudija Majkl Oliver je pokazao na belu tačku.

I Petković je bio taj koji je izveo penal, Simon mu je odbranio, ali je odbio loptu ka Perišiću koji je odgirao povratnu Petkoviću, a ovaj pogodio. Ipak, VAR tehnologija je bila neumoljiva, dosuđen je rani ulazak u kazneni prostor od strane Perišića, koji je bio evidentan i gol je poništen.

Time je propala prilika da Hrvati učine finiš meča zanimljivim pa su morali da se pomire sa premijernim porazom na Evropskom prvenstvu. Španija će u drugom kolu igrati protiv Italije 20. juna od 21 čas u Gelzenkirhenu, dok će Hrvatska dan ranije igrati protiv Albanije od 15 časova u Hamburgu.