Belgium's Kevin De Bruyne, left, and Belgium's Jeremy Doku gather during a Group E match between Belgium and Romania at the Euro 2024 soccer tournament in Cologne, Germany, Saturday, June 22, 2024. (AP Photo/Martin Meissner)
Kevin De Brujne je overio prvu pobedu Belgije na EURO 2024, Foto: Beta/AP Photo/Martin Meissner

EURO 2024

Ispromašivali se i jedni i drugi, ali malo manje Belgijanci: Bogovi i VAR se urotili protiv Lukakua

Nema više reprezentacije bez postignutog gola na Evropskom prvenstvu. Belgija je uspela da postigne 2 pogotka protiv Rumunije, iako je mogla i više i iskupila se za kiks protiv Slovačke. Konačnim rezultatom 2:0 je došla do prvih bodova i vratila se u igru za prolaz u osminu finala.

Biće izuzetno zanimljivo poslednje kolo u grupi E, gde sve četiri reprezentacije imaju po pobedu i poraz, tako da svi mogu i da prođu dalje.

Pala 2 gola, a moglo je da ide u 7+

Samo dve lopte su završile u mreži na ovom meču, obe iza leđa rumunskog golmana Nice, a svi koji su gledali meč imaju osećaj da je moglo da padne bar još 5 golova.

Idealno su krenuli u meč Belgijanci kada je sjajnim šutem sa ivice šesnaesterca Juri Tilemans posle samo 74 sekundi doneo vođstvo 1:0. I delovalo je u tom trenutku da nas čeka prava goleada u nastavku.

Ali to se nije dogodilo, prvenstveno zahvaljujući odličnog čuvaru mreže Rumunije, koji je u prvom poluvremenu skinuo 2 zicera. Imali su i Rumuni odličnu šansu preko Draguša da odmah izjednače.

Belgijanci kao da žele da s loptom uđu u gol

Krivci za to što nisu uspeli meč da reše posle prvih 45 minuta su i ofanzivci Belgije. Pre svih Lukebakio, kome je desna noga potpuno neupotrebljiva što se fudbala tiče (a igra po desnoj strani?”). Brojni kontranapadi i odlične prilike su završeni ili bez šuta na gol ili traljavo zato što je ofanzivni deo belgijske selekcije previše komplikovao stvari.

Tako je bilo i u drugom poluvremenu, kao da im se nije to već obilo o glavu protiv Slovačke. Ovog puta su imali i sreće da naše istočne komšije nisu kaznile njihove promašaje i neiskorišćene šanse koje ne bi smele da se propuštaju na velikim takmičenjima.

A nije da nisu mogli, bilo je baš ozbiljnih situacija pred golom Kastelsa. Jednom nije dobro reagovao Raciju, a ono što je Mihaila promašio, u ovakvim mečevima je nedopustivo.

Lukakuu opet VAR poništio gol

Kad smo već kod golova, šta tek reći za Romelua Lukakua. Na sve one silne promašaje protiv Slovačke, pa i 2 poništena gola, večerasa mu je opet poništen pogodak. Činilo se da je u 63. minutu rešio pitanje pobednika, slavio je iz sveg srca sa saigračima, i onda je opet stigla reakcija VAR sobe.

Opet je ustanovljeno da su mu koleno za nekoliko centimetara, kao i prsti na nozi, bili u ofsajdu. I opet mu je poništen gol. Neka viša sila se urotila protiv njega na ovom prvenstvu. Uostalom postao je i igrač sa najviše poništenih golova na EP od kad je uvedena VAR tehnologija.

Imao je kasnije još jednu šansu i nije je pretvorio u pogodak. A kad već to nisu uspeli da urade ni on, ni Doku, ni Trosar i drugi, morao je da stvar reši kapiten De Brujne. Veliki propust defanzivaca Rumunije, iskusni as Mančester sitija nije oprostio.

De Brujne rešio meč

Osigurao je pobedu svom timu u 80. minutu koja je mogla biti i ubedljivija da i u preostalom vremenu su više koncentracije imali Trosar i Karasko.

Sve u svemu, u možda i najzanimljivijoj grupi, odgovore ko će proći dalje, dobićemo tek po okončanju utakmica poslednjeg kola.

Belgijanci igraju protiv Ukrajine, a Rumuni protiv Slovačke. Oba meča su na programu u sredu od 18h.