Hungary's coach Marco Rossi celebrates with players at the end of a Group A match between Scotland and Hungary at the Euro 2024 soccer tournament in Stuttgart, Germany, Sunday, June 23, 2024. (AP Photo/Antonio Calanni)
Heroj Mađarske: Kevin Čobot (Foto: Beta/AP Photo/Antonio Calanni)

EURO 2024

Kakav maler za Srbiju: Mađari pobedili u 100. minutu i verovatno “zakucali” osminu finala

Poslednje kolo u grupi A donelo je sjajan derbi i remi između Nemačke i Švajcarske (1:1), kao i meč za infarkt u kome je Mađarska pobedila Škotsku sa 1:0 (0:0), golom u 100. minutu i time umanjila šanse Srbije da se domogne osmine finala, eventualnim remijem protiv Danske.

Nadali smo se da bi Škoti i Mađari mogli da odigraju nerešeno i tako ostanu na brojci od dva boda (Mađari bi imali jedan), ali su severni susedi u finišu kaznili ofanzivu Ostrvljana. Heroj meča bio je rezervista Kevin Čobot, koji je dao gol za tri boda u desetom minutu sudijske nadoknade.

Mađarska je na taj način sa tri boda zauzela treće mesto u grupi A i sada čeka rasplet u ostalim grupama da vidi da li će joj to biti dovoljno da se pojavi u osmini finala. Kako se odvija situacija, verovatno je da hoće dok Škoti sa jednim bodom definitivno idu kući.

Ovaj meč je, nažalost, obeležila jeziva scena iz 70. minuta, kada je ozbiljno povređen mađarski napadač Barnabas Varga, koji je prebačen u bolnicu tokom utakmice.

Fulkrug sačuvao Nemce

Domaćin Evropskog prvenstva uspeo je da završi grupnu fazu na prvom mestu i “spremi teren” za potencijalni duel sa Srbijom u osmini finala, ukoliko se Piksijev tim pobedom protiv Danske domogne 2. mesta. Švajcarci su dugo vodili u Frankfurtu, ali je na kraju meč završen remijem – 1:1 (0:1).

Rezervista Niklas Fulkrug je golom u 92. minutu sačuvao bod Nemcima i krunisao dominaciju. Ekipa Murata Jakina pokazala je da niko ne sme da je potceni, a do vođstva je stigla faktički iz jedinog šuta na gol u prvom poluvremenu.

Nemačka je dominirala u posedu u prvih 45 minuta, ali su Švajcarci iz jedne dobre akcije postigli gol. Pre toga, domaćinu je u 17. poništen pogodak Roberta Andriha u situaciji u kojoj je pogrešio golman Zomer. Italijan Danijele Orsato ga je poništio zbog ranijeg faula Musijale.

Vođstvo Švajcaraca režirao je Remo Frojler asistencijom za Endojea, koji je bukvalno “za dlaku” izbegao ofsajd i postigao pogodak za vođstvo Švajcaraca u 28. minutu.

Nemačka je napadala tokom celog meča, Švajcarska se dobro branila i pretila iz kontri, a u 83. minutu kada je Ruben Vargas pogodio mrežu Nojera činilo se da je meč rešen. Međutim, VAR je ovog puta bio na strani domaćina, opet su odlučili milimetri.

Dakle, kada podvučemo crtu, Nemci su remijem sa Švajcarcima, zagarantovano obezbedili sebi meč sa drugoplasiranom ekipom iz naše grupe. Pobeda Mađara takođe znači, da Srbija sa dva boda gotovo sigurno neće moći da prođe dalje kao trećeplasirani tim.

Jedina opcija za Orlove, koju najavljuje i selektor Stojković, a to je pobeda nad Dancima mogla bi da nas pošalje na kraju baš na Nemce. Spektakl u najavi…