DRAGAN STOJKOVIC PIKSI selektor i trener fudbaler reprezentacije Srbije trening pred utakmicu UEFA Evropskog prvenstva 2024 godine protiv Danske na stadionu Rozenau, Augzburg 24.06.2024. godine Foto: Marko Metlas Fudbal, Reprezentacija, Srbija, UEFA Evropsko prvenstvo, EURO 2024
Piksi je pričao o statistici, a ona mu ne ide u prilog, Foto: MN Press/Marko Metlaš

EURO 2024

Ko se statistike hvata, ona ga i prokaže: Piksi mahao brojkama, a one kažu da smo najgori na EP

“Ako gledate statistiku, mi smo daleko bolji”, rekao je selektor Srbije Dragan Stojković Piksi posle iščupanog boda protiv Slovenije u 95. minutu u 2. kolu Evropskog prvenstva.

I nije se samo tu zadržao, već je i sutradan pričao o statistici koja pokazuje “dominaciju” srpskih fudbalera.

– Moram i da napomenem i da što se tiče statistike, mi smo juče imali 56 odsto lopte. Uputili smo 15 udaraca na gol, napravili smo 540 pasova, od čega 480 tačnih, 200 više nego oni i to govori o dominaciji. Znate koliko centaršuteva je bilo? 33! To govori da želimo da igramo ofanzivno i da ugrožavamo gol protivnika. Bilo bi zabrinjavajuće da smo mi tim koji ne šutne na gol, recimo u Podgorici gde smo pobedili bez šuta, što je zabrinjavajuće.

DRAGAN STOJKOVIC PIKSI selektor i trener fudbalera reprezentacije Srbije pres konfrencija u sportskom centru FSS, Stara Pazova 31.05.2024. godine Foto: Marko Metlas Fudbal, Srbija, Pres konferencija

Hvatao se za takve podatke i posle poraza od Engleske, ali statistiku nije pominjao posle meča protiv Danske. Srbija je odigrala 0:0 sa skandinavskom selekcijom i na taj način završila takmičenje u jednoj od najgorih grupa u istoriji Evropskih prvenstava.

Niti statistika igra fudbal, niti se računa, niti išta otkriva o stanju na terenu, igri, pa i krajnjem rezultatu. Kao što i kaže ona floskula “kao bikini”.

Sramna statistika prvog poluvremena

Ali kad se već selektor Srbije toliko razmahivao statistikom da vidimo šta ona sada kaže i na meču protiv Danske, ali i o uopštenom nastupu Srbije na ovogodišnjem EP.

Obišao je celu fudbalsku planetu onaj “skrinšot” posle prvog poluvremena u utorak uveče o statistici srpske reprezentacije. Sve krompir do krompira, bez šuta u okvir, šuta van okvira, blokiranog šuta, bez ijednog šuta fudbalera Srbije za 46 minuta koliko je trajao prvi deo meča s Dancima. Nismo imali nijedan korner…

statistika, Danska - Srbija

Ali takvu je uostalom i postavu izveo selektor Srbije. Tim igrača na terenu, njihove karakteristike i pozicije su jasno ukazivale koja je “taktička” opredeljenost Stojkovića u prvom poluvremenu meča u kome je njegovom timu potrebna pobeda.

Šokirao je i izborom igrača, prvo odlukom da ostavi na klupi kapitena Tadića, zatim napadača Vlahovića, te treću zvezdu tima Sergeja Milinkovića Savića. Praktično, tu je od 4 glavna igrača takoreći bio samo Mitrović koji je bio totalno van forme na celom prvenstvu.

Statistika Piksijevih “iznenađenja” u postavi

Piksijev eksperiment sa univerzalcem Srđanom Mijailovićem na desnom “ving-beku”, a koji je realno po vokaciji zadnji vezni, je bio totalni fijasko. Neko će sad reći, ali Mijailović je odigrao dobro, bez greške za 73. minuta, Danci nisu probili po njegovoj strani…

fudbaler reprezentacije Srbije na utakmici UEFA Evropskog prvenstva 2024 godine protiv Danske na stadionu Minhen fudbal arena, Minhen, 25.06.2024. godine Foto: Marko Metlas
Fudbal, Reprezentacija, Srbija, UEFA Evropsko prvenstvo, EURO 2024, Danska

A da li je to zapravo tako?! Pa, počnimo od toga da je imao 11 izgubljenih lopti u 33 dodira sa istom. Imao 10 od 16 tačnih pasova (uglavnom unazad), 2 pogrešna poprečna dodavanja i samo u jednom od 4 pokušaja dugih lopti ka napred. Na prste dve ruke se može izbrojati koliko puta je uopšte prešao na protivničku polovinu za 73 minuta na terenu.

To što je u odbrani obavio posao, pa to mu i jeste bilo primarno. Ali Srbiji je u ovom meču bila potrebna pobeda, dakle više napad nego odbrana.

Stavljanje Lazara Samardžića je bilo još gore bačenih 45 minuta i jedan potrošen igrač. Momak koji je trebalo da da kakvu takvu kreativu toj ekipi, apsolutno nije mogao ništa. Uostalom imao je 15 dodira s loptom?! Nije imao ni kome da je da, a niti je imao ko da mu je doda na mestu odakle bi mogao nešto da učini. Svih 11 pasova je bilo precizno, ali i oni su morali da mu idu uglavnom unazad, a trebalo je unapred. Sva 4 duela izgubljena, dva driblinka neuspešna i 3 izgubljene lopte.

fudbaler reprezentacije Srbije ana utakmici UEFA Evropskog prvenstva 2024 godine protiv Danske na stadionu Minhen fudbal arena, Minhen, 25.06.2024. godine Foto: Marko Metlas

Srbija imala najgori napad u grupnoj fazi

To je za Piksija statistika sa meča sa Dancima, a šta je za celo prvenstvo.

Ajmo poći od toga da je Srbija, selekcija koja u napadu ima Aleksandra Mitrovića, Dušana Vlahovića i Luku Jovića, reprezentacija koja je dala najmanje golova na EURO. Tačnije, jedina je postigla samo 1 gol.

Srbija je blizu samog dna i po broju pokušaja da ugrozi protivničkog golmana. Tačnije na 19. mestu (od 24 tima) po ukupnom broju šuteva. Da ne pričamo o tome da smo treći od pozadi po broju šuteva u okvir gola. Imali smo ih ukupno 6 na 3 utakmice, gori su od nas samo Škoti sa 3 i Gruzijci sa 5.

Dragan Stojković Piksi, selektor Srbije na meču Srbija - Engleska na Evropskom prvenstvu SERBIA vs ENGLAND Gelzenkirhen, 16.06.2024. foto: Marko Metlas Fudbal, UEFA, Srbija, Engleska

Srbija je i jedna od retkih koja ima jednocifren broj (9) šuteva van okvira gola, a u gornjoj polovini je po broju šuteva koje su joj protivnici izblokirali.

A ne zaboravite, ovo je Evropsko prvenstvo, ovde nemate puno šansi da postignete gol. Realizacija mora da bude na najvišem nivou. Ako ne iskoristite 1 od 2-3 šanse maksimalno, to je to, pogotovo u mečevima protiv jačih ili izjednačenih protivnika.

Ispostavilo se da je zapravo najbolji deo tima bio onaj, od koga smo najviše strahovali – odbrana. Doduše, ima tu i do golmana Predraga Rajkovića koji je uz Strahinju Pavlovića bio sigurno naš najbolji igrač na EURO.