EURO 2024

Kraj švercovanja za Mbapea i Francuze: Španija ide po 4. krunu, heroj je mlada zvezda Barselone

Fudbaleri Španije prvi su finalisti Evropskog prvenstva u Nemačkoj pošto su u Minhenu savladali Francusku sa 2:1 (2:1) u spektakularnom okršaju polufinala. Junak trijumfa “crvene furije” bio je mladi napadač Barselone Lamin Jamal, koji je izuzetnim golom u 21. minutu pokrenuo preokret i ispisao istoriju svetskog fudbala.

Španija je tako potvrdila status najubedljivije selekcije na prvenstvu Evrope i u nedelju će u finalu protiv Engleske ili Holandije pokušati da osvoji četvrtu titulu prvaka “starog kontinenta” i učvrsti se kao najdominantnija selekcija u istoriji na evropskim prvenstvima.

Njihovi višedecinijski rivali Italijani, Francuzi i Nemci imaju po dve krune i od večeras je jasno da Španija ostaje najbolja selekcija u Evropi otkako se igraju evropska prvenstva u fudbalu, bez obzira na to kako će se završiti finale 14. jula na stadionu u Berlinu.

Kilijan Embape
Ide kući: Kilijan Mbape (Foto: Beta/AP Photo/Hassan Ammar)

Francuzi poveli, pa stali

Didije Dešan je pre utakmice odlučio da Kamavinga i Grizman budu “krivci” za loše partije u dosadašnjem toku šampionata pa ih je ostavio na klupi. To nije smetalo njegovom timu da prvi povede i konačno postigne gol, a da to nije autogol, ni pogodak iz penala, a strelac je bio “džoker” Kolo Muani.

Igrao se osmi minut, Dembele je poslao dobru loptu ka Mbapeu koji je uputio savršen centaršut ka doskorašnjem saigraču iz PSŽ-a, a ovaj se najbolje snašao između Naća i Laporta i glavom matirao nemoćnog Simona za 1:0.

Mnogi su pomislili u tom trenutku da je Francuska našla staru magiju i to u pravo vreme u polufinalu, pogotovo jer su “galski petlovi” posle vođstva izveli još jedan opasan napad kada je udarac Mbapea uspeo da izblokira iskusni Naćo.

Preokret za četiri minuta

Međutim, posle toga u razmaku od samo četiri minuta usledio totalni preokret na stadionu Bajerna. Prvo je Lamin Jamal izjednačio u 21. minutu fenomenalnim evrogolom sa oko 25 metara, a zatim je i Kunde ugurao loptu u svoju mrežu posle šuta Danija Olma, kome je gol pripisan za preokret – 1:2.

Zatim je usledio nešto mirniji period igre koji je potrajao do kraja prvog poluvremena u kome je Španija kontrolisala igru i rezultat inaterala Dešana da na poluvremenu promeni plan. Francuzi su u nastavku stvarno krenuli bolje, ali je Unai Simon u 60. minutu odbranio pokušaj Dembelea.

Spain's Lamine Yamal celebrates after scoring his side's first goal during a semifinal match between Spain and France at the Euro 2024 soccer tournament in Munich, Germany, Tuesday, July 9, 2024. (AP Photo/Manu Fernandez)
Slavlje Španaca i Jamala (Foto: Beta/AP Photo/Manu Fernandez)

Jalove izmene Dešana

Francuski selektor poslao je u 62. minutu na teren i “grešnike” Kamavingu i Grizmana da pokuša da spasi što se spasti da, pa i ofanzivnog Barkolu, ali je izveo iz igre Rabioa i Kantea, što je uslovilo da izgubi tečnost i čvrstinu na sredini terena, pa je Francuska jalovo napadala i teško stvarala šanse.

Upamekano glavom u 64. posle kornera i Teo Ernandez sa ivice šesnaesterca u 75. preko gola, pokušali su da zaprete Simonu, ali je golman Španije bio na mestu i nije imao puno posla. Ulazak Žirua u 79. bio je pokušaj da se dođe do izjednačenja sa iskusnom klasičnom “devetkom”, ali je odbrana “crvene furije” bila perfektna. Ni Mbape se nije proslavio posle prodora u 86. minutu i Francuska je krenula kući.

Surova dominacija Španije

Ponovo se potvrdilo da je selektor Španije Luis de la Fuente (63) izabrao idealan tim kome ni povrede ni suspenzije ne mogu da promene hemiju i izgled na terenu. Sve je od prvog dana na EURO idealno bilo kod Španaca. Dominirali su u grupnoj fazi i osmini finala ubedljivim igrama, prošli srećno Nemačku u četvtfinalu (uvek najteži meč) golom u produžetku kada se “lomilo” i sada idu po novu titulu.

I biće Španci favoriti u velikom finalu u nedelju i to sa punim pravom jer nikada do sada jedna ekipa na evropskim prvenstvima nije imala svih šest pobeda do finala kao oni. Još jedan trijumf učinio bi ih apsolutnim rekorderima i potvrdio totalnu fudbalsku dominaciju “crvene furije” u ovom veku.