Switzerland's Michel Aebischer scores his side's second goal during a Group A match between Hungary and Switzerland at the Euro 2024 soccer tournament in Cologne, Germany, Saturday, June 15, 2024. (AP Photo/Darko Vojinovic)
Otkrovenje: Mihel Ebišer (Foto: Beta/AP Photo/Darko Vojinovic)

EURO 2024

Miha ga “pronašao”, Mota unapredio: Cele godine nije dao gol, danas uništio Mađare (VIDEO)

Švajcarska je upisala premijernu pobedu na Evropskom prvenstvu protiv Mađarske od 3:1 (2:0), a junak trijumfa u Kelnu bio je momak od koga je to malo ko očekivao. Zove se Mihel Ebišer, ima 27 godina i igra u Bolonji, sa kojom je izborio istorijski plasman u Ligu šampiona minule sezone.

Ebišer nije prepoznatljiv po golovima, više se bavi razgradnjom igre protivnika, a mađarski navijači su ove subote videli kako se jedan diskretni zadnji vezni pred njihovim očima pretvara u Kristijana Ronalda.

Postao je prvi švajcarski fudbaler u istoriji koji je na jednom meču na velikom takmičenju imao gol i asistenciju. U Bolonju ga je pre tri sezone doveo pokojni Siniša Mihajlović, a iako mu je bilo teško u startu, pa se vraćao na pozajmicu u Jang Bojs, vremenom je postao prava “dinamo mašina” na sredini terena pod komandom Tijaga Mote.

Fudbaler Bolonje je ovog popodneva najpre genijalno asistirao za pogodak Duaha u 12. minutu, a onda u 45. i sam fantastičnim udarcem povisio na 2:0. Bila je to kruna taktički sjajne partije ekipe Murata Jakina u prvom poluvremenu i nagoveštaj premijerne pobede Švajcaraca na šampionatu.

Mađari, koji su spavali u prvom delu, probudili su se u nastavku, a preko Barnabasa Varge u 66. minutu i sjajnog centaršuta Dominika Šobošlaja, stigli su do počasnog gola.

Njihov selektor Marko Rosi menjao je igrače u nastavku kao na traci, ubacio u igru čak i Lasla Klajnheslera, ljubimca mađarskog premijer Viktora Orbana, ali im to nije pomoglo da izbegnu premijerni poraz u Nemačkoj.

Švajcarska je u nadoknadi postigla još jedan lep gol preko iskusnog rezerviste Brela Emboloa koji je lobovao golmana Mađarske i posle prvog kola se pridružila Nemačkoj na vrhu grupe A sa tri boda.

U sledećoj rundi, Mađarska igra sa Nemcima, a Švajcarska sa Škotskom i eventualnim pobedama Nemci i Švajcarci će obezbediti plasman u osminu finala.