Španska groznica se širi fudbalom
Fudableri Španije su osvojili Evropsko prvenstvo i potvrdili dominaciju u svetskom fudbalu, Foto: Beta/AP Photo/Frank Augstein

EURO 2024

Najjača sila u istoriji: Suludi podaci o surovoj dominaciji španskog fudbala – 27 najvećih finala u nizu bez poraza

Svet nije video u istoriji fudbala takvu dominaciju kao što je to dominacija španskog fudbala. Sve je na kraju zaokruženo novom titulom šampiona Evrope koja je osvojena pobedom nad Engleskom u finalu na Olimpijskom stadionu u Berlinu.

Mogu Englezi da se hvale da su “kolevka fudbala”, Brazilci fudbalskom veštinom i 5 titula svetskih šampiona, Argentinci Mesijem i Maradonom, Nemci upornošću koja im donosi pobede i trofeje, Italijani svojim stilom igre i peharima, ali…

Sve to pada u vodu kada se pogledaju činjenice. Ne, nije ovo onaj momenat “statistika je kao bikini”, ovo su surovi fakti. A oni kažu da u svetu nije se dogodila takva vrsta dominacije u fudbalu kao što je to u 21. veku Španija.

U 21. veku 28 velikih finala i samo 1 poraz

Statistika kaže da su španski klubovi i reprezentacija od 2001. godine (njome počinje 21. vek) na ovamo učestvovali u 28 velikih finala međunarodnih takmičenja. I doživeli su poraz samo u jednom, da budemo precizniji onom prvom, odigranom u maju te 2001. godine.

Od tada kreće neverovatni niz od 27 finala u kojima su španski klubovi ili reprezentacija pobedili. Nacionalni tim je osvojio 3 Evropska prvenstva (2008, 2012 i 2024) i jedno Svetsko prvenstvo (2010).

Španski klubovi (Real Madrid i Barselona) su igrali 11 finala Lige šampiona i u svakom pobedili. Sevilja, Atletiko Madrid, Valensija i Viljareal su igrali u 12 finala Lige Evrope i u svih 12 pobedili.

Zapravo, jedino kada su španski klubovi gubili u finalima bilo je kad su igrali protiv drugih španskih klubova. A takvih “svešpanskih finala” u 21. veku je bilo ukupno 5 (2 u Ligi šampiona i 3 u Ligi Evrope).

U svim ostalim slučajevima kad god je neki klub iz Španije ili reprezentacija došao do meča za trofej, izašli su kao pobednici.

Jedini trofej koji još nije stigao u španski deo Iberijskog poluostrva jeste onaj iz Lige konferencija. I to prosto iz razloga što nijedan španski klub nijednom nije stigao do finala najmlađeg klupskog takmičenja u Evropi.

Jedini poraz u finalima se desio u Ligi nacija

Jedino takmičenje, koje se može svrstati u veliko (mada je to pitanje) u kome su doživeli poraz u finalu, u ovom periodu jeste Liga nacija. Na završnom turniru najmlađeg reprezentativnog UEFA takmičenja, Španija je 2021. godine izgubila od Francuske.

Ipak, to je nadoknađeno prošle godine kada su i taj pehar osvojili pobedom u finalu nad Holandijom posle boljeg izvođenja penala.

Ali što se tiče ovih takmičenja sa dužom tradicijom i većom važnosti, jedini poraz u finalima u 21. veku da se dogodio nekom predstavniku Španije bilo je u maju 2001. Tada je Bajern u finalu Lige šampiona savladao Valensiju posle boljeg izvođenja penala.

Da dodamo tu još i da su španski klubovi igrali u tom periodu osvojili i 8 puta Superkup Evrope. Doduše, 5 puta su i gubili taj trofej od timova iz drugih zemlja.

Španski klubovi imaju u 21. veku i 8 titula šampiona Svetskog prvenstva za klubove uz 1 poraz. Imaju i 1-1 skor kada je u pitanju Interkontinentalni kup (preteča Svetskog klupskog prvenstva).

Za kraj, kao jednu trešnju na torti dodaćemo i da su španske fudbalerke aktuelne svetske šampionke. Osvojile su tu titulu u prvom finalu Svetskog prvenstva koje su igrale.