EURO 2024

Ne pomaže ni Levandovski: Moćna Austrija “spakovala” 3 komada i kofere Poljacima

Čak na 13 od do sada odigranih 20 utakmica na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj videli smo po gol na obe strane (GG), a Austrija je na Olimpijskom stadionu u Berlinu savladala Poljsku sa 3:1 (1:1) i upisala prve bodove u grupi D, posle startnog poraza od Francuske.

Bio je to u većem delu preslikan meč kao većina na ovom šampionatu Evrope. Kako jedna ekipa postigne gol, tako se povuče na svoju polovinu, čeka, brani se i moli boga da ne primi gol.

I uspeli su Austrijanci prvi da dođu do pogotka na meču, igrao se deveti minut kada je agilni levi bek Mvene centrirao u peterac pravo na glavu iskusnog štopera Traunera koji je postigao prvenac na EURU za vođstvo svog tima od 1:0.

Odmah posle vođstva selekcija Ralfa Rangnika se povukla, a posle promašaja Zalevskog i Zelinskog, Šištof Pjontek je kaznio smušenost rivala. Sve se dogodilo u 30. minutu, posle centaršuta sa leve strane, Bednarek je izblokiran, ali se lopta odbila do napadača Juventusa koji ne greši – 1:1.

Do odlaska na odmor Austrija je imala više od igre, ali promene rezultata nije bilo. A onda na poluvremenu po ko zna koji put pogođena izmena Ralfa Rangnika. Umesto Florijana Griliča u igru je ušao Patrik Vimer i uneo živost u napad svoje selekcije.

Na drugoj strani je u 60. minutu ušao i Robert Levandovski, prvi put na turniru, ali opet nije uradio ništa. Dobio je žuti karton na verovatno svom poslednjem velikom takmičenju i uvideo da njegov tim mora da pakuje kofere već posle uvodnih mečeva na turniru po ko zna koji put do sada.

Austrijanci su rešili ovaj duel u poslednjih 20-ak minuta posle izvanrednog “blickriga” koji je mogao da nanese pravu katastrofu Poljacima. Prvo je u 66. minutu Kristof Baumgartner krunisao asistenciju rezerviste Prasa, a sve je bilo gotovo u 77. kada je golman Ščensni oborio Zabicera, a vetaran i kapiten Marko Arnautović sa bele tačke postavio konačnih 3:1.

Austrija posle ove pobede ima tri boda posle dva kola i realne šanse da se nađe u osmini finala, dok je Poljska bez bodova i ima samo teoretske šanse da se domogne osmine finala. U poslednjem kolu 25. juna sastaju se Holandija – Austrija i Poljska – Francuska.