EURO 2024

Nemci preživeli za milimetre, pa zgazili Dance: Tragičar je tip koji je “tukao” Mitrovića (VIDEO)

Nemačka je drugi četvrtfinalista Evropskog prvenstva pošto je u Dortmundu pobedila Dansku sa 2:0 (0:0). Strelci golova odluke bili su Kai Haverc iz penala u 53. i Džamal Musijala u 68. minutu, pa domaćini kontinetalnog šampionata idu u sledeću fazu gde ih čekaju Španija ili Gruzija.

Apsolutni tragičar susreta bio je defanzivac Danske Joahim Andersen, koji je krivac za oba gola koje je njegov tim primio. Nije imao sreće štoper Kristal Palasa, a možda je time platio i ceh za onaj detalj kada je potezao Mitrovića pre nekoliko dana u Minhenu za dres, ali Srbija nije dobila penal.

U svakom slučaju za nekoliko desetina sekundi prošao je neverovatni emocionalni rolerkoster – od potencijalnog junaka do tragičara. Bilo je to na startu drugog poluvremena, koje je kasnilo zbog prekida u prvom delu, a Danci su milslili da su poveli u 48. minutu posle slobodnog udarca Eriksena i gužve u petercu, kada je Andersen zatresao mrežu Nojera.

Ispostavilo se, međutim, da je asistent Dilejni bio u minimalnom ofsajdu (bukvalno nekoliko milimetara) i glavni sudija Majkl Oliver je poništio taj gol na asistenciju iz VAR sobe.

Samo što je utakmica nastavljena, Raum je na drugoj strani centrirao, lopta pogodila u ruku upravo Andersena, a engleski sudija dobio signal da pogleda situaciju. Nije bilo dileme – penal za Nemačku koji je Haverc izuzetno preciznim udarcem pretvorio u vođstvo.

Sve je bilo gotovo u 68. kada je Niko Šloterbek proigrao Musijalu, a ovaj kao brzi voz protutnjao pored nesrećnog Andersena i rutinski savladao Kaspera Šmajhela za konačnih 2:0. Trećim golom na turniru napadač Bajerna je izbio na čelo liste strelaca.

Danci su se predali posle tog primljenog gola, a Nemci propustili još nekoliko prilika da zabeleže ubedljiviji trijumf. U nadoknadi je poništen pogodak Florijana Virca zbog ofsajda, a mora se reći i da je danski golman Kasper Šmajhel bio sjajan na ovom meču i zabeležio čak devet odbrana.

Inače, utakmica je bila prekinuta u 36. minutu prvog poluvremena zbog loših vremenskih uslova, ali je nastavljena posle pauze od skoro pola sata. Glavni sudija Majkl Oliver je već u četvrtom minutu poništio gol nemačkog defanzivca Šloterbeka posle kornera zbog navodnog faula nad golmanom.

Danci su u prvom poluvremenu najbolju šansu propustili u 45. minutu kada je Manuel Nojer maestralno skinuo udarac Hojlundu u situaciji jedan na jedan. Generalno, opet su izabranici Kaspera Hjulmanda ispoljili neefikasnost, a kada nema ko da postigne gol, nemate ni čemu da se nadate.

U grupi sa Srbijom provukli su se dalje sa tri remija, ovo je već ozbiljniji nivo za njih.