England's Jude Bellingham, left, celebrates his goal with Harry Kane during a round of sixteen match between England and Slovakia at the Euro 2024 soccer tournament in Gelsenkirchen, Germany, Sunday, June 30, 2024. (AP Photo/Matthias Schrader)
Džud Belingem i Hari Kejn su odveli Englesku u četvrtfinale, Foto: Beta/AP Photo/Matthias Schrader

EURO 2024

Od senzacije je delilo 86 sekundi: Belingemova majstorija spasila Engleze s ivice ponora, šekspirovska tragedija Slovaka

Samo 86 sekundi nas je delilo od najvećeg šoka na Evropskom prvenstvu i ispadanja prvog favorita za titulu. Toliko vremena je bilo ostalo do kraja kada je Džud Belingem u stilu najvećih majstora fudbala golom makazicama izjednačio i “napisao” slovačku tragediju u stilu Viljema Šekspira.

Odveo je utakmicu u produžetke i tamo je Engleska rutinski stigla do preokreta protiv fizičkih iznurenih i psihički potonulih izabranika Frančeska Kalcone. Hari Kejn je postigao gol za 2:1, što je bio i konačan rezultat.

Preživeo je engleski san o osvajanju pehara i nastaviće da živi, iako su bili na ivici ponora, bez ideje. I onda taj jedan trenutak genijalnosti budućeg sigurno najboljeg fudbalera sveta. Bio je to najkasnije postignuti pogodak na Evropskom prvenstvu u okviru normalnih 90 minuta plus nadoknada.

Slovaci demonstrirali kako se igra protiv Engleske

O igri Engleza na ovom meču i fenomenalnim Slovacima najbolje govori da je upravo to bio prvi šut u okvir Dubravkinog gola. Na žalost, slovačkih fudbalera i slovačkih navijača završio je u mreži i time ih odvojio od istorijskog uspeha.

I imaće za čime da žale, pogotovo zbog izdanja u prvom poluvremenu, kada su apsolutno i nadigrali protivnika, iako je posed lopte bio na strani ekipe Gereta Sautgejta. Demonstrirali su Piksiju i srpskim fudbalerima kako bi trebalo da se igra protiv Engleske, koliko god jaka bila. Pogotovo da igra vrlo očajno u Nemačkoj.

Prvi su stigli do šanse na meču, a imali su još jednu, pre nego su svoju odličnu, a englesku jalovu igru, krunisali pogotkom Ivana Šranca.

Bila je to akcija u tri poteza posle ispucavanja golmana, Strelec je pametno sačekao i u pravom momentu proigrao Šranca koji je spoljnim delom stopala poslao loptu pored Pikforda. Treći je to bio pogodak za iskusnog napadača, koji je u 1. kolu doneo i senzacionalnu pobedu nad Belgijom.

Englezi bez ideje, šut s pola na prazan gol koji će Slovake progoniti

Kao što Englezi nisu znali kako da izađu na kraj sa visokim izlaskom Slovaka u prvih 45 minuta, isto tako su bili bez ideje i rešenja kad su se u drugih 45 minuta igrači u plavim dresovima povukli nazad i napravili pokretni zid ispred svog gola.

Šta god da su igrači “Gordog Albiona” pokušali, koju god izmenu Sautgejt napravio, na terenu to nije donosilo praktično ništa.

A pamtiće Slovaci Streleca i trenutak kada je mogao da prelomi utakmicu. Bio je to možda odsudni momenat za njih. Pikford je otišao na preko 30 metara od svog gola koji je ostao prazan. Lopta je na polovini terena stigla do Streleca koji je odmah iz prve opalio, ali nije uspeo da pogodi gol.

Nakon toga je poništen, opravdano, gol Fila Fodena, koji je bespotrebno ušao u ofsajd. U suštini do tog 95. minuta najbolja prilika za Englesku je bio šut Rajsa kad je pogodio stativu. Na odbitak je došao Kejn, eli je loše zahvatio loptu i otišla je preko prečke.

Belingemov gol je psihički “upucao” Slovake

Onda se u nadoknadi dogodilo ono što smo već opisali. Pogodak Belingema za produžetak koji je mentalno “ubio” Slovake. Zato je bilo i očekivano da vrlo brzo pokleknu u produžecima i tako se dogodilo.

Praktično u prvom minutu prvog produžetka, Kejn je ubacio loptu u mrežu za 2:1.

Pokušali su Slovaci da se dignu. Imali odličnu priliku preko Pekarika kad je loše udario loptu sa 2 metra i ona otišla preko gola. U drugom produžetku su bili ti koji su imali loptu i napadali, ali sve je to izgledalo kao drugo poluvreme Srbije baš protiv Engleske.

Englezi će u četvrtfinalu igratin protiv Švajcarske. A tamo će im biti potrebna za bar 2 nivoa bolja igra od do sada prikazane, ako hoće da nastave put na EURO.