Kylian Mbappe of France fails to score during a Group D match between Austria and France at the Euro 2024 soccer tournament in Duesseldorf, Germany, Monday, June 17, 2024. (AP Photo/Andreea Alexandru)
Kilijan Embape iz ove situacije nije dao gol, Foto: Beta/AP Photo/Andreea Alexandru

EURO 2024

Prvi autogol na prvenstvu rešio: Embape se obrukao i slomio nos, sebičluk francuskih zvezda i povratak svemoćnog Kantea

Francuska je upisala prvu pobedu na Evropskom prvenstvu, ali možda ju je preskupo platila – ostajanjem bez kapitena Kilijana Embapea. Trijumf nad Austrijom 1:0 je došao kao posledica prvog autogola na ovogodišnjem šampionatu.

Na kraju je tragičar Austrijanaca bio Maksimilijan Veber koji je nespretno i loše postavio glavu na centaršut Embapea u 38. minutu.

Bila je to, što se često kaže u fudbalu, kazna za situaciju od samo nekoliko minuta ranije kada je Baumgartner promašio najbolju priliku za svoj tim na meču. Sjajno mu je dodao loptu Zabicer, ali umesto da šutira iz prve, on je pokušao da predribla golmana Menjana, a ovaj mu sjajno stopalom “skinuo” loptu.

Što se tiče kompletne utakmice, donekle je podsetila na sinoćnji meč između Srbije i Engleske. Francuzi su odmah u uvodnim minutima jako pritisli, želeći rani gol, morali su malo da se panično brane Austrijanci.

Embape se obrukao promašajem

Ono što je daleko veći utisak iz tog perioda, kao tokom većeg dela meča, jeste neverovatan sebičluk ofanzivnih igrača “trikolora”. I Embape, i Dembele, i Grizman, i Tiram, svi su pokušavali individualno da završavaju akcije. I na tome će morati da poradi selektor Dešam sa svojim “zvezdama”.

Kilijan Embape se uz to i prilično izbrukao na ovom meču, promašio je dve “mrtve” šanse. Ona iz drugog poluvremena kada je demonstrirao svoju brzinu, izašao sam ispred golmana i onda promašio ceo okvir gola je postala uveliko viralna na internetu.

Slomio nos

I uz to na kraju je doživeo veliki peh, prilikom jednog pokušaja da šutne glavom loptu, udario je jakom silinom u rame Dansa i kako se moglo videti najverovatnije slomio nos. Zbog toga je možda čak i prvenstvo završeno za njega.

Kilijan Embape je slomio nos na utakmici Austrija - Francuska na Evropskom prvenstvu

Austrijanci su pokazali priličan kvalitet, bilo je trenutaka kada su skroz sabili favorita na njegovu polovinu, ali baš kao i Srbiji juče, i njima je u drugom poluvremenu nedostajao taj završni pas i bolja realizacija.

Monstruozni povratak Kantea

Meč je obeležila i monstruozna partija povratnika na velika takmičenja Engoloa Kantea. Vratio je posle tri godine Dešam fenomenalnog zadnjeg veznog u reprezentaciju, a on je pokazao zašto. Iako igra u Saudijskij Arabiji, njegov visoki nivo igre nije opao ni za pedalj.

Austria's Patrick Wimmer challenges for the ball with N'Golo Kante of France during a Group D match between Austria and France at the Euro 2024 soccer tournament in Duesseldorf, Germany, Monday, June 17, 2024. (AP Photo/Andreea Alexandru)

Leteo je poterenu, bukvalno ga je bilo svuda, koliko je lopti presekao, oduzeo, koliko je pretrčao… Da nije bilo njega u nekoliko situacija ko zna kako bi se završile kontre i polukontre Austrije. Najbolji igrač utakmice, bez dileme.

Austrijanci će svoju šansu morati da traže u mečevima protiv Holandije i Poljske.

Na kraju utisak je da dva prva favorita za osvajaje titule (Francuska i Engleska) u premijernim mečevima nisu opravdale ta očekivanja.