Turska Češka
Turska Češka; Foto: Beta (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

EURO 2024

Revija kartona i prolaz Turske u nokaut fazu: Gruzija piše najlepšu bajku Evropskog prvenstva

Fudbaleri reprezentacije Turske savladali su Češku rezultatom 2:1 poslednjem kolu grupe “E” Evropskog prvenstva, dok je u drugoj utakmici ove grupe Gruzija na opšte iznenađenje slavila protiv Portugalije sa 2:0.

Sjajna utakmica, dramatična, borbena, sa upornom Češkom i neubedljivom Turskom. Ipak, Turci su u četvrtom minutu nadoknade, posle kontre, sa svežim igračima postigli pogodak koji im je obezbedio šesti bod i prvo mesto u grupi.

Prvo poluvreme prošlo je u znaku Turske, ali i fudbalera Fiorentine Antonina Baraka. Turska je tim koji je imao skoro dve trećine poseda lopte u prvom poluvremenu, ipak oni nisu uspeli da materijalizuju šanse, te je prvih 45. minuta završeno sa 0:0.

Međutim, ono što je ostalo najupečatljivije u prvom delu igre jeste isključenje Antonina Baraka. Kreator češkog tima je zaradio dva žuta kartona za samo 20 minuta igre. Prvi nakon što je napravio prekršaj, a zatim prigovorio Ištvanu Kovaču, a drugi posle starta otvorenim đonom na nogu protivnika.

Turci su jalovo napadali, a najbolju šansu u prvom polvremenu imali su Česi posle pokušaja Jurašeka, no Mert Gunok je odlično reagovao u završnici prvog dela igre.

CORRECTS ID TO ARDA GULER - Turkey's Arda Guler, rear right, celebrates after scoring his side's second goal during a Group F match between Turkey and Georgia at the Euro 2024 soccer tournament in Dortmund, Germany, Tuesday, June 18, 2024. (AP Photo/Andreea Alexandru)

Češka se otvorila u drugom poluvremenu

U drugo poluvreme Češka je ušla otvorenije nego u prvih 45 minuta, a prvi gol na utakmici upravo je viđen u njihovoj mreži kada je Hakan Čalhanoglu pogodio za 1:0.

Napadale su obe ekipe u naletima, a veliki broj faulova rezultirao je i sa velikim brojem žutih kartona na utakmici. Upravo u 66. minutu Turci su tražili faul nad golmanom njihove reprezentacije.

Ipak, Kovač je progledao kroz prste Tomašu Čoriju, a napad je rezultirao golom Tomaša Sučeka. Sudije iz VAR-sobe analizirale su situaciju, ali na kraju je priznat gol Česima.

U završnici utakmice reprezentaciji Češke nije ostalo ništa drugo nego da se potpuno otvore i krenu ka pobedi, to je rezultiralo golom Tosuna u četvrtom minutu sudijske nadoknade. Sa šest bodova Turska je prva u grupi F.

Na samom kraju mogli smo da vidimo još nekoliko kartona, te je utakmica završena sa 17 žutih kartona i dva crvena. Ova utakmica će ostati definitivno zabeležena u anale evropskog fudbala kao ona sa najviše dodeljenih kartona.

Gruzija nadomak iznenađenja

Fudbaleri Gruzije su najveći hit ovogodišnjeg Evropskog prvenstva. Oni su se kao debitanti odmah plasirali u osminu finala, pošto su u trećem kolu grupe F pobedili Portugalije u Gelzenkirhenu sa 2:0.

Heroji su Kvarachelija i Mikautadze. Prvi je dao gol u drugom minutu, a drugi u 57. iz penala. Za plasman u četvrtfinale će se boriti sa Španijom, dok će rival Portugala biti Slovenija.

U Gelzenkirhenu, Gruzija je posle prvih 45 minuta vodila protiv Portugalije sa 1:0 i to je rezultat koji joj je garantovao istorijski plasman u osminu finala.

Portugal je pre ovog meča bio sigurno prvi u ovoj grupi, pa je selektor Roberto Martinez izvršio čak osam promena u startnoj postavi u odnosu na meč sa Turskom.

Gruzini su šokantno poveli već posle minut i 32 sekunde igre. Antonio Silva je uputio katastrofalan poprečni pas na sredini terena, pa je Mikautadze poslao loptu napred za Hviču Kvaracheliju, a ovaj je, u svom stulu, projurio pored odbrane Portugala i lako poslao loptu u malu mrežu sa desne strane. Bio je to peti najbrži gol u istoriji šampionata Evrope.

Nakon toga je Portugal očekivano dominirao, Žoao Neveš je zapretio u 24. minutu, Feliks je u 30. tukao tik pored gola, kao i Palinja u 44.

Gruzija je imala nekoliko opasnih tranzicija, Kvarashelija je u 36. minutu bio jako blizu drugog pogotka, ali nije uspeo. Treba istaći da je Kristijano Ronaldo bio veoma nervozan tokom prvog poluvremena, pa je u 28. minutu dobio žuti karton.

Drugo poluvreme ponovo pripalo Gruziji

Portugal je bio baš blizu izjednačenja u 46. minutu. Ronaldo je iz peterca pretio posle kornera, ali se odlično snašao golman Mamardašvili i odbranio taj pokušaj. Usledio je korner, ponovo je pretio Ronaldo, a lopta je otišla u gol aut. Izvukla se Gruzija u ovoj situaciji.

Izabranici Vilija Sanjola su posle početnog pritiska uspeli da pomere težište igre prema polovini rivala i u 55. minutu su dobili penal, koji je skrivio užasni Antonio Silva.

Odgovornost je preuzeo Mikautadze i sigurnim udarcem sa 11 metara matirao Koštu, za 2:0.

U finišu napadi Portugalaca, velike šanse Semeda i Koneisaa, sjajna odbrana Mamardašvilija posle “bombe” Daloa, ali lopta prosto nije htela u gol Gruzina, koji će ovaj šampionat “zlatnim slovima” upisati u svoju fudbalsku istoriju.