Slovačka Belgija
Slovačka protiv Belgije na EURO 2024; Foto: Beta (AP Photo/Darko Vojinovic)

EURO 2024

Slovački ratnici napravili prvu senzaciju: Belgijancima poništena dva gola (VIDEO)

Slovačka je napravila najveće iznenađenje dosadašnjeg dela Evropskog prvenstva. Herojska borba igrača Slovačke nagrađena je minimalnom pobedom (1:0) nad favorizovanom Belgijom.

Tokom čitave utakmice Belgija je bila konkretniji tim, ipak uspeli su Slovaci da sačuvaju prednopst sa samog početka meča, te upišu jednu od najvećih pobeda u istoriji.

Belgija je dobro krenula, a već u trećem i šestom minutu je Romelu Lukaku imao dve velike prilike, ali se ponovo obrukao u nacionalnom dresu. U pomenutom trećem minutu igrač Rome je sa pet metara gađao prvao u Dubravku koji je instiktivno reagovao i odbranio čist pogodak.

Kazna je usledila brzo, već u sedmom minutu posle neshvatljive greške Žeremija Dokua na odbijenu loptu je naleteo Šranc i iskosa sa leve strane pogodio dalji ugao za 0:1.

Činilo se da ovaj gol nije poremetio Belgijance, koji su u narednim minutima krenuli još ubitačnije ka golu Dubravke. U 21. minutu malo je nedostajalo da Trosar iskoristi grešku Slovaka i izjednači rezultat, ipak lopta je otišla preko prečke, a na semaforu je i dalje pisalo 1:0.

Usledio je mirniji period, kada su se osetili prvi znaci panike kod favorizovane Belgije. Trenutak panike najprimetniji bio je u 40. minutu kada su Slovaci umalo došli do drugog gola. Posle sjajne akcije po desnoj strani i centaršuta, Haraslin je uhvatio volej sa 20 metara, ali je Kastels odličnom paradom sačuvao mrežu.

Nije to bio kraj prvog dela igre, pošto se u 42. minutu Lukaku ponovo izblamirao, De Brujne mu je poslao izvanredan pas, te ga “spojio sa golom”. Lukaku ipak nije uspeo da reši u svoju korist situaciju 1 na 1 sa Dubravkom, već je neobjašnjivo šutirao daleko pokraj leve stative.

Dva poništena gola Romelua Lukakua

U drugom poluvremenu videli smo zašto navijači širom Evrope smatraju Belgiju za jednog od favorita, ipak konstantni napadi i dva poništena gola nisu nešto što će se upisati na tabelu.

Prvi poništen gol videli smo u 56. minutu kada je posle kornera najviši u skoku bio Onana koji je šutirao ka golu, ipak Lukaku je skrenuo loptu ka golu. Sudija je pokazao na centar, ali radost Belgijanaca brzo je prekinut. Sudije iz VAR-sobe pozvali su glavnog arbitra koji je zbog ofsajda promenio odluku.

Nije stala Belgija, već je krenula još jače ka golu Slovaka. Ređale su se šanse, a onda je u 86. minutu pred sam kraj utakmice poništen još jedan gol Romelua Lukakua.

Ovaj put ofsajda nije bilo, a činilo se da VAR nema nikakav razlog da reaguje. Openda je probio po levom boku i povratnim pasom na deset metara pronašao Lukakua koji je preciznim šutem matirao Dubravku.

Slavili su Belgijanci, a Slovaci se nisu bunili, delovalo je da nemaju ni razlog. Ipak, još jednom ih je spasio VAR, ovog puta je igrač Lajpciga pri prijemu udario loptu rukom, te je još jednom gol ispravno poništen.

Jedan od Heroja Slovačke bio je David Hancko koji je od polovine drugog poluvremena igrao povređen, ali to ga nije sprečilo da osujeti najbolju šansu Belgijanaca na meču kada je Johan Bakajoko, šutirao je sa nekoliko metara.

Lopta je prevarila Dubravku, te je išla u prazan gol, ipak Hancko je uspeo da interveniše na gol liniji. Pri ovoj intervenciji požrtvovani Slovak je naleteo glavom na koleno jednog saigrača te se momentalno onesvestio. Kada mu je ukazana pomoć vratio se u igru.

Nadoknada je bila osam minuta, međutim uspeli su slovački ratnici da odole napadima Belgije i režiraju najveće iznenađenje u dosadašnjem delu prvenstva. Belgijanci sada moraju da pobede Rumune u narednom kolu, dok se Slovaci sastaju sa Ukrajincima.