EURO 2024

Španci rasplakali Štutgart u 120. minutu: Olmo i Merino poslali Krosa u penziju, a Nemce kućama (VIDEO)

Završena je prva utakmica četvrtfinala Evropskog prvenstva, a meč koji su mnogi okarakterisali kao “finale pre finala” upravo nam je i doneo ono šta smo očekivali – veliko uzbuđenje. Španija je golom Mikela Merina u 119. minutu produžetka rezultatom 2:1 savladala Nemačku i obezbedila polufinale..

Do samog kraja regularnog dela utakmice Španci su imali polufinale u džepu, ali pogotkom Florijana Virca u 89. minutu Nemačka je obezbedila produžetke. Tako je bilo i na kraju drugog produžetka kada su se svi spremali za penale, svi osim Mikela Merina.

Nemačka je ovim porazom postala prva domaća reprezentacija koja je ispala u četvrtfinalu Evropskog prvenstva.

Prvi gol na utakmici viđen je u 51. minutu kada je Dani Olmo podgodio za 1:0 na fantastičnu asistenciju Lamina Jamala. Nakon tog pogotka u potpuno različite taktike krenuli su Julijan Nagelsman i Luis de la Fuente.

U centru pažnje u prvih 45 minuta bio je iskusni vezista Toni Kros koji večeras možda igra i poslednju utakmicu u karijeri. Njegova dva gruba prekšaja nad Pedrijem i Jamalom prošla su nekažnjeno od strane engleskog sudije Entonija Tejlora, a Pedri je zbog posledica Krosovog starta morao da izađe iz igre već u osmom minutu.

Golova nije bilo u prvom poluvremenu, ali jeste sjajnog tempa i solidnih prilika, ono najbolje tek nas je čekalo u nastavku igre.

Bili su opasniji Španci u prvih 15 minuta u kojima je tempo igre bio izuzetno visok. Pretili su prvo Pedri, a poto i Ruiz, ali je Nojer stameno branio svoj gol. Prvu priliku na meču Nemačka je imala u 21. minutu. Kimih je ostao sam na desnom boku, uputio kvalitetan centaršut, a Haverc glavom šutirao pravo u Simona.

Bio je Haverc u centru pažnje u ovom delu utakmice. Centarfor “pancera” izgubio je loptu na svojoj polovini u 39. minutu i omogućio Olmu da okuša sreću šutem sa distance koji je ukrotio Nojer.

Ipak, ovaj deo igre ostaće u senci drugog poluvremena.

Španija ima dobar zalog za budućnost

Dve izmene napravio je Nagelsman već na startu drugog dela igre Andrih i Virc su zamenili Čana i Sanea, ispostaviće se da ove zamene nisu donele ništa mnogo zapravo su ubrzo Nemci primili gol.

U 51. minutu rezervista Dani Olmo koji je neplkanirano ušao u igru umesto povređenog Pedrija sjajno je utrčao u šesnaesterac i pogodio nebranjenu stranu gola Unaja Simona čime je zamalo poslao u penziju Tonija Krosa.

Ako spominjemo taj šut kao sjajan koji epitet onda upotrebiti za objašnjavanje asistencije koju je dobio “kao na tacni” od Lamina Jamala. Mladi igrač Barselone ima tek 16 godina, a već pokazuje izvanrednu moć sa loptom u nogama.

Šta reći o svim mladim nadama španskog fudbala i o svetloj budućnosti koja čeka ove momke i ovu reprezentaciju.

Konstantni napadi Nemaca nisu urodili plodom sve do 89. minuta kada je Kros fantastično izveo slobodni udarac, a Kimih je nadvisio Kukurelju te oglavom spustio loptu na nogu Virca.

Mladi Nemac je fantastično iz prve pogodio unutrašnji deo stative, a potom je lopta završila u golu. Imali su nemci još jednu šansu do kraja regularnog dela igre, ali Tomas Miler se našao u ofsajdu.

Produžetak i Merinov drugi gol u karijeri za Španiju

Kolosalnu šansu za preokret Nemačka je imala u 117. minutu preko raspoloženog Fulkruga koji je glavom zakačio loptu posle odličnog centaršuta Kimiha, ali je Simon spasio Španiju.

I kada je sve ukazivalo da ćemo gledati penale kao “iz zemlje” izronio je Mikel Merino i glavom poslao loptu iza leđa Nojera posle izvanrednog centaršuta Danija Olma.

U poslednjim trenucima utakmica Fulkrug je imao još jednu šansu, ali je opet promašio.

Igralo se dugo preko tri predviđena minuta u nadoknadi vremena, a crveni karton zaradio je desni bek Španaca Karvahal koji nikako nije želeo da dozvoli Musijali da ga prođe, umesto toga Nemci su imali poslednju šansu iz slobodnog udarca, ali nisu uspeli.

Pored Karvahala koji svakako neće nastupiti, De la Fuente u polufinalu neće moći da računa ni na Robina le Normana koji će zbog nakupljenih kartona propustiti taj duel.

Nemačka će se za finale EURO boriti protiv boljeg iz duela Portugalije i Francuske.