EURO 2024

Španci “zakucali” 1. mesto: Donaruma sprečio katastrofu, neće Azuri daleko u Nemačkoj (VIDEO)

Posle Nemaca i Španci su upisali drugu pobedu na Evropskom prvenstvu i overili prvo mesto u grupi B, sa maksimalnih šest bodova iz dva meča. “Crvena furija” je nadigrala Italiju u Gelzenkirhenu, ali slavila samo sa 1:0 (0:0) i to autogolom štopera Kalafiorija u 55. minutu.

Branili su se Azuri, pravo je čudo da nisu primili gol u prvih 45 minuta, kada je Donaruma imao nekoliko izvrsnih odbrana kojima je dovodio do ludila navijače i igrače Španije. Pedri je već u drugom minutu zahvatio loptu glavom na centaršut Vilijamsa, gađao pod prečku, ali je golman bio na mestu.

I raspoloženi Niko Vilijams je pokušao glavom u 10. minutu, ali lopta je završila zamalo pored leve stative. Golman PSŽ-a je nešto kasnije zaustavio i pokušaj Morate posle dodavanja Jamala, a projektil Fabijana Ruiza u 24. minutu završio je iznad prečke.

Italijani su u prvom poluvremenu najčešće pretili iz polukontri, pokušavali su brzim akcijama da naprave probleme odbrani Španije, ali im je nedostajala završnica. U samom finišu prvog poluvremena Kjeza je oprobao udarac iskosa, kada je lopta završila preko gola.

Slični scenario gledali smo i u nastavku meča, Španci su imali inicijativu, ali su poveli autogolom. Igrao se 55. minut, još jedan dobar centaršut Vilijamsa sa leve strane u peterac, Donaruma nije uspeo da izbije, već je ona pogodila Kalafjorija i odbila se u mrežu za ispostaviće se kasnije konačnih 1:0.

Jamal je potom imao dobru šansu, ali je promašio, pre vodećeg gola Pedri sa nekoliko metara nije pogodio mrežu na pas Fabijana Ruiza, a u 71. minutu Niko Vilijams je sjajno gađao iskosa sa leve strane, ali je pogodio samo prečku.

Kako se bližio kraj, Italijani su krenuli na sve ili ništa. Pokušali su da preuzmu inicijativu i izvrše pritisak na protivničkoj polovini, ali im je ponovo nedostajala završnica. Bili su gotovo bezopasni.

Na ulasku u nadoknadu rezervista Španije Ajoze Perez je propustio dve sjajne šanse, kada mu je u situaciji jedan na jedan Donaruma skinuo šut. Koliko je italijanski golman imao posla na ovom meču svedoči i podatak da je zabeležio čak osam odbrana.

Poslednje, treće kolo u grupi B na programu je u ponedeljak 24. juna, a sastaće se: Italija – Hrvatska i Španija – Albanija. Azurima bi i bod trebalo da bude dovoljan za plasman u nokaut fazu, dok Hrvati moraju da idu na pobedu po svaku cenu što obećava spektakl.